MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Międzybórz: O lasach wiedzą najwięcej

Beata Samulska
W ramach 90-lecia Lasów Państwowych Czesław Pawlikowski z Nadleśnictwa przeprowadził IV edycję Olimpiady Wiedzy o Lesie. Zdjęcia Beata Samulska

W jury finałowego konkursu przeprowadzonego 11 grudnia w gościnnych progach Gimnazjum Samorządowego im. Polskich Noblistów w Międzyborzu zasiadali: dyrektor sycowskiego liceum i nauczyciel biologii Barbara Trokowicz, inżynier nadzoru Stanisław Janeczko oraz leśnicy Adam Sroka i Marek Woźniak.
Spotkanie otworzył sycowski nadleśniczy Józef Szymański, który krótko omówił dzieje i cele Lasów Państwowych, gratulując jednocześnie uczestnikom olimpiady dostania się do finału. – Jednym z zadań Nadleśnictwa jest prowadzenie edukacji przyrodniczo-leśnej a dzisiejszy konkurs wpisuje się w to statutowe zadanie – mówił.
Warto zaznaczyć, że Nadleśnictwo ufundowało nagrody dla wszystkich finalistów, a honorowy patronat przyjął obecny na konkursie burmistrz Międzyborza Jarosław Głowacki. Nad sprawnym przebiegiem olimpiady czuwały współorganizatorki: zastępca dyrektora Gimnazjum Iwona Strzelecka oraz nauczycielka Małgorzata Adamek. Atmosferę przed zmaganiami skutecznie rozluźniła swoim przepięknym występem młodzież z grupy wokalno-instrumentalnej działającej przy szkole pod okiem Ireny Pudłowskiej.
Kciuki za swoich wychowanków trzymali również opiekunowie, którym nadleśniczy na końcu podziękował pamiątkowymi dyplomami i upominkami. W kategorii szkół podstawowych równych nie mieli sobie: Kuba Grygiel (91 pkt.), Michał Mieszała (81 pkt.) i Kuba Wojtasik (72 pkt.). W dalszej klasyfikacji znaleźli się: Ola Kraska, (71), Stefan Malarz (70), Juliusz Hryniewiecki i Filip Lewucha (68), Szymon Janic (67), Filip Michalczyk (63) i Kuba Kusio (61). W kategorii gimnazjów najlepsze okazały się dziewczęta: Dorota Mak (90 pkt.), Klaudia Kosmala (83 pkt.) i Ola Kaszyca (81 pkt.). Po nich miejsca kolejno zajęli: Ania Faltyn (80), Ala Fryczkowska (77), Oliwier Kaszyca (66), Filip Konarkowski (65) i Robert Walery (57).
Czesław Pawlikowski podkreślił dużą rolę nauczycieli w przygotowaniu młodzieży. Józef Szymański zaznaczył, że olimpiada stała na bardzo wysokim poziomie, a młodzi popisali się ogromną wiedzą. Podziękował też za organizację konkursu panu Czesławowi. – Udowodniliście, że wasza wiedza o przyrodzie wcale nie jest w lesie – zwrócił się w humorystycznym stylu do młodzieży Jarosław Głowacki. – Na wszystkie pytania odpowiadaliście, jak ptaki – śpiewająco – i nikt z was podczas odpowiedzi nie wyszedł na jelenia.
Eliminacje do konkursu rozpoczęły się w kwietniu. Młodzi zmierzyli się z pytaniami testowymi i problemowymi. Ich zadaniem było prawidłowe nazwanie roślin i zwierząt. Wcześniejsze finały miały miejsce w Szkole Podstawowej nr 2 w Sycowie, jednak w tym roku Nadleśnictwo poprosiło o przejęcie organizacji finału przez międzyborskie Gimnazjum. Szkoła i jej nauczyciele stanęli na wysokości zadania. W kolejnych latach olimpijczyków gościć będą gminy Bralin i Kobyla Góra. Inicjatorem konkursu jest edukator leśny Czesław Pawlikowski. – Doszedłem do wniosku, że tę wiedzę, jaką uczniowie na temat lasów posiadają, warto czasem pokazać i pochwalić się jej ogromem – powiedział organizator. – Cudownie współpracuje mi się z nauczycielami przyrody, a do przygotowywania listy zagadnień zasiadamy zawsze w styczniu. Sądzę, że jest to doskonała symbioza, bo młodzi mają okazję pogłębiać swoją wiedzę i ją systematyzować. A mnie to cieszy, bo ja jestem taki wariat przyrodniczy, który uwielbia swoją pracę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto