Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wizja szkoły i przedszkola Anny Nowickiej nie podoba się Maniakowi? Zobacz, co straciły przez niego dzieci!

Beata Hadas-Haustein
Beata Hadas-Haustein
Fot. Archiwum Syców Nasze Miasto
Anna Nowicka została dyrektorem nowo utworzonej Szkoły Podstawowej nr 3 z Klasami Gimnazjalnymi w Sycowie 28 czerwca 2017 roku. Tego dnia rozstrzygnął się konkurs, podczas którego przedstawiła swoją bardzo bogatą wizję szkoły. Zarządzeniem 324/2020 burmistrza Sycowa D.Maniaka z dnia 18 maja 2020 roku wydanym na podstawie Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 roku Prawo oświatowe, po uprzednim otrzymaniu pozytywnej opinii Dolnośląskiego Kuratora Oświaty we Wrocławiu, została zwyczajnie odwołana ze stanowiska dyrektora SP3 w Sycowie z dniem 31 sierpnia 2020 roku. Maniak poinformował nas krótko: organ prowadzący nie powierzył pełnienia obowiązków dyrektora nowo utworzonego w dniu 30 kwietnia br. Zespołu Szkolno-Przedszkolnego pani Nowickiej od 1 września 2020 roku. A o nowej nominacji Maniak poinformował... na Facebooku! 9 czerwca z profilu FB Maniaka dowiedzieliśmy się, że obowiązki dyrektora powierzone będą od 1 września Monice Janiszyn. Do kulisów tej sprawy będziemy jeszcze wracać. Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z wizją szkoły, jaką na pięć lat przygotowała Anna Nowicka, skutecznie i konsekwentnie realizowaną od czasu objęcia stanowiska dyrektora.

„Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem”
[Konfucjusz]

Działania, jakie Anna Nowicka zaplanowała do realizacji w Szkole Podstawowej nr 3 w Sycowie:

  • wprowadzenie w klasach 1-3 Klubu Młodego Odkrywcy, którego działalność i pracę nauczycieli koordynować będzie Centrum Nauki Kopernik z Warszawy;
  • wzbogacenie oferty edukacyjnej szkoły poprzez wdrażanie innowacyjnych metod nauczania, opartych na eksperymentach i doświadczeniach, innowacjach pedagogicznych i programach autorskich kadry pedagogicznej;
  • powołanie Centrum Edukacji Kreatywnej – w którym realizowane będą programy edukacyjne dla szkół i przedszkoli, nastawione na wszechstronny rozwój dziecka, gdzie będziemy uczyć współpracy, kreatywnego myślenia i działania, gdzie będziemy motywować, angażować i stawiać wyzwania dzieciom, młodzieży i ich rodzicom;
  • dostosowanie zajęć pozalekcyjnych do potrzeb i możliwości rozwoju każdego ucznia, zadbanie o rozwój uzdolnień i zainteresowań sportowych, artystycznych, plastycznych, muzycznych, przedmiotami ścisłymi;
  • wdrażanie do aktywności ruchowej począwszy od edukacji wczesnoszkolnej poprzez wprowadzenie dodatkowej oferty zajęć sportowych z piłki siatkowej, piłki nożnej oraz gimnastyki artystycznej i tańca;
  • wprowadzenie elementów szkoły Montessori, w procesie dydaktycznym, wychowawczym i opiekuńczym, nawiązanie współpracy ze szkołą Montessori;
  • wprowadzenie tutoringu i coachingu;
  • rozwój kompetencji językowych, kontynuowanie wymian międzynarodowych dzieci i młodzieży, doposażenie pracowni językowej;
  • współpraca z Uniwersytetem Wrocławskim i Politechniką Wrocławską – udział w warsztatach edukacyjnych zorganizowanych dla uczniów naszej szkoły;
  • otoczenie szczególną opieką uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych i wspieraniu ich rodziców – nawiązanie stałej współpracy z Instytutem Talentów Flash Point;
  • wspomaganie uczniów z dysfunkcjami w celu uzyskania optymalnych efektów w nauce, poprzez zajęcia terapii pedagogicznej, socjoterapii, bajkoterapii, stworzenie w szkole sali terapii uczniów;
  • zbudowanie tradycji pasowania na ucznia – „Pasowania na Odkrywcę”, poprzez angażowanie podróżników i pasjonatów odkrywania świata, którzy wspierają od wielu lat działalność szkoły.

Przedszkole Montessori w Trójce
Są to tylko fragmenty koncepcji funkcjonowania szkoły zaprezentowane na konkursie na stanowisko dyrektora SP3 w czerwcu 2017 r. przez Annę Nowicką. Koncepcja jest przewidziana na 5 lat czyli do 2022 r. Dyrektor Anna Nowicka chciała poszerzyć jej wizję funkcjonowania o powstałe przedszkole. Dlatego w okresie nauki zdalnej zarówno nauczyciele, jak i dyrekcja, uczestniczyli w szkoleniach, m.in. „Pedagogika Montessori w teorii i w praktyce" - na przykładzie przedszkola i edukacji wczesnoszkolnej.

Współpraca z Centrum Nauki Kopernik
Dodatkowo planowano utworzeniee w wakacje Majsterni we wspołpracy z CNK. Majsternia to miejsce, w którym przedszkolaki oraz uczniowie, niezależnie od wieku i umiejętności, przekonają się, że „myślą lepiej, niż myślą”. Przy stołach warsztatowych można tu samodzielnie podejmować wyzwania inżynieryjne, naukowe, logiczne, mając do dyspozycji przedmioty codziennego użytku – słomki, papier, spinacze, kulki, gumki. Bez dokładnych instrukcji, bez ocen. Każdy ma szansę na odkrycie. Tutaj dzieci odkrywają coś dla siebie samych – zaczynają rozumieć prawa nauki, przekonują się, że potrafią myśleć nieszablonowo, ćwiczą cierpliwość, determinację, gotowość podejmowania wyzwań. Projekt realizowany miał być przy wsparciu Centrum Nauki Kopernik.

– Dzieci charakteryzuje naturalna ciekawość tego, co je otacza. Innowacyjne metody, jakie stosuje SP3 w pracy z dziećmi, wykorzystanie właśnie przedmiotów ścisłych, sprawiły, że dzieci zafascynowane są światem i robią wszystko, by go odkryć, poznać, spróbować i zrozumieć – wyjaśnia pani Ania. – Aby pogłębić tę ciekawość, rozwinąć zainteresowania i uzdolnienia dzieci, rozbudzić chęć poznawania świata i przyrody w szkole bardzo aktywnie działa Klub Młodego Odkrywcy przy wielkim wsparciu Centrum Nauki Kopernik z Warszawy.

Wielkim sukcesem szkoły był udział w warsztatach w ramach Szkoły Prototypowania Centrum Nauki Kopernik. Po bardzo wnikliwej analizie i selekcji tylko 13 najlepszych nauczycieli (chemików, fizyków, biologów i geografów) z całej Polski, w tym geograf i dyrektor szkoły Anna Nowicka, razem z pracownikami naukowymi Centrum Nauki Kopernik, stworzyło konspekty i scenariusze lekcji wykorzystujące metodę badawczą, a tym samym współtworzyło nowy zestaw edukacyjny „Powietrze” w ramach Modułowych Pracowni Przyrodniczych, który trafi do szkół w całej Polsce.

Nauczyciele uczestniczą systematycznie w szkoleniach zorganizowanych przez Centrum Nauki Kopernik, a dzięki zaangażowaniu dyrekcji szkoła zakwalifikowała się do programu „Nauka dla Ciebie” -  wspólnego Programu Centrum Nauki Kopernik i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jego celem jest popularyzacja nauki w tych miejscach Polski, których mieszkańcy mają utrudniony dostęp do oferty edukacyjnej centrów nauki. W ramach programu szkoła gościła Naukobusa i Planetobusa.

Naukobus to wystawa „Eksperymentuj!”, która składała się z 20 mobilnych stacji badawczych zachęcających do samodzielnego odkrywania nauki. Wraz z ekspozycją do szkoły biorących udział w programie przyjeżdżają wykwalifikowani edukatorzy z Centrum Nauki Kopernik. 

Planetobus - to mobilne planetarium Centrum Nauki Kopernik. Mieszkańcy Sycowa mieli również okazję do wspólnych obserwacji wieczornego nieba nad Sycowem wraz z pracownikami CNK.

Anna Nowicka jest również inicjatorka Festiwalu Nauki – największej w gminie imprezy popularnonaukowej, która organizowana jest cyklicznie we współpracy z Centrum Nauki Kopernik z Warszawy. Impreza ma na celu pokazanie zastosowania nauki i wiedzy w życiu codziennym, pokazanie, że nauka przedmiotów ścisłych nie musi być wcale trudna i nudna. Z pewnością bardzo ważnym aspektem festiwalu jest integracja środowiska lokalnego wokół promowania nauki, kształtowanie postaw sprzyjających zdobywaniu wiedzy – w festiwalu biorą udział uczniowie szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Syców.

Projekty realizowane w szkole, dzięki wizji i koncepcji Anny Nowickiej

Wybuchowa 3
Nauka przedmiotów ścisłych nie musi być nudna i trudna, dlatego nauczyciele i uczniowie w każdą środę na długiej przerwie przeprowadzają eksperymenty na holu szkoły, które aktywizują uczniów do działania, zdobywania wiedzy. Jest to również jeden ze sposobów spędzania przerw w naszej szkole. Eksperymenty dostosowane są również do najmłodszych uczniów w szkole.

Artystyczna Trójka
Projekt realizowany we współpracy z Akademią sztuk Pięknych we Wrocławiu. Uczniowie szkoły uczestniczą w warsztatach na ASP, rozwijają swoje artystyczne talenty. Dzięki zaangażowaniu dyrekcji, wsparciu rodziców i sponsorów powstała pracownia plastyczna, gdzie w specjalnie przygotowanych warunkach uczniowie rozwijają swoje talenty.

Klub Odkrywców National Geographic
Zajęcia edukacyjne dla uczniów 5-8 prowadzone we współpracy National Geographic Polska. Zajęcia propagujące wiedzę geograficzną oraz zdobywanie wiedzy poprzez warsztaty i wycieczki edukacyjne. Jesteśmy jedyną szkołą w Polsce z Patronatem National Geographic Polska!

Akademia Siatkówki PGE Skry Bełchatów
Niemożliwe nie istnieje! Tak tworzymy historię naszej szkoły i miasta - cieszyli się nauczyciele i uczniowie. 11 września 2020 roku dyrekcja szkoły podpisała porozumienie z Akademią Siatkówki PGE Skry Bełchatów.

Wiceprezes Klubu PGE Skry Bełchatów Grzegorz Stawinoga, Natalia Pizło - koordynator projektu Akademia Siatkówki PGE Skry Bełchatów, Grzegorz Łomacz, rozgrywający zawodnik Skry, reprezentant Polski i Mistrz Świata, byli gośćmi sycowskiej Trójki. 9-krotny Mistrz Polski, 7-krotny triumfator Pucharu Polski, 4-krotny zwycięzca Superpucharu Polski, najbardziej utytułowany siatkarski klub XXI wieku w kraju docenia działania sportowe szkoły. A wszystko dla rozoju uzdolnień sportowych uczniów. Tak rozpoczęła się największa sportowa przygoda  szkoły - informowali nauczyciele.

Co dało szkole porozumienie?

  • szkolenie w ramach porozumienia dla chłopców i dziewcząt SP3 w klasach III-VIII;
  • opracowany przez Klub program szkolenia w dziedzinie piłki siatkowej;
  • stały nadzór merytoryczny i wsparcie Klubu;
  • zorganizowanie turniejów kontrolnych;
  • udział w turniejach ogólnopolskich Akademii Siatkówki PGE Skry Bełchatów,
  • udział w meczach Klubu PGE Skry Bełchatów;
  • niezbędna pomoc merytoryczną po okresie kształcenia, ukierunkowana na przyszły rozwój kariery zawodniczej ucznia dla najbardziej uzdolnionych uczestników;
  • podpisania kontraktu z Klubem;
  • możliwość zgłoszenia grup młodzieżowych funkcjonujących w ramach porozumienia do rozgrywek wojewódzkich I krajowych;
  • szkolenia i treningi dla trenera Anny Szury, wsparcie trener Anny Szury w szkoleniu uczniów szkoły;
  • monitoring postępów uczniów.
  • współpraca z Fundacją Mariusza Wlazłego.

Aktywna 3
Projekt propagujący aktywność fizyczną wśród uczniów naszej szkoły. W ramach projektu uczniowie uczestniczą w różnych formach aktywności ruchowej: turnieje szkolne, zawody międzyklasowe, systematyczne zajęcia sportowo-rekreacyjne. Na stałe wpisały się „Poniedziałki z Zumbą” oraz współpraca z Egurolla Dance Studio.

AI School & Academy
Innowacyjny program kształcenia z zakresu sztucznej inteligencji i nauki programownia w polskich szkołach, do którego zakwalifikowało się tylko 150 szkół w całej Polsce, w tym SP3. Dzięki temu szkoła otrzymał m.in. dostęp do szerokiej bazy wiedzy, chmury obliczeniowej, kursów online oraz dotacje celowe – nowoczesne roboty. Ponadto wsparcie szkoły i nauczycieli w prowadzeniu zajęć wykorzystujących sztuczną inteligencję, szkolenia dla nauczycieli w siedzibie Microsoft Polska oraz wynagrodzenia finansowe za prowadzenie zajęć dla uczniów.

Szkoły dla Nadziei
Program zainicjowany przez Fundację Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową ma na celu pokazać, że dzieci i młodzież z dolnośląskich szkół chcą wspierać swoich rówieśników, którzy dzielnie zmagają się z rakiem. Jest to program dedykowany specjalnie dla szkół, by upowszechniać wśród uczniów ideę wolontariatu oraz bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi. Akcja polega na organizacji małych inicjatyw charytatywnych na terenie przedszkola lub szkoły w trakcie roku szkolnego. Najbardziej zaangażowanie szkoły w akcje charytatywne na rzecz Fundacji zostaną nagrodzone podczas uroczystego zakończenia Akcji.
Nasza SP3 od trzech lat jest najlepszą szkołą na Dolnym Śląsku w ramach akcji „Szkoły dla Nadziei”.

Społecznik działający dla Sycowa i promujący nasze miasto w Polsce
Anna Nowicka to również społecznik działający na rzecz miasta. Zorganizowała m.in. dla mieszkańców nie tylko Sycowa liczne wystawy w Muzeum Regionalnym:

  • Podróże z National Geographic – wystawa fotografii National Geographic, otwarcie z udziałem podróżniczki Martyny Wojciechowskiej
  • 125 lat National Geographic
  • Uśmiech Świata – zdjęcia Elżbiety Dzikowskiej – otwarcie z udziałem wybitnej podróżniczki Elżbiety Dzikowskiej
  • Madagaskar 1938 i Dywizjon 303 oczami Arkadego Fiedlera – otwarcie z udziałem Radosława Arkadego Fiedlera
  • Polskie Himalaje – otwarcie z udziałem wybitnego polskiego himalaisty Krzysztofa Wielckiego
  • 14 Najważniejszych Spraw w Życiu – wystawa fotografii z archiwum Jerzego Kukuczki – otwarcie z udziałem Wojciecha Kukuczki – syna wybitnego himalaisty Jerzego Kukuczki.

Dzięki współpracy Anny Nowickiej z Elżbietą Dzikowską, w przewodniku autorstwa podróżniczki „Polska znana i mniej znana" pojawił się rozdział poświęcony naszemu miastu. To wielka promocja dla Sycowa, sygnowana przez wybitną podróżniczkę, w dodatku zrealizowana bez jakichkolwiek kosztów dla naszej gminy.

Mój komentarz
To autorskie projekty i działania zainicjowane przez Annę Nowicką. Za ten ogrom pracy Maniak podziękował pani Ani Zarządzeniem nr 324/2020, dyplomem i kwiatami. Czy będą one kontynuowane? Nie wiadomo. Sycowianie wiedzą jednak jedno - ich dzieci straciły panią, którą kochały, panią, która biegała po szkole w sportowych butach i była zawsze dla nich. Panią, która niemałym wysiłkiem i przy współpracy z ich rodzicami budowała szkołę w trudnym okresie transformacji. Która wkładała serce w swoją pracę. Która nie nazywała siebie królową nawet w żartach. Która była skromna, może i była outsiderką, ale tylko dlatego, że chciała pozostać sobą. W jej pracy najważniejsze były dzieci oraz rozbudzanie i zaspokajanie ich ciekawości świata. Szanowana przez rodziców i większość nauczycieli. Do końca zwodzona przez władzę, że powierzone jej będą obowiązki dyrektora. Tak się nie robi Panie Maniak! Tak się nie robi Pani Janiszyn - moim zdaniem, dla dobra dzieci, powinna była Pani odmówić przyjęcia stanowiska!
Beata Hadas

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto