Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasze firmy na medal

Ryszard Żabiński
KGHM Polska Miedź płaci największe podatki w regionie. Na zdjęciu Zakład Górniczy Lubin
KGHM Polska Miedź płaci największe podatki w regionie. Na zdjęciu Zakład Górniczy Lubin Piotr Krzyżanowski
Dolnośląskie przedsiębiorstwa: Na wyróżnienie zasługują ci przedsiębiorcy, którzy stawiają na innowacyjność i nie oszczędzają za wszelką cenę na pracownikach

Które z dolnośląskich przedsiębiorstw zasłużyło sobie na miano firmy znanej i cenionej? Ich lista mogłaby być bardzo długa. Wystarczy sięgnąć po zestawienie laureatów licznych konkursów gospodarczych, organizowanych w naszym regionie. Te firmy z pewnością zasługują na uznanie, gdyż ich kandydatury są szczegółowo sprawdzane przez ekspertów, a potem oceniane jeszcze raz przez jurorów.

Najstarszą taką nagrodą jest Dolnośląski Certyfikat Gospodarczy. Idea tego wyróżnienia powstała w 2000 roku w Krzyżowej. Przedstawiciele firm, którzy starają się o certyfikat, muszą wypełnić specjalne wnioski. Trzeba tam umieścić informacje na temat zysków, planów strategicznych i rozwoju firmy na kilka lat naprzód. Następnie oceny wniosków dokonuje specjalna kapituła pod przewodnictwem marszałka województwa.

DCG jest przyznawany w czterech kategoriach: dla firm małych, średnich, dużych oraz wznawiających starania o przyznanie certyfikatu. Organizatorzy przy wyborze kandydatów do certyfikatu kierują się nie tylko wynikami finansowymi przedsiębiorstwa, ale również zatrudnieniem, stosowaniem zasad etyki i uczciwej konkurencji, a także zaangażowaniem przedsiębiorstwa w sprawy społeczne.

Dolnośląski certyfikat tym różni się od innych nagród, że te same standardy muszą osiągnąć przemysłowe giganty, jak i małe firmy, istniejące na rynku dopiero kilka lat. W gronie wyróżnionych znajdują się przedsiębiorstwa z różnych branż: informatycznej, budowlanej, doradztwa gospodarczego, spożywczej, medycznej.
W 2004 roku, a więc cztery lata po ustanowieniu nagrody Dolnośląski Certyfikat Gospodarczy, ruszyła pierwsza edycja Dolnośląskich Gryfów. Organizatorom chodziło o promowanie cennych przedsięwzięć realizowanych przez firmy czy instytucje z naszego regionu. W taki sposób "odkryto" firmę Selena SA, o której wcześniej mało kto słyszał. Tymczasem okazało się, że doskonale radzi sobie nie tylko na rynku polskim, ale i światowym.

Organizatorzy Gryfów podkreślają też, że nie pobierają opłat za udział w konkursie. Nie nagradzają również ponownie laureatów wyróżnionych w poprzednich latach. W ten sposób chcą dać szansę wyróżnienia jak największej liczbie firm. A na Dolnym Śląsku jest ich aż ponad 300 tysięcy. Dolnośląskiego Gryfa mogą także otrzymać samorządy. Przedstawiciele władz lokalnych typują również do wyróżnienia przedsiębiorstwa ze swojego terenu.

Samorządy nagradzane są w dwóch kategoriach: za najlepszy gminny program rozwoju gospodarczego oraz za szczególną efektywność w pozyskiwaniu funduszy z Unii Europejskiej.

Wielka Gala Biznesu, podczas której wręczane są statuetki, stanowi nieformalną płaszczyznę spotkań, co ułatwia nawiązywanie kontaktów, wzajemne poznawanie się, a w efekcie przekłada się na dobrą współpracę między samorządem a lokalnymi przedsiębiorstwami.

Nasza pierwsza liga biznesu

* Za najbardziej prestiżowe wyróżnienie w biznesie w naszym regionie uważa się Dolnośląską Nagrodę Gospodarczą.
Jest ono przyznawane dla wybitnych przedsiębiorców, wiarygodnych firm i instytucji, których działalność jest szczególnie ważna dla rozwoju i promocji Dolnego Śląska. Nagroda została ustanowiona przez marszałka województwa dolnośląskiego, wojewodę i radę inicjatorów Dolnośląskiego Certyfikatu Gospodarczego. Wyróżnienie wręczane jest podczas Dolnośląskiego Forum Politycznego i Gospodarczego w Krzyżowej.
Istnieje też wiele prestiżowych, ogólnopolskich nagród, które dostają dolnośląscy przedsiębiorcy. Wśród nich można wymienić np. wyróżnienie dla Mikroprzedsiębiorcy Roku, które ostatnio przypadło wrocławskiej firmie Nexwell.

Podczas pierwszej edycji Dolnośląskiej Nagrody Gospodarczej w 2007 roku uhonorowano następujące firmy:
Przedsiębiorstwo Budowlane ALFA-DACH Spółka z o.o., we Wrocławiu
BBKS-PROJEKT Biuro Projektów Dróg i Mostów Spółka z o.o., we Wrocławiu
ENERGIAPRO Koncern Energetyczny, we Wrocławiu
MODERNBUD Spółka z o.o., w Legnicy
THERMAFLEX Spółka z o.o., w Żarowie

Podczas drugiej edycji, w 2008 roku, wyróżniono:

SHH Spółka z o.o., we Wrocławiu

Mercedes Spółka z o.o. Mirosław Wróbel, Wrocław

Dolnośląskie Centrum Rehabilitacji Spółka z o.o., w Kamiennej Górze

HASCO-LEK S.A.

Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej, we Wrocławiu

EMC S.A. Instytut Medyczny, we Wrocławiu

Biprogeo Projekt Spółka z o.o., we Wrocławiu CEZAL S.A. Centrum Zaopatrzenia Medycznego, we Wrocławiu

CAMELA S.A.

Fabryka Wkładów Odzieżowych, w Wałbrzychu

DOLNOŚLĄSKIE MŁYNY S.A., w Ujeździe Górnym (gmina Udanin koło Środy Śląskiej)

BOT ELEKTROWNIA TURÓW S.A, w Bogatyni, ZEC SERVICE Spółka z o.o. we Wrocławiu

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Te przedsiębiorstwa znamy i cenimy

Prof. Piotr Wrzecionarz z Politechniki Wrocławskiej, a także rzecznik Dolnośląskiej Rady Przedsiębiorczości i Nauki mają własną listę przedsiębiorstw zasługujących na wyróżnienie.

- Z pewnością należy wymienić amerykańską firmę Wabco, która we Wrocławiu ma swoją fabrykę - mówi Piotr Wrzecionarz. - To światowy potentat w produkcji układów hamulcowych do samochodów ciężarowych. Mimo trudnej sytuacji w branży motoryzacyjnej, mimo, że szefowie tej firmy byli zmuszeni do zwolnień pracowników, w tym w naszym mieście, to właśnie u nas rozwijają swój dział badawczo-rozwojowy - dodaje Piotr Wrzecionarz

Profesor wymienia również Volvo, Nokię, Siemensa, Volkswagena Polkowice, Toyotę. Właśnie dzięki takim firmom mówimy o Dolnym Śląsku, że jest zagłębiem motoryzacji, elektroniki czy sprzętu RTV.
- Z pewnością powinniśmy też zwrócić uwagę na firmy, które płacą najwyższe podatki - uważa nasz rozmówca. - To właśnie one w największym stopniu zasilają budżet samorządu województwa.

Taką firmą jest oczywiście KGHM Polska Miedź S.A. oraz spółki energetyczne. Lubiński potentat, jako największa firma w Polsce, jest poza wszelką konkurencją. Mówiąc o wielkich, nie sposób oczywiście pominąć jednego z najbogatszych Polaków, wrocławskiego biznesmena Leszka Czarneckiego, i jego spółek zgrupowanych m.in. w Getin Holding. Jednym tchem wymienić też można inną legendarną postać wrocławskiego biznesu - Tomasza Czechowicza i jego firmę MCI Management.

Eksperci są jednak zgodni co do tego, że w warunkach kryzysu gospodarczego, czy nawet tylko spowolnienia, najważniejszym kryterium oceny firmy powinna być innowacyjność. Na dłuższą metę nie da się bowiem wyjść z gospodarczych kłopotów, tylko redukując koszty czy zwalniając ludzi. Trzeba wprowadzać innowacje, unowocześniać swoje wyroby, proponować klientom nowe produkty.
Pojedynczej firmie najczęściej trudno jest osiągnąć zadowalające efekty w tej dziedzinie. Dlatego też w najbardziej rozwiniętych gospodarkach dominują klastry technologiczne - a więc grupy firm, placówek naukowo-badawczych, uczelni - które pracują nad nowymi technologiami i produktami. Na Dolnym Śląsku też tworzy się takie klastry, ale są to dopiero początki i mamy w tej dziedzinie jeszcze sporo do zrobienia.

Ważnym kryterium oceny firmy powinno być również to, jak jej szefowie, zwłaszcza w czasie trudności gospodarczych, odnoszą się do pracowników. Nie jest bowiem tajemnicą, że wielu szefów wybiera najprostsze rozwiązania: albo zwalnia ludzi, albo też stara się wymienić pracowników na tańszych. Tym większe więc uznanie należy się przedsiębiorcom, którzy nie stosują powyższych metod. W tej grupie można wymienić np. Toyotę Manufacturing Poland. W tym roku otrzymała ona wyróżnienie w konkursie Pracodawca Przyjazny Pracownikowi, organizowanym przez Komisję Krajową NSZZ "Solidarność".
Warto dodać, że była to jedyna nagrodzona firma z branży motoryzacyjnej. W gronie laureatów znalazło się tylko czternaście przedsiębiorstw z całej Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nasze firmy na medal - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto