Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Syców: Jakie niebezpieczeństwa czyhają w odpadach

Informacja prasowa
Odpady niebezpieczne spotykamy codziennie w naszych domach, w szkołach, przedszkolach i zakładach pracy. Ze względu na swoje pochodzenie, skład chemiczny i biologiczny, a także inne szczególne właściwości, stanowią one zagrożenie zarówno dla środowiska, jak i przede wszystkim dla zdrowia i życia każdego z nas.

W związku z tym, gospodarka nimi wymaga prawidłowego prowadzenia i kontroli. Odpady niebezpieczne mogą być składowane tylko i wyłącznie na specjalnie przygotowanych do tego składowiskach. Powstają one zarówno w sektorze gospodarczym, jak i w gospodarstwach domowych.

Do odpadów niebezpiecznych, które zagrażają zdrowiu i życiu każdego z nas zaliczamy:

1) Baterie;
Są odpadami wytwarzanymi głównie przez gospodarstwa domowe. Wyróżniamy dwa rodzaje baterii. Do pierwszej grupy zaliczmy baterie, których budowa umożliwia ich jednokrotne rozładowanie. Drugie to baterie odnawialne a zachodzące w nich procesy chemiczne mogą być odwrócone poprzez ładowanie. Po wyładowaniu się baterii z pierwszej grupy oraz utracie pojemności przez baterie odnawialne, należy się ich pozbyć poprzez wrzucenie ich do specjalnego pojemnika na zużyte baterie, który można znaleźć m.in. w tutejszym magistracie. Występujące w nich skomplikowane reakcje chemiczne są niebezpieczne dla środowiska. Baterie stanowią ponadto zagrożenie zdrowotne dla każdego z nas ze względu na działanie zawartych w nich metali ciężkich, takich jak m.in. rtęć osadzająca się głównie w nerkach i wątrobie, powodując ciężkie schorzenia. Ma ona również wpływ na rozwój chorób układu nerwowego. Rtęć potrafi przenikać przez łożysko, co grozi uszkodzeniem, a nawet śmiercią płodu. Dawka śmiertelna dla człowieka wynosi ok. 1g rtęci.

2) Odpady medyczne i weterynaryjne;
W skład tej grupy odpadów niebezpiecznych wchodzą: odpady w postaci krwi i jej produktów, różnego rodzaju ostre przedmioty (np. igły ze strzykawek), odpady powstałe przy zabiegach (np. materiały opatrunkowe i rękawice chirurgiczne), odpady biologiczne, materiały zanieczyszczone krwią i wydalinami, a także farmaceutyki i kultury mikrobiologiczne. Odpady takie ze względu na ich specyficzne właściwości niosą niebezpieczeństwo skażenia środowiska oraz zagrożenia epidemiologicznego. Można wspomnieć o tym, że bezpośredni kontakt człowieka z płatkiem kosmetycznym zabrudzonym niewielką ilością krwi, może być niekiedy przyczyną powstania zakażenia, a w konsekwencji może doprowadzić nawet do śmierci.

3) Świetlówki i żarówki energetyczne;
Są to odpady niebezpieczne ze względu na zawartość szkodliwej dla zdrowia
i środowiska rtęci, powodującej ogólne spustoszenie organizmu, zatem nie mogą być one segregowane ze szkłem opakowaniowym, gdyż dla tego typu odpadów przewidziane są wykwalifikowane sposoby unieszkodliwiania i przetwarzania.

4) Oleje smarowe;
Oleje są to ciecze przeznaczone do smarowania urządzeń technicznych. Do tego rodzaju odpadów niebezpiecznych zaliczamy m.in.: oleje silnikowe zanieczyszczone oleje hydrauliczne, maszynowe, turbinowe, grzewcze, a także odpady zanieczyszczone olejami. Odpady te zawierają zanieczyszczenia związane z rodzajem stosowanego oleju oraz procesem jego eksploatacji. Skład chemiczny olejów przepracowanych jest skomplikowany i wysoce toksyczny dla środowiska i człowieka.

5) Odpady azbestowe;
Azbest ze względu na złe przewodnictwo ciepła
i prądu był stosowany jako materiał izolacyjny. Na dużą skalę stosowano go do lat 80., zanim udowodniono jego szkodliwe oddziaływanie na zdrowie człowieka. Największą ilość tego surowca wykorzystywano w produkcji materiałów budowlanych, przede wszystkim do wytwarzania dachowych i elewacyjnych płyt azbestowo- cementowych. Ogromne ilości niezwykle szkodliwego materiału, jakim jest azbest wciąż znajdują się na dachach i fasadach budynków, w których mieszkają ludzie. Nasuwa się zatem pytanie, jakie zagrożenia niesie za sobą przebywanie w budynkach izolowanych azbestem? Badania dowiodły rakotwórczego działania jego włókien, które przedostają się do organizmu z wdychanym powietrzem. Wdychanie azbestu może być ponadto przyczyną pylicy azbestowej. Choroby te mają długi okres inkubacji i mogą ujawnić się nawet po upływie 30 lat od chwili wchłonięcia włókien.
W związku z powyższym w sycowskim magistracie istnieje możliwość ubiegania się
o dofinansowanie obejmujące demontaż, zbieranie, transport oraz unieszkodliwienie odpadów zawierających azbest. Szacuje się, że do 2030 roku szkodliwy dla zdrowia materiał zostanie całkowicie usunięty z obiektów budowlanych. Jako ciekawostkę można wskazać, że na szkodliwe działania wywołane azbestem 100-1000 razy bardziej narażone są ekipy remontowe usuwające wyroby z azbestem niż jego przeciętni użytkownicy.

6) Odpady zawierające PCB (polichlorowane bifenyle);
Najliczniejszymi urządzeniami mieszczącymi
w sobie znaczące ilości związków PCB są transformatory i kondensatory energetyczne. Jakie zatem czyhają w nich niebezpieczeństwa? Odpowiedź jest prosta. PCB mogą dostać się do organizmu człowieka w wyniku awarii tych urządzeń, niewłaściwego ich składowania oraz utylizacji. Te szkodliwe substancje gromadzą się w tkance tłuszczowej i uszkadzają trwale układ nerwowy, wątrobę, śledzionę i nerki. PCB może być również przyczyną licznych chorób skóry, zaniku grasicy, a nawet powodować bezpłodność. PCB wykazuje ponadto właściwości rakotwórcze. Warto zaznaczyć, że odpady PCB nie podlegają naturalnej degradacji, stąd też są bardzo niebezpieczne dla środowiska.

Reasumując, każdy z nas powinien zadać sobie pytanie: jak ustrzec się przed niebezpieczeństwami czyhającymi w odpadach. Przede wszystkim należy pamiętać, aby nie wyrzucać odpadów niebezpiecznych razem z innymi odpadami. Zachowajmy szczególną ostrożność w trakcie ich segregacji, dbając o zdrowie nie tylko nasze ale i zdrowie naszych dzieci.

Co należy zrobić z odpadami niebezpiecznymi?
Te, które powstały w gospodarstwach domowych (najczęściej: baterie, świetlówki, przeterminowane leki, elektrośmieci) można oddać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK).

PSZOK znajduje się w Sycowie
na terenie SGK sp. z o.o., przy ul. Wrocławskiej 8.
Godziny otwarcia PSZOK:
poniedziałek, środa, czwartek i piątek 9:00- 15:00
wtorek 12:00- 18:00
sobota 9:00- 14:00

W tutejszym magistracie, w aptekach oraz w szkołach na terenie gminy Syców można znaleźć także specjalne pojemniki na baterie i leki. Jeżeli natomiast chodzi
o odpady, które powstają w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, przedsiębiorca jest zobowiązany do podpisania umowy z podmiotami, które posiadają stosowne uprawnienia do odbioru takich odpadów.
W naszym interesie jest bowiem dbać o własne zdrowie i życie, a także otaczające nas środowisko. Nie trzeba spektakularnych działań- wystarczą chęci
i konsekwentne eko-postępowanie, aby zwyciężyło dobro nas wszystkich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto