Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy przegląd zespołów z domów pomocy społecznej

Robert Orzechowski
Niepełnosprawni z kraju i zagranicy prezentują swoje umiejętności teatralne, wokalne i taneczne podczas 18. Międzynarodowego Przeglądu Zespołów Artystycznych Domów Pomocy Społecznej, który w poniedziałek rozpoczął się w Białymstoku.

Impreza potrwa do wtorku. W jej tegorocznej edycji biorą udział 33 grupy z Polski, Litwy i Białorusi. To zespoły z domów pomocy społecznej, szkół specjalnych, warsztatów terapii zajęciowej oraz innych placówek zajmujących się terapią i edukacją osób niepełnosprawnych.

Głównym organizatorem przeglądu jest DPS w Białymstoku. Jego dyrektorka Ewa Bonarska powiedziała PAP, że podstawowym celem przeglądu jest to, aby osoby niepełnosprawne miały miejsce, gdzie mogą zaprezentować swoje umiejętności. Nagradzani są wszyscy występujący.

Zwróciła też uwagę, że osoby niepełnosprawne mogą się integrować podczas takich imprez. "To ważne, żeby osoby niepełnosprawne wyszły z domu pomocy, który mają na co dzień; aby porozmawiały i wymieniły swoje doświadczenia z innymi" - podkreśliła.

Anna Sokołowska, prowadząca zajęcia muzyczne w Środowiskowym Domu Samopomocy przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Białymstoku, wraz ze swymi podopiecznymi bierze udział w przeglądzie od kilku lat. Zwykle przygotowywali program wokalno-instrumentalny, w tym roku - układ taneczny: mieszankę różnych stylów tańca, m.in. hip-hopu i break dance'a.

W zajęciach pani Ani bierze udział ok. 20 osób - część uczestniczy w nich aktywnie, inne tylko obserwują. "Nie wszyscy mają jednakowe umiejętności i zdolności, ale nie to jest ważne. Istotna jest ich chęć. Sami przychodzą i proszą i uczestniczą na swój sposób. Tak tworzymy grupę" - powiedziała PAP.

Pytana, co osobom niepełnosprawnym sprawia najwięcej trudności, powiedziała, że najtrudniej jest im "przełamać wewnętrzną blokadę, strach, wystąpić przed publicznością, wyrazić siebie i swoje emocje". Sokołowska uważa, że takie występy są dla nich bardzo ważne, dzięki nim "czują się zdrowi, potrzebni i na równi z osobami pełnosprawnymi".

Według Sławomira Śledziewskiego, terapeuty z Domu Pomocy Społecznej w Łomży, udział jego podopiecznych w przeglądzie, to nie tylko występy na scenie, ale także możliwość spotkania z osobami z innych ośrodków - poznania ich, ale i spotkania starych znajomych. Dodał, że jego podopieczne zawsze na takie wyjazdy czekają i często przypominają mu o terminach, "bo tak bardzo chcą jechać".

Przegląd odbywa się w Białymstoku od 1994 roku. Głównym organizatorem jest Dom Pomocy Społecznej w Białymstoku, a współorganizatorem Stowarzyszenie Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Intelektualnie "Otwierajmy serca" powstałe przy białostockim Domu Pomocy Społecznej.

Duży i Mały Szlak Tatarski
Atrakcje Biebrzańskiego Parku Narodowego
Turysta w Białowieskim Parku Narodowym
Regionalne potrawy województwa podlaskiego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto