Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne warsztaty i wizyty w najlepszych wrocławskich centrach kultury!

Natalia Niedzielska-Burdzy
Natalia Niedzielska-Burdzy
Zmiana społeczna przez kulturę - dostępną dla każdego i aktywnie praktykowaną - to cel nowego projektu Fundacji Open Mind. Open Art. Udogodnienia to niestandardowa propozycja edukacji kulturalnej. Projekt obejmie dzieci i młodzież zagrożoną różnego rodzaju wykluczeniem. Twórczo i w praktyce uczestnicy będą poznawać przeróżne oblicza sztuki, korzystając z bezpłatnych zajęć w kilkunastu ośrodkach kulturalnych we Wrocławiu. Nabór do projektu stratuje już w lipcu!

Open Art. Udogodnienia to projekt wychodzący poza standardy zajęć edukacji artystycznej. Jego celem jest wyrównywanie szans w dostępie do kultury oraz pobudzanie dziecięcego potencjału niesienia zmian. Uczestnicy odkryją sztukę od zupełnie nowej strony. Projekt jest skierowany do dzieci i młodzieży, która z różnych względów zagrożona jest wykluczeniem. Szczególnie z Udogodnień skorzystają osoby z niepełnosprawnościami, w tym niedosłyszące i niedowidzące, a także młodzież z wrocławskich obszarów rewitalizowanych.

W Open Art. Udogodnienia włączyły się wrocławskie muzea i ośrodki edukacyjne. W ramach projektu odbędą się bezpłatne warsztaty, obchody kuratorskie i zajęcia twórcze prowadzone przez artystów, projektantów i animatorów. Dzieci nauczą się różnych technik rękodzieła, wykonają prace plastyczne i audiowizualne. Dzięki technologicznym udogodnieniom każdy uczestnik będzie mógł poznawać i tworzyć sztukę, bez względu na ograniczenia zdrowotne, społeczne czy ekonomiczne. Audiodeskrypcje, poznawanie dzieł sztuki przez dotyk, czy zapis w braille’u to tylko niektóre z udogodnień.

Projekt opiera się na przekonaniu, że w dzieciach tkwi ogromny potencjał, który może stać się realnym narzędziem zmiany otoczenia. Dlatego dzieci i młodzież będą działać aktywnie i twórczo. Jak ograniczyć marnowanie jedzenia? Co zrobić, by nasze sąsiedztwo było czyste i przyjazne? Podczas wycieczek i warsztatów w galeriach i muzeach dzieci zaprojektują realne

rozwiązania współczesnych problemów. A to wszystko dzięki pobudzaniu kreatywności i odwagi do nieszablonowego myślenia! Uczestnicy nauczą się też, jak ważna jest praca zespołowa, tolerancja i odpowiedzialność za otoczenie. Poznają również swoje własne prawa do pełnego udziału w życiu społecznym.

W projekt zostaną również zaangażowane osoby dorosłe - rodzice, opiekunowie i, nauczyciele, którzy na co dzień mają kontakt z osobami wykluczonymi społecznie. Warsztaty pozwolą im rozwijać kompetencje i propagować przykłady dobrych praktyk w dziedzinie edukacji kulturalnej. A inspirujące spotkania i dyskusje zainicjują dialog różnych środowisk o kwestiach takich jak wykluczenie, różnorodność, niepełnosprawność.

Efekty projektu zostaną zaprezentowane podczas wystawy finałowej w grudniu w CRZ Krzywy Komin. Dzieci i młodzież wraz z dorosłymi zaprojektują wydarzenie kulturalne! Zaprezentują swoje prace, talenty, ale także zdobytą wiedzę i doświadczenia. Wystawą zainspirują dorosłych, rodziców, rówieśników i wszystkich gości do refleksji nad ideą projektu.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Więcej informacji o projekcie: www.openart.wroclaw.pl
Projekt „Open Art. Udogodnienia” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto