Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Bo skończyła się recepta" i "mąż nie wrócił na noc do domu". Pogotowie ratunkowe przypomina, że karetka to nie taksówka!

Klaudia Kłodnicka
Klaudia Kłodnicka
arch. naszemiasto.pl
„Bo skończyła się recepta”, „bo mąż nie wrócił na noc do domu”, „bo córka ma problemy w szkole, nie wiem jak sobie z tym poradzić”, "bo boli od 7 lat", "bo lekarz POZ może mnie przyjąć dopiero w następnym tygodniu", "bo z Wami będzie szybciej" - to tylko niektóre przykłady wezwań, jakie otrzymują na co dzień pracownicy Pogotowia Ratunkowego PZS w Oleśnicy. Przestrzegają, że karetka, to nie taksówka!

-Przykłady takich wezwań można mnożyć. Niektórzy ludzie traktują karetkę, jak przychodnię na kółkach, albo też wezwanie karetki jest sposobem na ominięcie przez nich kolejek.

W roku 2014 wyjazdy bezpodstawne stanowiły 22-30% wszystkich wyjazdów. Obecnie jest to 65-80%. Musimy pamiętać, że w czasie, kiedy uwaga wszystkich skierowana jest głównie na walkę z koronawirusem, równolegle toczy się normalne życie. Ratownicy medyczni wyjeżdżają codziennie do takich zdarzeń, jak choroby serca, udary, czy wypadki komunikacyjne. Ratownictwo medyczne służy ludziom naprawdę potrzebującym pomocy! - apelują.

Ważne informacje
Lekarz rodzinny przyjmuje w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej, która jest czynna w dni robocze od godziny 8:00 do godziny 18:00. Zapisując się do przychodni POZ każdy wybierał lekarza rodzinnego. Możesz korzystać z pomocy każdego doktora pracującego w Twojej przychodni. Jeśli nie możesz dotrzeć do przychodni, masz prawo zamówić wizytę domową. Nie jest prawdą, że wizyty domowe można zgłaszać wyłącznie rano. Przychodnia ma obowiązek przyjąć wizytę w godzinach od 8:00 do godziny 18:00. Poza godzinami pracy Twojej przychodni zastępuje ją Nocna i Świąteczna Pomoc Lekarska tzw. wieczorynka. Jest ona czynna codziennie od godziny 18:00 do 8:00 oraz w weekendy i święta 24 godziny/dobę. Do lekarza rodzinnego zgłaszamy się gdy potrzebna jest recepta lub zwolnienie; chcesz zapytać o sposób przyjmowania leków; potrzebne jest skierowanie na badania lub do szpitala; występują objawy infekcji (katar, kaszel, gorączka); doznałeś drobnego urazu; potrzebujesz zlecenie na transport sanitarny; potrzebna jest zmiana opatrunku; potrzebna jest opieka nad chorymi terminalnymi.

Kara za nieuzasadnione wezwanie karetki może wynieść do 1500 zł, ale nawet 5 tys. byłoby mało mając świadomość, że ratownicy pojechali do kataru gdy osoba wymagająca pilnej interwencji nie ma na szansy na pomoc.

Pogotowie Ratunkowe PZS w Oleśnicy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto