Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sycowski Drewniak, czyli festyn Lasów Państwowych w parku miejskim

Beata Hadas-Haustein
Beata Hadas-Haustein
Zapamiętasz to na pewno, najpierw drzewo, potem drewno - pod takim hasłem w sycowskim parku w niedzielę 4 czerwca odbył się wielki festyn Lasów Państwowych pod nazwą Drewniak, a zrodził się on wg projektu edukacyjnego „Z drewna. Festiwal doświadczeń”. Tego typu impreza odbyła się po raz pierwszy, a jej celem było zwrócenie uwagi na jedyny odnawialny surowiec na naszej planecie, bez którego z pewnością nie byłby możliwy rozwój ludzkiej cywilizacji. Zdjęcia © Beata Samulska

– Poprzez różne formy aktywnej dydaktyki, polegającej na warsztatach, doświadczeniach naukowych oraz pokazach, prezentujących najrozmaitsze zastosowania drewna, festiwal oddziaływał na wszystkie zmysły odbiorcy. Dzięki niemu ma on szansę własnoręcznie przekonać się o właściwościach fizyko-chemicznych drewna, uczestnicząc w zajęciach prowadzonych przez naukowców, rękodzielników i edukatorów leśnych – wyjaśniał koordynator przedsięwzięcia i edukator leśny Czesław Pawlikowski.
– To również okazja do zdobycia praktycznej wiedzy z wykorzystania tego surowca w naszym codziennym życiu oraz spojrzenia globalnie na jego znaczenie w kontekście zmian klimatycznych i ludzkiego zdrowia. Festiwal wciągnął odbiorcę w fascynujący i tajemniczy świat drewna, ukazał jego różnorodność, funkcje gospodarcze, społeczne ale i ekologiczne. Wzbudził zdziwienie, zaciekawił, rozbawił, ale i inspirował do samodzielnego poszukiwania odpowiedzi. Zwłaszcza w rozumieniu trwałości i zachowania zasobów leśnych w Polsce i na świecie. Drewniane domy, meble, które nas otaczają, czy papier – drewno jest obecne w każdym momencie i miejscu naszego życia. Zaspokojenie wciąż wzrastającego zapotrzebowania na ten surowiec i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, największą w Unii Europejskiej organizację zarządzającą lasami publicznymi.

Tematyka festiwalu podkreślała znaczenie Polski jako jednego z największych producentów certyfikowanego drewna na świecie, pozyskiwanego zgodne ze standardami ekologicznej gospodarki, chroniącymi zasoby przyrodnicze. Służyła promocji surowca, które stanowi o potędze polskiego przemysłu meblarskiego, a które jest jednocześnie trendy dla ludzi chcących żyć w zgodzie z naturą. Mówiono o pracy leśników, dzięki którym lasy zachowują naturalne funkcje, dostarczając człowiekowi potrzebnych produktów gospodarki drewnem. – Gdyż tylko poprzez racjonalne użytkowanie lasu możliwe jest zachowanie zasobów leśnych dla przyszłych pokoleń, z całym bogactwem drewna i wartości przyrodniczych – wyjaśniali organizatorzy.

Drewno obecnie ma około 30 tysięcy zastosowań. Skąd się bierze i komu jest potrzebne? Dlaczego nazywamy je surowcem doskonałym, odnawialnym i ekologicznym? Jaki wpływ ma na nasze zdrowie? – odpowiedzi na te pytania udzielali obecni na festynie leśnicy i liczni wolontariusze.

Organizatorem wydarzenia była Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu i Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Rychtalskie” (Nadleśnictwo Antonin, Nadleśnictwo Syców, Leśny Zakład Doświadczalny w Siemianicach).

W programie pojawiły się m.in.: prezentacja historii snycerstwa, wystawy i warsztaty rękodzielników, rzeźbienie w drewnie; drugie życie drzewa, od szałasu do szachulca – warsztaty dawnego budowania drewnianych domów, pod opieką animatorów; zasiądź za sterami „leśnych monster trucków”, czyli pokazy maszyn wielooperacyjnych, pozyskujących drewno; wystawy i pokazy producentów mebli, parkietów, tartaków; polecą wióry - kącik dla prawdziwego mężczyzny z nauką rąbania i przygotowania drewna opałowego; drewno jest wspaniałe, czyli fizyka i chemia na wesoło – warsztaty dla najmłodszych, odkrywające niezwykłe właściwości drewna; odpukać w niemalowane drewno - warsztaty plastyczne, rysowania na drewnie; papier to też drewno! – czerpanie papieru z miłą niespodzianką; drewno w kulturze słowiańskiej: dłubanka – wspólne dłubanie tradycyjnych łodzi jednopiennych; historia wikliniarstwa, warsztaty wyplatania z pracami dla wszystkich uczestników; magiczne drewno - leśne eksperymenty pod okiem naukowców; wyhoduj własne drewno, czyli poradnik ogrodnika, rozmnażanie roślin in vitro, pokaz szczepów, konkursy z sadzonkami; drewno prawdę Tobie powie, czyli konkurs oceniania wieku drzew; samodzielne budowanie budek lęgowych i karmników. Ponadto odbyły się finały konkursów plastycznych i cospleyowych dla szkół oraz drewno na sportowo: biegi w drewniakach i drewniany quest z biegiem na orientację.

Projekt współfinansowany był ze środków unijnych. W licznych konkursach wzięły udział dziesiątki uczestników. Wręczono tyleż samo pięknych i cennych nagród. Nad całością czuwał nadleśniczy z Sycowa Józef Szymański

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto