Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamarzanie rur - jak się tego ustrzec?

materiał informacyjny
Minusowe temperatury, które mogą nas zaskoczyć nawet w lutym i marcu mogą stać się przyczyną awarii instalacji wodnej w domu. Zdarza się to w momencie, gdy woda w rurach zamarza. Jak ustrzec się przed tego typu awarią?

Wbrew obiegowym opiniom problem zamarzającej wody nie dotyczy tylko i wyłącznie domów letniskowych i altan, które w czasie zimy są niezamieszkałe. Nie dotyczy on również tylko piwnic i poddaszy oraz innych przybudówek takich jak garaże. Awaria sieci ciepłowniczej czy elektrycznej lub nawet naszego domowego systemu ogrzewania podczas naszej nieobecności w domu może doprowadzić do zamarznięcia wody w rurach. Bardzo często zapominamy o odpowiednim zabezpieczeniu instalacji wodnej znajdującej się poza domem – na przykład w ogrodzie.

Jak zapobiegać zamarzaniu rur

Aby zniwelować niebezpieczeństwo zamarznięcia wody w rurach należy położyć nacisk na zabezpieczenie instalacji. W okresie zimowym najbardziej zagrożonymi elementami instalacji są te znajdujące się na zewnątrz budynku. Mowa tutaj o instalacji ogrodowej, przyłączu wodociągowym oraz kanalizacji deszczowej i ściekowej. Jeszcze przed nadejściem największych mrozów powinno się zamknąć dopływ wody do instalacji ogrodowej, a samą instalację opróżnić.

Dobrą praktyką jest również zdemontowanie na czas zimy zaworów. Jeśli mamy zawody czerpalne starego typu to możemy je zostawić na zimę w położeniu środkowym co powinno zapobiec zniszczeniu uszczelek.

Zabezpieczenie wodociągów i kanalizacji wymaga pracy już na etapie budowy domu. Podstawowym błędem jest nieprawidłowe wykonanie wykopów pod przyłącza. Często są one zbyt płytkie. Normy mówią, że w zależności od strefy klimatycznej odpowiednia głębokość wykopów pod przyłącza powinna wynosić od 1 do 2 metrów.

Głębokość ta zależy od głębokości przymarzania gruntu. Do tej wartości dodajemy 0,4 metra dla rur wodociągowych i 0,2 metra dla rur kanalizacyjnych. W przypadku gdy nie możemy spełnić tych założeń należy ocieplić instalację za pomocą warstwy izolacji cieplnej w postaci specjalnej otuliny. W przypadku instalacji wewnątrz budynku dobrą radą jest układanie przewodów grzejnych wzdłuż rurociągu pod warstwą izolacji cieplnej.

Co zrobić gdy woda już zamarzła?

Gdy rury zamarzną, a jeszcze nie zostaną rozsadzone przez lód możemy spróbować podjąć się próby ich odmrożenia. Jednak najlepszym pomysłem w takiej sytuacji jest wezwanie fachowców, którzy mają doświadczenie w podobnych sprawach i doskonale wiedzą co robią. Profesjonalistów chętnych do pomocy znajdziesz pod adresem internetowym hydropomoc.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto