APS mistrzem jest! Trampkarze awansowali po wygranej z Miliczem (GALERIA i FILMY)

Beata Hadas
Trampkarze Akademii Piłkarskiej Syców wygrali Ligę Okręgową, zdobywając mistrzostwo. W ostatnim meczu na boisku w Sycowie pokonali SP Milicz 1-0 w sześćdziesiątej piątej minucie po fantastycznym uderzeniu Arkadiusza Nędzy.

Natomiast druga drużyna młodzików uległa Zenitowi Międzybórz 1-5. Honorową bramkę zdobył pięknym uderzeniem z rzutu wolnego Igor Żarecki. Bardzo dobrze zaprezentowali się też nasi młodzicy w meczu wyjazdowym z jedną z najlepszych akademii wrocławskich remisując 1-1. Bramkę dla naszej drużyny zdobył niezawodny Maciej Jakóbczak.

Wychowankowie trenera Łukasza Tomczyka stoczyli zacięty bój o mistrzostwo w Lidze Okręgowej. – Drużynę trampkarzy APS prowadzę od sierpnia tego roku. Cieszę się, że dostałem do prowadzenia tak dobrą drużynę. To nasza wiodąca grupa w Akademii. Oczywiście ciężko pracowaliśmy na ten sukces. Rozegraliśmy przed sezonem kilka sparingów z ciekawymi partnerami. Jak widać, to poskutkowało w Lidze, dzięki czemu możemy się cieszyć z wywalczenia tytułu mistrzowskiego i awansu do wyższej ligi. Niewątpliwie będziemy kontynuować treningi. Czeka nas naprawdę krótka przerwa. Przed nami Turniej Mikołajkowy 14 grudnia w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sycowie. Zawodnicy APS są również bardzo dobrymi uczniami w szkole. W nagrodę za bardzo dobre wyniki jadą na obóz językowy.

Jak Łukasz Tomczyk ocenia ostatnie starcie z Miliczem? – W pierwszej połowie wkradła się do gry pewna nerwowość, gdyż wiedzieli, o co grają, bardzo mocno chcieli wywalczyć awans do piątej ligi. Ta nerwowość dyktowała dużą niedokładność, szarpaną grę. W drugiej połowie meczu pokazali, że zasługują na awans, zepchnęli przeciwnika do obrony i zdobyli zwycięską bramkę.

Po meczu był czas na gratulacje, fajerwerki, puchary, poczęstunek, kiełbaski z ogniska i tort, a wszystko przygotowane przez rodziców. Młodym zawodnikom podziękował Filip Potycz: – Gratuluje wam zdobycia mistrzostwa Ligi Okręgowej trampkarzy. Dziesięć meczów i dziesięć zwycięstw to jest coś – powiedział. – Wielkie brawa dla was i waszego trenera!

Także w imieniu rodziców zawodnikom podziękował Sylwester Lorenc, wręczając puchary.

Z początkiem listopada sycowianie związani z Akademią Piłkarską Oleśnica zorganizowali założycielskie spotkanie, podczas którego podjęli decyzję o powołaniu stowarzyszenia Akademia Piłkarska Syców. Aktualnie wszystkie dokumenty znajdują się w KRS-ie. – Czekamy na potwierdzenie, że zostaliśmy formalnie stowarzyszeniem – powiedział trener Tomczyk. - Dotąd działaliśmy w ramach APO jako oddział. Z tej racji, że staliśmy się dużą akademią, bo garnie się do nas coraz więcej młodych miłośników futbolu, postanowiliśmy założyć własne stowarzyszenie. Jesteśmy dziś małą szkołą. Pod naszymi skrzydłami trenuje ponad 200 dzieci w wieku 5-14 lat z terenu gminy Syców. Utworzyliśmy też sekcję cheerleadingu, zrzeszającą 50 dziewcząt, prowadzoną przez trenerkę Weronikę Panfil.

W przyszłości Akademia może otrzymać do swojej dyspozycji treningowe boisko w Nowym Dworze - tak miały zadeklarować sycowskie władze. Ma tam stanąć kontener, który będzie służył jako pomieszczenie socjalne. Niestety, kuriozalną sytuacją jest, iż młodzi zawodnicy APS nie mogą korzystać z obiektu sportowego przy stadionie w Sycowie. Rodzice skarżą się, że zabrania się dzieciom podczas meczów korzystanie z tamtejszych przebieralni czy toalet. Kuriozalne jest też to, że akademia, którą tworzył Filip Potycz, a w której dziś trenują dziesiątki młodych sycowian, odnosząc sukcesy, ma od wielu lat utrudniony dostęp do gminnych obiektów sportowych.