Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Barszcz Sosnowskiego, czyli „zemsta Stalina" w Sycowie

Beata Hadas-Haustein
Beata Hadas-Haustein
Pastor Rafał Miller zaalarmował nas o występowaniu na terenie Sycowa silnie toksycznej rośliny - barszczu Sosnowskiego, zwanego „zemstą Stalina". Jakiego miejsca unikać?

Dwumetrowy okaz barszczu rośnie przy polnej drodze będącej przedłużeniem ulicy Wierzbowej w Sycowie, po prawej stronie między drzewami. Spaceruje tamtędy sporo osób. W ubiegłym tygodniu poparzeniu uległa jedna z sycowianek, która zgłosiła występowanie tej rośliny w wydziale środowiska urzędu miejskiego w Sycowie. Niestety, urzędnicy nie zareagowali natychmiast. Zadzwonił do nas pastor, który mieszka w pobliżu i któremu poparzenia pokazała ta mieszkanka. Pastor ostrzega, by nie zapuszczać się w ten rejon i poczekać, aż wreszcie urzędnicy zareagują.

W niedzielę zaniepojony tym, że sporo ludzi tamtędy spaceruje, zwłaszcza z psami - a zagrożenie znajduje się tuż przy drodze, wśród jeżyn, postanowił zgłosić ten problem strażakom. Jakież było jego zdziwienie, gdy usłyszał, że usuwanie barszczu nie znajduje się w zakresie obowiązków tej służby. – To tak, jakby mi strażak powiedział, że straż pożarna nie zajmuje się likwidowaniem zagrożenia zdrowia i życia ludzi - ocenił jak zawsze krytycznie. Usłyszał tylko, że ludzie nie powinni zapuszczać się w ten rejon. Jednak jak ostrzec ludzi przed taką rośliną? Pastor postanowił sam na własną rękę oznaczyć teren i odgrodzić.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Oleśnicy od lat na naszych łamach przestrzega przed barszczem Sosnowskiego, jedną z najbardziej inwazyjnych i niebezpiecznych roślin w kraju.

Co roku w Polsce notuje się kilkanaście przypadków oparzeń wywołanych przez tą roślinę. Najczęściej można ją spotkać wzdłuż strumieni wodnych, na obrzeżach pól i lasów oraz na łąkach i pastwiskach, czyli tam gdzie latem możemy wypoczywać i spędzać wolny czas. Dlaczego właśnie teraz ostrzegamy przed barszczem Sosnowskiego? Bo najczęściej latem dochodzi do największej ilości poparzeń. Przebywanie w bliskości barszczu stanowi duże zagrożenie dla zdrowia człowieka!

Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego?
Gatunek ten uznawany jest za jedną z największych roślin zielnych na świecie osiągającą nawet do 3-5 metrów wysokości, zaś szerokość rozety liściowej do 2 m i grubość łodygi może osiągać nawet do 12 cm.

Barszcz Sosnowskiego należy do rodziny baldaszkowatych przypominając wyglądem koper z charakterystycznymi białymi kwiatami zebranymi w duży baldach i łodygami pokrytymi purpurowymi plamkami.

Objawy kontaktu z barszczem Sosnowskiego
W soku i w olejkach eterycznych barszczu Sosnowskiego występują substancje toksyczne (furanokumaryny), które pod wpływem promieniowania słonecznego powodują zmiany skórne przypominające oparzenia (wysypki, zaczerwienienia, opuchlizna, owrzodzenia), a objawy pojawiają się od kilku do kilkunastu godzin po bezpośrednim kontakcie.

Wśród objawów u osób mających kontakt z barszczem wymienia się: nudności, wymioty, bóle głowy, a także obrażenia układu oddechowego, oczu, a nawet grożny dla życia wstrząs anafilaktyczny. Wskazuje się również na możliwość wpływu toksycznych związków na powstawanie nowotworów skóry.

Toksyczności barszczu Sosnowskiego sprzyja wilgoć i wysoka temperatura powietrza, zatem należy uważać szczególnie latem. Ponadto warto wiedzieć, że do poparzeń może dojść nawet bez bezpośredniego kontaktu z barszczem Sosnowskiego, gdyż wydzielane przez niego olejki eteryczne mogą unosić się w powietrzu nawet na odległość kilkunastu metrów.

Jak się ustrzec przed poparzeniem?

  • nie dotykaj rośliny i nie zrywaj jej przy użyciu gołych rąk,
  • przebywając w bliskości barszczu Sosnowskiego chroń skórę i drogi oddechowe przed promieniowaniem UV (okulary i kremy z filtrem, odzież z nienasiąkliwych tworzyw sztucznych zakrywającą skórę, maski ochronne) i pamiętaj, że skóra dzieci jest bardziej wrażliwa na toksyczne działanie soku barszczu,
  • nie przebywaj w pobliżu barszczu Sosnowskiego ze względu na lotne olejki eteryczne emitowane do otocznia, które mogą osadzać się na skórze.

Zasady postępowania w przypadku wystąpienia poparzenia

  • w przypadku bezpośredniego narażenia lub kontaktu na działanie barszczu Sosnowskiego w jak najkrótszym czasie przemyj skórę letnią wodą z mydłem tak, by usunąć z jej powierzchni sok rośliny. Ponadto zaleca się umyć wszystkie przedmioty i uprać odzież, która miała kontakt z barszczem,
  • jeżeli pojawiły się pęcherze surowicze, ale nie doszło do ich rozerwania, można zastosować miejscowo maści (kremy) kortykosteriodowe,
  • w przypadku kontaktu oczu z rośliną należy je przemyć dokładnie wodą, chronić przed światłem i skonsultować z okulistą,
  • nie dotykaj zmienionych miejsc na skórze, stosuj na nie chłodne okłady z lodu, a dobór środków farmakologicznych skonsultuj z lekarzem,
  • w przypadku silnego poparzenia i występujących problemów oddechowych wezwij pogotowie ratunkowe,
  • niezależnie od stopnia nasilenia objawów – należy unikać ekspozycji na światło słoneczne (nawet w przypadku braku objawów przynajmniej przez 48 godzin).

Ciekawostką jest, że barszcz Sosnowskiego został sprowadzony do Polski z Kaukazu jako roślina pastewna. Ze względu na zawartość substancji toksycznych zrezygnowano w jego uprawy i obecnie w Polsce roślina ta jest objęta prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży. Ponadto coraz częściej podkreśla się podejmowanie działań zmierzających do zmniejszenia populacji tego gatunku w środowisku naturalnym.

Pamiętaj! Zawsze możesz sprawdzić miejsce występowanie barszczu Sosnowskiego w Polsce w bazie online (http://mapa.barszcz.edu.pl/), liczącej dziś blisko 3000 lokalizacji, wśród których są również 3 na terenie powiatu oleśnickiego: Nowosiedlice, Brzezinka i Goszcz. Jeśli zauważysz barszcz Sosnowskiego, poinformuj o tym straż miejską lub wydział w urzędzie gminy lub miasta zajmujący się ochroną środowiska.

Warto dodać, że spore okazy barszczu jako ekspozycję można zobaczyć na terenie sycowskiego Arboretum Leśnego w Stradomi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto