Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Syców: Dołącz do zgranej Paczki!

Beata Samulska
Kuba Sztaba zbiera w Sycowie drużynę Szlachetnej Paczki
Kuba Sztaba zbiera w Sycowie drużynę Szlachetnej Paczki Beata Samulska
Młody mieszkaniec gminy Syców postanowił założyć grupę wspierającą ludzi w potrzebie. Chcesz mu pomóc? Zgłoś się!

Jakub Sztaba jest dziewiętnastoletnim mieszkańcem Stradomi Wierzchniej i tegorocznym maturzystą uczęszczającym do Technikum Żywienia w Namysłowie. W przyszłości zamierza studiować pedagogikę. Ma doskonały kontakt z dziećmi i nie raz brał udział w rozmaitych wolontariatach.
Jest też liderem Szlachetnej Paczki w Sycowie, którego zadaniem jest zebranie grupy ośmiu wolontariuszy. Nasza gmina otrzymała dodatkową szansę na rekrutację drużyny wolontariuszy do 15 października. Czasu jest niewiele, dlatego warto zgłosić się już dziś wchodząc na stronę www.superw.pl. Kuba posiada również profil na Facebooku, można się z nim skontaktować poprzez e-maila: paczka.sycow@interia pl. Aby zostać wolontariuszem, trzeba być osobą pełnoletnią, dyskretną, godną zaufania i cieszącą się dobrą opinią, dysponującą czasem, a przede wszystkim człowiekiem chętnym do niesienia ludziom pomocy.
Szlachetna Paczka to jedyna w Polsce akcja specjalizująca się w kompleksowej walce z biedą. Jak wyjaśnia Kuba, ta pomoc powinna być mądra. – Staramy się znaleźć przyczyny popadnięcia w biedę, podpowiadamy, co zrobić, by w nią dalej nie brnąć. Pomagamy rodzinom, które żyją w niezawinionym ubóstwie i mają w sobie chęci do walki ze swoją sytuacją, nie stoją w miejscu z założeniem, że jeśli jest zasiłek z opieki społecznej, to jest w porządku. Paczka jest projektem pomocy bezpośredniej, w którym darczyńcy przygotowują bożonarodzeniowe paczki dla rodzin w trudnej sytuacji materialnej.
Adresy tych rodzin są pozyskiwane przez wolontariuszy, którzy działają lokalnie. Wolontariusze pomagają też osobom starszym, samotnym, niepełnosprawnym i zdołowanym dzieciom. Jeden wolontariusz to aż trzy rodziny, które mają szansę na otrzymanie grudniowej paczki. Jak działa wolontariusz? Na początku przechodzi szkolenie, potem udaje się do instytucji, które mogą pomóc w wytypowaniu potrzebujących rodzin lub osób. Kolejnym krokiem jest uzyskanie od wytypowanej rodziny zgody na spotkanie, podczas którego wolontariusz podejmuje decyzję o włączeniu do projektu. Powstaje wówczas historia rodziny z gwarancją anonimowości. Taka historia publikowana jest na stronie Paczki. Tutaj zapoznają się z nią potencjalni darczyńcy, którzy następnie podejmują decyzję o przygotowaniu grudniowej paczki.
W tym roku akcja jest organizowana po raz piętnasty. Pierwsza edycja odbyła się w 2000 roku. Wtedy grupa studentów duszpasterstwa akademickiego prowadzonego przez ks. Jacka Stryczka, dziś prezesa Stowarzyszenia Wiosna, obdarowała 30 ubogich rodzin. Dzisiaj projekt ma charakter ogólnopolski. Tylko w 2014 roku Paczka połączyła niemal milion Polaków. W tej edycji Paczka dotrze do ponad 600 rejonów na terenie całej Polski. Znamienne, że akcja daje potrzebującym także impuls do zmiany życia. – Fajnie dać szansę ludziom w potrzebie, pokazać, że znalazła się jakaś grupka, która w nich wierzy – mówi z uśmiechem Kuba. – Uważam, że nie ma rzeczy niemożliwych – dodaje.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto