Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

75 lat tradycji Liceum Ogólnokształcącego w Sycowie. Za nami uroczystości w Centrum Kultury (14.10)

Klaudia Kłodnicka
Klaudia Kłodnicka
Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Sycowie obchodzi 75. rocznicę powstania. Dziś, z tej okazji w sali widowiskowej Centrum Kultury w Sycowie odbyły się uroczyste obchody jubileuszu.

Uroczystość rozpoczęła się krótkim przedstawieniem w wykonaniu uczniów ogólniaka, który opowiadał o patronie szkoły - Tadeuszu Kościuszce. Następnie był czas na podziękowania i przemówienia zaproszonych gości. Nie zabrakło także prezentacji multimedialnych ukazujących historię placówki na przestrzeni kilkudziesięciu lat, a także słodkich upominków dla nauczycieli.

Wśród zaproszonych gości pojawiła się m.in. Aleksandra Hołubecka-Zielnica, regionalistka, honorowa obywatelka Sycowa, a także absolwentka placówki. Aleksandra Hołubecka-Zielnica jest autorką publikacji "Nasza Alma Mater", która powstała z okazji jubileuszu szkoły. Autorka opisuje w niej dzieje ogólniaka w latach 1946-1959.

W rozmowie z Robertem Dziergwą opowiedziała m.in. o tym, co zainspirowało ją do napisania książki, jakie rady ma dla dzisiejszych uczniów oraz jak wspomina swoją edukację w liceum.

Za moich czasów nie było harcerstwa i nie wytworzyły się więzi, ale ideały: "Bóg, honor i ojczyzna" przetrwały w nas do dziś - wspomina. Dodała, że zagrożenia dla współczesnych uczniów nadal istnieją. -Nie zazdroszczę ani nauczycielom, ani uczniom. Trzeba dużego samozaparcia - mówiła.

Życzenia i gratulacje składali m.in. Agnieszka Galińska, dyrektor biura europosłanki Beaty Kempy, starosta oleśnicki Sławomir Kapica, była dyrektor placówki Barbara Trokowicz, a także przewodnicząca rady rodziców Katarzyna Wojciechowska. Wśród zaproszonych gości był również nadleśniczy Nadleśnictwa Syców Józef Szymański, Adam Gmerek – proboszcz parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Sycowie.

mat. LO

Do życzeń dołączył również burmistrz miasta Dariusz Maniak. W swojej wypowiedzi zwrócił się do siedzących na sali uczniów. - Trzymam za Was kciuki i życzę wam, abyście w swoim życiu dokonywali trafnych wyborów - powiedział włodarz.

75 lat tradycji

Liceum Ogólnokształcące w Sycowie posiada bardzo długą historię. 75 lat temu, w budynku po Ewangelickiej Wspólnocie Szkolnej, przy ulicy Kościelnej 12, powstaje szkoła pod nazwą Prywatne Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące. Pierwszym dyrektorem został Mieczysław Petri. Swoją funkcję pełnił przez 13 lat. -To jego zaangażowaniu i determinacji zawdzięczamy to, że decyzją Ministerstwa Oświaty 3 września 1946r. naukę w różnych klasach rozpoczęło 72 uczniów. Nie było łatwo: brakowało kadry (państwo Petri byli jedynymi nauczycielami gimnazjum z odpowiednimi kwalifikacjami, a 8 pozostałych osób zatrudnionych w szkole pracę dydaktyczną łączyło z innymi zajęciami), brakowało także sprzętów, pomocy dydaktycznych, nawet sanitariatów. Borykano się z bardzo trudnymi warunkami lokalowymi , młodzież była w różnym wieku, często okaleczona przez przeżycia wojenne. A jednak udało się. Dzięki zawodowej i społecznej pracy pierwszego dyrektora w 1951 roku szkołę opuścili pierwsi maturzyści. Było ich 13. W roku 1952 – 12 absolwentów. Kolejne roczniki były coraz liczniejsze, by w 2008 roku szkołę ukończyła rekordowa liczba absolwentów czyli 181 osób - podał dyrektor Robert Dziergwa.

W sumie LO w Sycowie może poszczycić się 6 125 absolwentami. Są wśród nich lekarze, inżynierzy, naukowcy, politycy, samorządowcy, księża, nauczyciele, artyści. Pracują dla naszej społeczności, ale także województwa, kraju, Europy, świata. Nad edukacją tej wielkiej rzeszy uczniów czuwało 5 dyrektorów, 3 wicedyrektorów i 226 nauczycieli.

Rekordowa kadencja dyrektorska – Zdzisława Galewicza trwała 28 lat. Przypada na nią także szybki rozwój szkoły: nowe klasopracownie, pomieszczenia socjalne, a w roku 1970 nadbudowano drugie piętro nad starą częścią szkoły. Po czterech latach licealiści mogli ćwiczyć w pełnowymiarowej sali gimnastycznej, a remont budynku internatu dał możliwość zakwaterowania 100 wychowankom.

Po dyrektorze Galewiczu funkcję tę przejął nauczyciel fizyki - Jan Kapica, a następnie Barbara Trokowicz. Każda z tych kadencji trwała 15 lat. W roku 2017 stanowisko dyrektora objął nauczyciel biologii Robert Dziergwa, który piastuje je do dziś.

mat. LO

Wiek XXI narzucił szkole szybkie tempo, a ta dotrzymuje mu kroku. Sale przedmiotowe wyposażone zostały w komputery, projektory, tablice multimedialne. Pracownie informatyczne i językowe pozwalają na efektywniejszą naukę przyszłościowych przedmiotów. Biblioteka została poszerzona o centrum multimedialne. Zajęcia wychowania fizycznego odbywają się na nowoczesnym orliku, siłowni bądź w dobrze wyposażonej sali do fitnessu. By wyrównywać szanse i podnosić poziom nauczania, dyrekcja nawiązała współpracę ze szkołami wyższymi, dzięki czemu młodzież może uczestniczyć w zajęciach, wykładach i przedsięwzięciach naukowych naszych partnerów. Uczniowie biorą udział w licznych projektach, a ich sukcesy przyniosły szkole znaczące certyfikaty i tytuły m.in. tytuł Super Szkoły, Euroszkoły, Szkoły bez przemocy, Szkoły Przedsiębiorczości, Brązowej Szkoły w rankingu Perspektyw.

Choć to szkoła w małej miejscowości, nie zamykamy się na wielki świat. Kontakt ze szkołami partnerskimi w Niemczech i Słowacji pozwala nam podróżować i uczyć się od innych. Nasi uczniowie zasiadali w fotelach europarlamentarzystów i dyskutowali ze swoimi kolegami z innych krajów o problemach Europy - podaje placówka.

Teraz mają więcej szczęścia

W jubileuszowym 2021 r. naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Sycowie rozpoczęło 66 uczniów klas pierwszych, w trzech klasach o profilach medycznym, ekonomicznym i humanistycznym. Mają więcej szczęścia niż ich poprzednicy z 1946 roku. Uczą się w wygodnych, przestronnych salach, mają dostęp do szybkiego Internetu, a nad ich wykształceniem czuwa 24 wykwalifikowanych nauczycieli.

75 lat to szmat czasu, wiele się wydarzyło, pozmieniało, ale niezmienne są ambicje młodych ludzi i starania nauczycieli oraz dyrekcji, by im sprostać. - A wszystko w myśl szkolnej zasady: z szacunkiem dla tradycji, z gwarancją na teraźniejszość, z szansą na przyszłość” – podkreśla dyrektor liceum Robert Dziergwa.

75 lat tradycji Liceum Ogólnokształcącego w Sycowie. Za nami...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto