Raty kredytów hipotecznych w złotówkach wzrosną Raty kredytów hipotecznych w złotówkach wzrosną

Raty kredytów hipotecznych w złotówkach wzrosną (© Shutterstock)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Stopy procentowe pozostają na niezmienionym poziomie, jednak raty kredytów hipotecznych w złotówkach i tak wzrosną. Wszystko z powodu wzrostu stawki WIBOR.

Stopa procentowa, po której banki udzielają sobie pożyczek, tzw WIBOR rośnie już od kilku miesięcy i to od niej w głównej mierze zależy oprocentowanie złotowych kredytów hipotecznych, a także kredytów dla firm i części kredytów samochodowych.

Co prawda aktualna stawka stosunku do grudnia zeszłego roku praktycznie się nie zmieniła, jednak zasada stosowana przez większość banków mówi o jej aktualizacji raz na kwartał. W stosunku do końca września trzymiesięczny WIBOR podniósł się aż o 0,23 pkt. proc. W efekcie, przy założeniu marży kredytowej z poziomu 1,25%, taka podwyżka WIBORU spowoduje wzrost raty kredytu na 300 tys. zł (30 lat spłaty) z 1800 zł do 1845 zł.

Nie wszystkie banki aktualizują swoją stawkę WIBOR co kwartał. Mamy na rynku takie instytucje, które aktualizują stopę procentową co sześć miesięcy. Zdarzają się też sytuacje, gdy bank aktualizuje stawkę w ujęciu rocznym. Ale zdarzają się również przypadki aktualizacji WIBOR-u co miesiąc – mBank i Multibank, a także BPH, jednak tylko w części umów hipotecznych.

Na początku roku zmieniły się zasady wyliczania zdolności kredytowej. Zaczęły obowiązywać nowe zasady Rekomendacji S.Główne założenia zmian to:
1. Obecnie osoby posiadające dochody wyższe od średniej mogą uzyskać kredyt, gdzie rata może wynosić nawet 65 proc. dochodów. Po wejściu w życie nowych przepisów ten stosunek nie może wynosić więcej niż 42 proc.
2. Po wprowadzeniu nowelizacji Rekomendacji S banki dokonują obliczeń dla zdolności kredytowej nie przekraczającej 25 lat. To dla wielu kredytobiorców oznacza kilkadziesiąt tysięcy złotych mniej środków na zakup mieszkania.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!