"Przystanek numer jeden. Właśnie stoisz odwrócony twarzą w kierunku wylotu Doliny Kościeliskiej, na granicy Tatr i Podhala". Tak zaczynać się będzie pierwsza wycieczka w Tatry z audioprzewodnikiem po górach. Od kwietnia turyści podczas górskich wędrówek będą mogli zaopatrzyć się w elektroniczne przewodniki.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Czytaj też: Podhale: wielka kłótnia o kabel


Pomysłodawcą elektronicznego przewodnika po Tatrach jest zakopiańczyk Wojciech Janik. - Nowe przewodniki mają przekazać turyście informacje o miejscu, gdzie się znajduje. Na przykład idąc do Doliny Kościeliskiej każdy turysta będzie mógł wypożyczyć sobie taki elektroniczny przewodnik. Składa się z małego urządzenia ze słuchawkami. Do tego turysta dostanie papierową mapę z zaznaczonymi punktami przystanków - wyjaśnia Janik.

W trakcie wędrówki w słuchawkach będzie słyszany głos lektora, który opowie, co akurat można zaobserwować na szlaku. - Będą to informacje dotyczące topografii Tatr, otaczającej nas przyrody, nieco historii danego miejsca - opowiada Łukasz Pęksa, pracownik Tatrzańskiego Parku Narodowego, który ułożył tekst czytany przez lektora.

Nagranie podzielone jest na przystanki, dzięki czemu, każdy ma mieć możliwość dostosowania swojego tempa do odtwarzanego fragmentu nagrania. - Zawsze można przewinąć nagranie czy to do przodu, czy do tyłu, bądź po prostu zatrzymać, gdy ktoś będzie chciał odpocząć - zaznacza Janik.

Na razie twórcy audioprzewodnika przygotowali wycieczkę do Doliny Kościeliskiej, do Morskiego Oka, wycieczkę z Kuźnic na Kasprowy Wierch kolejką. - Jest także wycieczka na Wielką Krokiew. Chcemy bowiem zaoferować wycieczki nie tylko po Tatrach, ale także po Podtatrzu - wyjaśnia pomysłodawca nowego przewodnika.

Pomysł audioprzewodnika spodobał się Pawłowi Skawińskiemu, dyrektorowi TPN. - Do tej pory denerwowali mnie ludzie ze słuchawkami na szlaku, którzy słuchali anglosaskiego łomotu. Teraz będą mogli coś wynieść z wycieczki w Tatry - zaznacza Skawiński.

Jednak nie wszyscy wyobrażają sobie wycieczkę w góry z audiobookiem. - To będzie sucha informacja. Równie dobrze turysta mógłby pójść w Tatry z przewodnikiem papierowym - zaznacza Danuta Wojciechowska, przewodnik tatrzański.

Wypożyczenie na jeden dzień audioprzewodnika ma kosztować maksimum 20 zł. Pierwszy pokaz działania nowego przewodnika odbędzie się w lany poniedziałek na Kalatówkach.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!