Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Benedyktynka nadaje daniom nowy smak

Karolina Sternal
Ojciec Patryk Ostrzyżek z opactwa w Lubiniu zajmuje się produkcją benedyktynki, korzystają nie tylko mnisi
Ojciec Patryk Ostrzyżek z opactwa w Lubiniu zajmuje się produkcją benedyktynki, korzystają nie tylko mnisi FOT. KAROLINA STERNAL
Można ją potraktować nie tylko jako pomoc w nagłych problemach zdrowotnych, ale także jako wyśmienity dodatek do potraw. O benedyktynce, która wielu naszym ulubionym daniom nadaje nowy, oryginalny smak, pisze Karolina Sternal

Benedyktynka z opactwa w Lubiniu (woj. wielkopolskie) zyskuje ostatnio także zwolenników w kuchni. Okazuje się, że ten ziołowy likier sporządzany przez mnichów od 500 lat wyśmienicie wzbogaca i podkreśla smak wielu dobrze już nam znanych dań.

Początki benedyktynki sięgają 1510 r., kiedy włoski mnich Bernardo Vinceli, przebywając w jednym z francuskich klasztorów, sporządził miksturę z rumu, ziół i korzeni. Jako lek dla chorych i osłabionych braci szybko zyskał uznanie nie tylko w benedyktyńskich klasztorach, ale także na dworach królewskich. Z czasem mnisi zaczęli udoskonalać pierwotną recepturę, w zależności od dostępności ziół oraz doświadczeń zielarskich. W efekcie różne klasztory wypracowały własne, oryginalne w smaku i aromacie likiery.

Lubińska benedyktynka sporządzona jest na bazie spirytusu i 21 ziół. Przez wieki stosowano ją nie tylko dla wzmocnienia organizmu, ale także na różne dolegliwości układu pokarmowego - bóle, niestrawności, nieżyty, stany zapalne, wzdęcia, zgagę. Można ją także zażywać jako środek rozgrzewający, uspokajający, kojący migrenę i polepszający sen.

Przed rokiem benedyktynka została wpisana na listę produktów tradycyjnych i tym samym uznana za element dziedzictwa kulinarnego Wielkopolski. W tym roku podczas Konwentu Mistrzów Polskich Nalewek w Kazimierzu Dolnym benedyktynka otrzymała tytuł mistrza polskich nalewek z akcyzą.

Benedyktyńska zupa gulaszowa
Składniki
1 kg łopatki wieprzowej
10 łyżek benedyktynki
4 cebule
4 średnie ziemniaki
2 duże marchwie
1 duża pietruszka
20 dag pieczarek
pół szklanki oleju
2 łyżki koncentratu
pomidorowego
po 1 papryce zielonej i czerwonej
sól, pieprz  ostra papryka

Przygotowanie:
Mięso pokroić w grubą kostkę i podsmażyć na oleju.
Dodać posiekaną cebulę. Smażyć na małym ogniu przez 15 minut. Dodać 5 łyżek benedyktynki i pokrojoną w plasterki marchew, pietruszkę i pieczarki. Dusić 5 minut. Dodać koncentrat pomidorowy i tyle wrzącej wody, aby zakryła składniki. Zagotować, wsypać pokrojone w kostkę ziemniaki oraz paprykę. Ugotować do miękkości, doprawić solą, pieprzem i ostrą papryką. Na koniec dodać jeszcze 5 łyżek benedyktynki.
Podać z chlebem.

Polędwica dworska

Składniki:
polędwica wieprzowa
jabłko, cebula, pieczarki
miód
marynata: oliwa, papryka, majeranek, zioła, pieprz, ocet winegret, benedyktynka
dip ziołowy: jogurt naturalny, majonez, musztarda, zioła, sól, pieprz

Przygotowanie:
Wymieszać składniki marynaty. Polędwicę oczyścić, a następnie zamarynować na 24 godziny.
Piec przez 1,5 godziny w temperaturze 180 stopni Celsjusza obłożoną: jabłkami, cebulą, pieczarkami i polaną odrobiną miodu. Wyjąć, pokroić w plastry, polać wcześniej przygotowanym dipem.

Karkówka z benedyktynką
Składniki
duża karkówka
pieprz, sól
liść laurowy,
ziele angielskie
majeranek
lubczyk
cebula
czosnek
benedyktynka
smalec
2 łyżki koncentratu pomidorowego

Przygotowanie:
Mięso natrzeć wszystkimi przyprawami i zostawić na 24 godziny. Następnie należy opiec na smalcu na złoty kolor. Gdy jest już dobrze obsmażone, polewamy benedyktynką z wodą i dodajemy koncentrat pomidorowy. Dusimy około 2 godzin. Gotową karkówkę podajemy z pyzami na parze, sosem z karkówki oraz z czerwoną kapustą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Śmieciowe jedzenie zabiera pamięć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto