Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przepisy na pączki i faworki. Żywieniowe szaleństwa w karnawale z żywieniowcami z ZS nr 1 w Puławach

Zespół Szkół nr 1
Zespół Szkół nr 1
Jak zrobić pączki i faworki?

"Podczas ostatnich trzech dni zapustów, zarówno kobiety jak i mężczyźni przebierali się w stroje różnych postaci, zwierząt lub maszkar, a napotkanym osobom wręczali zielone bukiety z gałązek drzew leśnych. We wtorek zapustny, dzień przed Popielcem". 
"Młodzież z całej wsi zbierała się w gospodzie by wesoło zakończyć mięsopust. Punktualnie o północy rozsypywano po podłodze popiół - i tak rozpoczyna się Wielki Post." Od tego momentu można już było jeść tylko śledzia, żur, potrawy mączne i z jaj."Mięsopust – trzy ostatnie dni karnawału. Następny dzień – Środa Popielcowa – oznacza początek oczekiwania na Wielkanoc. Szczyt zabawy następował w ostatki, czyli w tak zwane zapusty. Staropolski mięsopust albo ostatki to ostatnie podrygi karnawału. Mięso można jeść bez ograniczeń. Nawet nie wypada inaczej, wobec tego polecamy dwie wykwintne potrawy.Historia pączka sięga czasów rzymskich. Ostatnie dni karnawału w starożytnym Rzymie były czasem zabawy, obfitego jedzenia i picia. Wszyscy z lubością spożywali wówczas tłuste potrawy, w szczególności pączki. W Polsce zwyczaj smażenia tego specjału pojawił się w XIX wieku. Także obecnie najwięcej pączków zjada się na koniec karnawału. Mówi się, że jeśli ktoś w tłusty czwartek w ogóle nie zje pączka, nie będzie się mu wiodło.Aby temu zapobiec, oto przepis na pyszne pączki i faworki.
Proponujemy Państwu przepisy na smaczne pączki i faworki: Przepis na pączki

20 dkg masła
1 kg mąki pszennej
10 dag drożdży świeżych
10-15 dag cukru
1/2 L mleka
6 żółtek
1 op. cukru wanilinowego
kieliszek spirytusu (dałam wódki 2 kieliszki)
szczypta soli
tłuszcz do smażenia
konfitura z róży lub inna
cukier puder do posypania
LUKIER:
3 łyżki zimnej wody
pół szklanki cukru pudru
1 łyżka soku z cytryny

Zrobić rozczyn z drożdży roztartych z łyżką cukru (jeśli używamy świeżych), 20 dag mąki i pół szklanki mleka, pozostawić do wyrośnięcia. Mąkę przesiać. Utrzeć żółtka z cukrem i cukrem wanilinowym, dodać mąkę, wyrośnięty rozczyn, resztę mleka, szczyptę soli i spirytus. Wyrabiać aż ciasto będzie gładkie i lśniące, a na powierzchni ukażą się pęcherzyki i będzie odstawać od ręki. Dodać roztopiony przestudzony tłuszcz, jeszcze chwilę wyrobić. Uformować kulę i zostawić w ciepłym miejscu do podwojenia objętości. Porcje ciasta nabierać łyżką, uformować w ręku małe krążki, nałożyć pół łyżeczki nadzienia, zlepić, uformować kulę, odłożyć na stolnicę oprószoną mąką. Nakryć serwetką i pozostawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu. Można również innym sposobem - ciasto rozwałkować na grubość około 1 cm, mocno podsypując mąką, by się nie kleiło. Szklanką wykrawać pączki, odłożyć na stolnicę do wyrośnięcia. Smażyć w głębokim tłuszczu po obu stronach na złoty kolor, wyjąć, osączyć na bibule, posypać cukrem pudrem lub polać lukrem.
Przepis na faworki

1,1/4 szklanki mąki
5 żółtek
2 łyżeczki gęstej śmietany
1 łyżeczka cukru
sok z cytryny lub alkohol
olej do smażenia
cukier puder do posypania

Z mąki, żółtek, śmietany, cukru i soku z cytryny zagnieść ciasto tak twarde jak na pierogi. Dokładnie je wyrobić i wybić wałkiem, by się napowietrzyło i pozostawić na 30 minut do wypoczęcia. Ciasto bardzo cienko rozwałkować, pokroić na pasy dł. 10-12 cm i szer. 2-3 cm. Naciąć je przez środek i przewlec jeden koniec przez otwór. Faworki wkładać na nagrzany tłuszcz i zrumienić po obu stronach. Po usmażeniu posypać cukrem pudrem.Opracowały: Urszula Kociuba i Izabela Boguta na podstawie stron www oraz poradników żywieniowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

W dawnym starostwie w Olkuszu uruchomiona zostanie restauracja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przepisy na pączki i faworki. Żywieniowe szaleństwa w karnawale z żywieniowcami z ZS nr 1 w Puławach - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto