Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Browary Warszawskie znów uwarzą piwo, tym razem rzemieślnicze. “Piwo jest częścią naszej tożsamości”

Przemysław Ziemichód
Przemysław Ziemichód
Szymon Starnawski
Browary Warszawskie znów będą warzyć piwo. Do zabytkowych budynków powrócą nie tylko portery, grodziskie i jasne pełne, ale także gastronomia. Dalsza część tekstu poniżej.

Browary Warszawskie: Mark Zarkhin tchnie życie w stare zakłady?

Rzemieślniczy browar z wyborem historycznych stylów piwa, nowofalowych IPA i piw kwaśnych, a także restauracją, w której podziwiać będzie można na bieżąco, jak wygląda proces produkcji piwa - to plany ukraińskiego Kumpel Group odnośnie Browarów Warszawskich. Piwo popłynie tu najprawdopodobniej pod koniec 2020 roku.

Doświadczenie mamy w dwóch dziedzinach, restauracyjnej i browarniczej. To doświadczenie chcemy wykorzystać w Warszawie. Mamy w planach otwarcie minibrowaru, który będzie warzył około 30 ton piwa - mówi Mark Zarkhin, właściciel Kumpel Group

- W naszych planach przewidujemy wprowadzenie około 10 styli piwa. Myślimy też o porterze, takim jak warzył Haberbusch i Schille. Planujemy wykorzystać do produkcji piwa chmiel Lubelski. Mieliśmy również pomysł, by wznowić produkcje piwa Grodziskiego, tzw. polski szampan. Wszystko to pod marką Kumpel - dodaj Zarkhin zapewniając, że w menu znajdzie się miejsce także na India Pale Ale, piwa kwaśne, czy piwa typu Pale Ale.

Obecnie nad przywróceniem historycznych przepisów pracują ukraińscy piwowarzy i pracownicy browaru Kumpel. Badają oni historyczne receptury, ale na nich paleta dostępnych w Warszawie piw się nie skończy.

- Nie podchodzimy do tego w ten sposób, że chcemy wyprodukować i sprzedać jak najwięcej piwa. Piwo jest częścią naszej tożsamości. Tak, jak mieszkańcy Lwowa utożsamiają się z piwem produkowanym w ich regionie, tak w Warszawie region ten przesiąknięty jest tradycją piwowarską.Gusta mieszkańców Lwowa trochę się różnią. To będzie raczej piwo pod gusta odbiorców w Warszawie. My chcemy eksperymentować. Kraft to zawsze eksperymenty - przyznaje właściciel browaru.

Browar Kumpel wchodzi do Polski

Kumpel Group jest potentatem na ukraińskim rynku restauracji i piw rzemieślniczych.
W skład grupy wchodzi browar Kumpel, który warzy kilka tradycyjnych oraz sporo rzemieślniczych stylów piwa. W ofercie posiada m.in. kilka piw górnej fermentacji chmielonych polarnymi angielskimi odmianami chmielu: Citra, Amarillo czy Mosaic.

W gamie piw Kumpel zadomowiły się także tradycyjne jasne piwa, portery, żytni stout, czy klasyczne IPA. W Warszawie restauracja i browar otwierane przez Kumpel Group mają zostać uruchomione w listopadzie 2020 roku.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chmieleńskie Babki Wielkanocne 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto