Wchodzi nowy banknot o nominale 20 zł. Jesteście ciekawi jak wygląda?

Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu nowy banknot kolekcjonerski „Niepodległość” o wartości nominalnej 20 zł. Upamiętnia on 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Dalsza część artykułu poniżej.

Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegi banknot kolekcjonerski "Niepodległość" o wartości nominalnej 20 zł. Wymiary banknotu: 150 x 77 mm. Za projekt banknotu upamiętniającego 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, odpowiedzialna była Agnieszka Próchniak.

Na nowym banknocie umieszczono wizerunek Józefa Piłsudskiego. - Józef Piłsudski zaczął energicznie organizować rząd i armię. Jako naczelny wódz polskiej armii 16 listopada notyfikował mocarstwom odrodzenie niepodległej, suwerennej i demokratycznej Polski. To właśnie fragmenty tej noty widnieją na przedniej stronie banknotu, obok portretu Józefa Piłsudskiego w legionowym mundurze – czytamy w folderze emisyjnym. - Na odwrotnej stronie banknotu dominują barwy narodowe oraz orzeł legionowy, trzymający w szponach tarczę Amazonek z literą S (strzelcy). Wokół niego umieszczono napis RZECZPOSPOLITA POLSKA. Jest to nawiązanie do okolicznościowych monet 5 i 10 złotych z 1934 roku, wybitych z okazji 20. rocznicy wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej, których projektantem był rzeźbiarz Stanisław Kazimierz Ostrowski.]

Nowy banknot wyemitowano w nakładzie do 50 tys. sztuk. Można go kupić w cenie 75 zł w Oddziałach Okręgowych NBP.

Redakcja

  • Polska Gazeta Wrocławska
Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

06.09.2018, 14:10

Do nauki raczej, czytaać ze zrozumieniem też nie potrafisz. Akcje odwetowe prowadzone przez Głupaszkę na ludności cywilnej nazywasz walką z okupantem sowieckim? Do lekarza....

05.09.2018, 15:30

Walkę z okupantem sowieckim nazywasz katonacjonalizmem? Do lekarza...

05.09.2018, 14:02

Mordercy to katonacjonaliści pokroju Głupaszek i innych, patriotyzm to nie odwet, mordowanie to mordowanie, nacjonalizm to nacjonalizm. Polski nacjonalizm należy tępić tak samo jak faszyzm.

05.09.2018, 13:25

Brak ci nicków, że się podszywasz świrze pod innych? Przeproś za "brata"... I za śmierć nieletnich sanitariuszek. Bohater się odezwał... I nie morderca, tylko żołnierz WP. Mordercami były kanalie, co mordowały niepodległościowe podziemie - postubecki złomie. To tak ku wyjaśnieniu trollu z czerskiej, czy grodzkiej.

05.09.2018, 12:45

Morderca i odwetowiec jak Głupaszko jest takim samym mordercą jak inni, nie jest ważne czy zamordował jedną czy więcej osób. Gloryfikowanie takich świrów i robienie z nich bohaterów to właśnie domena pisowskich oszołomów.
Na szczęście nikt nie pozowoli nazwać ulic ich "imieniem".

05.09.2018, 09:47

Kiedy u nas zginęło kilku chłopów i robotników, w tym samy czasie w twojej bolszewickiej CCCP ginęło ich miliony rozkułaczanych i głodowanych przez swoją ukochaną władzę. Skala ofiar pacyfikacji strajków w tamtym okresie i tak była poniżej Europejskiej i Amerykańskiej. Jeżeli już planujesz manipulować i wyjmować wątki z kontekstu historycznego... To proszę przywołać statystyki innych krajów. Wtedy w tym kontekście byliśmy też zieloną wyspą. Nie z nami te numery Bruner...

04.09.2018, 22:22

Zapomniałaś jakoś o przedwojennych zbrodniarzach w policyjnych mundurach, którzy strzelali do strajkujących chłopów i robotników

04.09.2018, 15:18

r. śmieciu. Z miłą chęcią zamieszkam na ul. Łupaszki. Warszyca nie znam to się wypowiadać nie będę. Z pewnością na ulicach zbrodniarzy komunistycznych żaden normalny Polak komfortowo czuć się nie będzie... Chyba, że polskojęzyczny troll i prowokatorc jak ty...

04.09.2018, 13:19

Miałam napisać że mój dziad lizał rowka temu panu który pisze jako Josef (Stalin?)
Nikt normalny nie porównuje katolicko-nacjonalistycznych bandytów zaklętych z wielkością marszałka.
Chcielibyście mieszkać na ul. warszyca albo łupaszki (lepiej brzmi: głupawki:-D ) ? Ja wolę ul. marszałka Józefa Piłsudskiego.

04.09.2018, 06:44

Banknot 20zł za 75zł hmmm...

03.09.2018, 22:18

Jeden troll w polskojęzycznym portalu powinien nam uświadomić, że słowa Marszałka są nadal aktualne... Trudno komentować chamskiego prymitywnego prowokatora poniżej, ale zdaje mi się że po grzbiecie jego dziadka, mój dziadek w obronie Niepodległości na koń siadał :)

03.09.2018, 18:08

Lepiej mogli dać bandytę i odwetowca Łupaszkę mordercę dzieci i kobiet (Dubinki) a na drugiej stronie jego kolegów, to by było na miarę naszych czasów i rządów.

03.09.2018, 15:57

Dla tych co nie wiedzą, to właśnie ten człek wprowadził te już słynne emerytury mundurowe, jako nagrodę za poparcie go - w jego nielegalnym przewrocie majowym oraz super uposażenie dla oficerów, aby to im z kolei nie przyszła ochota wysadzić go z siodła ( to takie cuś, jak teraz 500+, tylko w jeszcze większym wymiarze).

03.09.2018, 15:51

A, to ten dziadek co miał za żonę żydówkę !

03.09.2018, 13:59

I co z tego, że wchodzi nowy banknot do obiegu skoro on jest kolekcjonerski, bo żaden frajer tym banknotem nie zapłaci!

03.09.2018, 13:40

Nie jesteśmy ciekawi, jak będziemy to zajrzymy sobie na stronę NBP, to jest banknot KOLEKCJONERSKI a więc gów....no. To zbierają frajerzy.