"Juliusz Słowacki i Zbigniew Herbert komentują Muzeum Pana Tadeusza" – wystawa w Muzeum Pana Tadeusza

Festiwal Tradycji Literackich zaczyna się otwarciem wystawy "Juliusz Słowacki i Zbigniew Herbert komentują Muzeum Pana Tadeusza" we wtorek, 4 września. Gazeta Wrocławska i portal naszemiasto.pl patronują wystawie i festiwalowi.
 Muzeum Pana Tadeusza/materiały prasowe

W zeszłym roku Festiwal Tradycji Literackich miał dwóch patronów: Adama Mickiewicza i Tadeusza Różewicza.
Adam Mickiewicz jako patron Muzeum Pana Tadeusza jest oczywisty. Dlaczego Festiwal przyjął Tadeusza Różewicza jako swojego patrona?
– Dostaliśmy kupione przez miasto zbiory Tadeusza Różewicza i przygotowujemy się do zorganizowania składającej się z nich wystawy stałej, chcieliśmy też uhonorować pisarza – tłumaczy Agnieszka Śrutwa z Muzeum Pana Tadeusza.
Festiwal Tradycji Literackich promuje ich twórczość poprzez osadzenie w nowych bądź nie do końca poznanych kontekstach. W tym roku, 2. edycja festiwalu, zacznie się 4 września o godzinie 17, otwarciem wystawy czasowej „Juliusz Słowacki i Zbigniew Herbert komentują Muzeum Pana Tadeusza”. Ekspozycję będzie można oglądać w muzeum mieszczącym się w Kamienicy Pod Złotym Słońcem (Rynek 6), do 2 grudnia.
Po otwarciu wystawy kolejne wydarzenia czekają na wrocławian i gości w październiku i listopadzie.
Pomysł na czasową ekspozycję jest taki: chodzi o to, by pochodzące ze zbiorów Ossolineum rękopisy Słowackiego i Herberta umieścić w wystawie stałej muzeum, komentując w różny sposób jej zawartość.

Z Domu Słowackiego

Na przełomie XIX i XX wieku Ossolineum nazwano Domem Słowackiego. Część rękopisów pisarza trafiła tu już w 1866 roku. Wśród nich znalazły się brudnopisy i czystopisy, wyjątkowe, cenne rysunki z podróży na Wschód (z Neapolu do Ziemi Świętej w latach 1836-1837) i towarzyszące im notatki dotyczące stanu finansów poety. Inne manuskrypty trafiły do Ossolineum z okazji urodzin Słowackiego. W zbiorach znalazły się portrety rodzinne i pukiel włosów wieszcza.
Zakład Narodowy im. Ossolińskich od początku swojego istnienia słynął ze znakomitych kolekcji polskich autorów. Gromadzenie ich w czasie zaborów było częścią misji Ossolineum. Do zbiorów trafiały nie tylko bardzo znane dzieła, ale utwory niepublikowane czy korespondencja.
Misja nie ustała po wojnie i otwarciu Zakładu we Wrocławiu. Kontynuowano powiększanie kolekcji, także poprzez listowne prośby wysyłane do pisarzy.
W 1983 roku na apel odpowiedział Zbigniew Herbert. Przekazał Ossolineum, jak to sam określił, „coś z liryki, coś z prozy i coś z życia” – wiersze „Boski Klaudiusz”, „Do Ryszarda Krynickiego – list” w różnych redakcjach, szkic „Martwa natura z wędzidłem” i fragmenty korespondencji wydawniczej.
W 2009 roku w Dziale Rękopisów znalazły się wiersze Herberta z lat 1950-75, opowiadanie „Sprawa Słonia” i esej „Il duomo”.
Wystawa „Juliusz Słowacki i Zbigniew Herbert komentują Muzeum Pana Tadeusza”, zostanie otwarta we wtorek (4 września) o godzinie 17.
– Tego dnia przypada dwieście dziewiąta rocznica urodzin Słowackiego – zauważa Agnieszka Śrutwa. Ekspozycję w siedzibie Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu (Rynek 6, Kamienica Pod Złotym Słońcem) będzie można oglądać do 2 grudnia.
W programie festiwalu są warsztaty teatralne, rodzinne, spotkania z tłumaczami, warsztaty twórczego pisania, poezji miganej, artystyczne dla pacjentów Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego.
CZYTAJ PROGRAM
4.09.2018, godz. 17.00

Wernisaż wystawy

Juliusz Słowacki i Zbigniew Herbert

komentują Muzeum Pana Tadeusza

Juliusz Słowacki i Zbigniew Herbert, których rękopisy, pochodzące ze zbiorów Ossolineum pojawiają się jako interwencja w ekspozycję stałą Muzeum Pana Tadeusza, komentują – w poważny, metaforyczny, a niekiedy ironiczny sposób – treści wystawy: tekst i kontekst powstania poematu Pan Tadeusz Adama Mickiewicza, a także wartości ważne i dla romantyków, i dla bohaterów wystawy Misja: Polska. Prezentacja obiektów jest skonfrontowana z audiowizualnymi ingerencjami artystycznymi w multimedia współtworzące narrację muzeum. Wystawa potrwa do 2 grudnia 2018.

29–30.09.2018 i 6–7.10.2018, godz. 10.00–14.00
Posążek boga ironii – warsztaty teatralne w ramach Wrocławskich Dni Seniora.

Dwie edycje ośmiogodzinnych warsztatów, podczas których uczestnicy pod okiem prowadzących przygotują etiudę teatralną. Punktem wyjścia będzie krótki utwór Zbigniewa Herberta Z mitologii.

Prowadzenie: Lucyna Piwowarska-Dmytrów – absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, animatorka kultury, Beata Rakowska – aktorka teatralna i filmowa.

obowiązują zapisy: zapisy@ossolineum.pl / 71 75 50 651 do 658


11.10.2018, godz. 17.00

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie

Juliusz Słowacki i Zbigniew Herbert

komentują Muzeum Pana Tadeusza

13.10.2018, godz. 12.00–14.00

Hermes, pies i gwiazda.

Warsztaty rodzinne z Zeszytem do poezji

(dla dzieci w wieku 5–12 z rodzicami)

Zeszyt do poezji zawiera zadania prowokujące do użycia wyobraźni. Może służyć jako pomoc edukacyjna dla rodziców, nauczycieli i animatorów. Tegoroczna edycja nawiązuje do mitologii i bajek, które inspirowały Juliusza Słowackiego i Zbigniewa Herberta.

Prowadzenie: Maria Marszałek, Adriana Myśliwiec obowiązują zapisy


13.10.2018, godz. 16.00

Spotkanie z Billem Johnstonem

Gościem tegorocznej edycji festiwalu będzie laureat nagród Translatlantyk oraz Found in Translation Award, autor najnowszego przekładu Pana Tadeusza na język angielski (Archipelago Press), a także tłumacz m.in. utworów Juliusza Słowackiego, Wiesława Myśliwskiego i Witolda Gombrowicza.

Prowadzenie: Marcin Hamkało, wstęp wolny


14.10.2018, godz. 10.00–14.00

Warsztaty translatorskie z Billem Johnstonem

Bezpłatne zajęcia dla tłumaczy przekładających z języka polskiego na angielski.

obowiązują zapisy: wydarzenia@ossolineum.pl


20.10.2018, godz.10.00–16.30

Warsztaty twórczego pisania z Sylwią Chutnik

Bezpłatne zajęcia dla młodzieży i dorosłych prowadzone przez pisarkę i felietonistkę Sylwię Chutnik, inspirowane m.in. twórczością Juliusza Słowackiego i Zbigniewa Herberta.

obowiązują zapisy: próbkę poezji lub prozy o długości do 10 stron maszynopisu należy przesłać na adres wydarzenia@ossolineum.pl (do 5.10.2018)

3.11.2018, godz. 15.00–16.00

Poetyckie oprowadzanie po wystawie

Juliusz Słowacki i Zbigniew Herbert

komentują Muzeum Pana Tadeusza

W roli przewodników wystąpią aktorzy czytający teksty z rękopisów prezentowanych na wystawie.


3.11.2018, godz. 17.00–18.30

Premiera Wyboru poezji Zbigniewa Herberta

Z serii Biblioteka Narodowa ze Wstępem i w opracowaniu Małgorzaty Mikołajczak (Wydawnictwo Ossolineum).


24–25.11.2018, godz. 10.00–16.00

Żegluga. Warsztaty poezji miganej

Jak opowiedzieć sen i podróż w języku poezji migowej? Warsztaty dla osób głuchych i słyszących.

Prowadzenie: Arkadiusz Bazak, głuchy poeta, aktor i reżyser, stypendysta MKiDN obowiązują zapisy: wydarzenia@ossolineum.pl


28.11.2018, godz. 14.00–18.00

Dlaczego klasycy? Słowacki i Herbert w szkole.

Konferencja dla nauczycieli

Podczas konferencji nauczyciele i metodolodzy podzielą się swoimi pomysłami na lekcje poświęcone obu twórcom, których wydobędziemy na chwilę z szuflad podpisanych: „romantyk”, „klasyk”, „poeta kultury”.

Współorganizator: WCDN
wstęp wolny


30.11.2018, godz. 10.00–16.00

Inny był pożar poematu.

Wątki wspólne w twórczości Juliusza Słowackiego i Zbigniewa Herberta.

Konferencja naukowa

Do wystąpień zapraszamy pracowników naukowych, doktorantów i studentów. Poruszymy między innymi następujące kwestie: poeta jako sumienie narodowe i jako etyczny trendseter, kultura śródziemnomorska: odwieczny kompleks i źródło dylematów egzystencjalnych, polityczny wymiar wyborów estetycznych poety, poezja jako perspektywa wartości społecznych, historia jako kontekst wiersza, czytelnik jako partner i jako uczeń poety.

zgłoszenia: wydarzenia@ossolineum.pl


30.11.2018, godz. 17.00 Łzy rzeczy

Wernisaż wystawy fotografii autorstwa uczniów Wrocławskiego Ośrodka Socjoterapii wykonanych podczas warsztatów Studium przedmiotu.

wstęp wolny


30.11.2018, godz. 18.00

Poezja w PJM

Prezentacja wierszy w Polskim Języku Migowym z udziałem uczestników warsztatów.

wstęp wolny


30.11.2018, godz. 19.00

Słowacki vs. Herbert. Slam poetycki

Zapraszamy piszących i improwizujących profesjonalistów i amatorów do zaprezentowania własnych tekstów, wchodzących w dialog z twórczością Juliusza Słowackiego i Zbigniewa Herberta.

obowiązują zapisy: zapisy@ossolineum.pl

Premiera pierwszego numeru magazynu „Interpretacje”, zawierającego teksty artystyczne i krytyczne z dwóch edycji festiwalu.

Pozostałe wydarzenia
październik–listopad

Studium przedmiotu

Warsztaty fotograficzne dla uczniów Wrocławskiego Ośrodka Socjoterapii nr 2 we Wrocławiu (grupa zamknięta).

Zamiast burzy

Warsztaty artystyczne dla pacjentów Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego (grupa zamknięta).


28.09–7.10.2018 i 12–14.10.2018

Tydzień Kultury Bez Barier

Zwiedzanie wystawy Juliusz Słowacki i Zbigniew Herbert komentują Muzeum Pana Tadeusza z wykorzystaniem specjalnych materiałów edukacyjnych.

Małgorzata Matuszewska

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3