Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Burmistrz Sycowa Dariusz Maniak chce wygaszenia mandatu radnego Krzysztofa Lentki!

Beata Hadas-Haustein
Beata Hadas-Haustein
Na temat tego, co zrobił Dariusz Maniak, Krzysztof Lentka ma swoje zdanie, ale zachowa je dla siebie
Na temat tego, co zrobił Dariusz Maniak, Krzysztof Lentka ma swoje zdanie, ale zachowa je dla siebie Fot. Polska Press Grupa
Czy radny Krzysztof Lentka rzeczywiście niezgodnie z prawem prowadzi działalność gospodarczą na majątku gminy? Takiego zdania jest burmistrz Sycowa Dariusz Maniak, którego pismo o tej rzekomej sytuacji przeczytał wczoraj, 3 sierpnia, na posiedzeniu komisji Rady Miejskiej przewodniczący Rady Robert Dziergwa tuż po wyjściu burmistrza i jego zastępcy z sali obrad. Przypomnijmy, Krzysztof Lentka jest radnym zasiadającym w komisjach społecznej i budżetowej Rady Miejskiej Sycowa. W 2017 roku kontrolowany był przez Centralne Biuro Antykorupcyjne także w kierunku podejrzenia o pracę na majątku gminy. Postępowanie przeciwko niemu umorzono, gdyż okazało się, że działalność prowadził na mieniu wspólnoty mieszkaniowej, a nie gminnej.

Wiadomość ta obiegła wczoraj Syców, wzbudzając sporo emocji. Nic dziwnego, Krzysztof Lentka radnym jest już szóstą kadencję i 22 lata bez przerwy. W 1998 roku wystartował do Rady Miejskiej Sycowa po raz pierwszy, gdyż Cech Rzemiosł Różnych w Sycowie pragnął mieć swojego reprezentanta wśród rajców. Przez całe życie był zawsze aktywny i działał na rzecz naszego miasta.

Burmistrz donosi na radnego

24 lipca do Biura Rady Miejskiej w Sycowie wpłynęła takiej treści „informacja": Szanowny Panie Przewodniczący, w związku z uzyskanymi informacjami o możliwości naruszenia przez radnego Miasta i Gminy Pana Krzysztofa Lentkę dyspozycji art. 24f ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym, zwracam się z prośbą o przeanalizowanie poniżej opisanej sytuacji czy rzeczywiście doszło do naruszenia ww. przepisu, a jeżeli tak to do podjęcia odpowiednich kroków zmierzających do wygaszenia mandatu radnego. Z uzyskanych przeze mnie informacji wynika, że radny Krzysztof Lentka w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej wykonywał odpłatnie usługi na rzecz spółki gminnej, tj. Sycowskiej Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Sycowie jako jeden z podwykonawców robót budowlanych w ramach modernizacji oczyszczalni ścieków. W związku z powyższym zachodzą wątpliwości czy nie doszło do naruszenia dyspozycji art. 24f ust. 1 ww. ustawy, który wskazuje, że radni nie moga prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat. Mając na uwadze powyższe uprzejmie proszę o przeanalizowanie sytuacji ww. zakresie.

Krzysztof Lentka na co dzień prowadzi zakład budowlano-montażowy, który w 1989 r. przejął po ojcu. Z racji wykonywanego zawodu, jest związany z Cechem Rzemiosł Różnych w Sycowie, do którego należy już 31 lat. Pełni w nim funkcję członka zarządu - jest skarbnikiem, zaś w latach 1989-1998 był szefem komisji kulturalno-oświatowej.

W trakcie jednej z kadencji radnego została mu powierzona funkcja wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej. Zasiadał m.in. w takich komisjach, jak rewizyjna czy społeczna i budżetowa.

Przez wiele lat należał do klubu Kiwanis, udzielał się w Rodzinie Kolpinga, a teraz współpracuje z wolontariuszami z Sycowskiej PoMocy, należy też do Dolnośląskiego Okręgu Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej i działa w stopniu majora. Znany jest z tego, że nie szczędzi prywatnych środków na pomoc dla najbardziej potrzebujących.

Kiedy pytamy go o możliwość złamania prawa, stanowczo zaprzecza. – Od wielu lat prowadzę działalność na terenie gminy Syców, ale nigdy nie złamałem przepisu, który zabrania prowadzenia działalności na majątku gminy – przekonuje. – Jeśli już, to wykonuję prace zlecone przez głównych wykonawców inwestycji, ale jako podwykonawca, czego prawo nie zabrania.

Jakiego zadania dotyczy zawiadomienie Maniaka? Chodzi o dużą inwestycję gminnej spółki - Sycowskiej Gospodarki Komunalnej - na obiekcie oczyszczalni ścieków.

Gmina ogłosiła w tej sprawie przetarg 4 czerwca ubiegłego roku. Projekt dotyczący budowy kanalizacji sanitarnej, deszczowej i sieci wodociągowej rozdzielczej oraz rozbudowy i przebudowy komunalnej oczyszczalni ścieków w Sycowie został dofinansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Wykonawcą zadania jest duże konsorcjum

W lipcu ubiegłego roku rozstrzygnął się przetarg na to zadanie, a wygrało konsorcjum firm HMK Sp. z o.o. z Jastrzębia Zdroju, które zaproponowało kwotę 9 096 936,99 zł brutto. W ogłoszeniu o udzieleniu zamówienia czytamy, że wykonawca przewiduje powierzenie wykonania części zamówienia podwykonawcy lub podwykonawcom. Zakończenie inwestycji przewidziano na dzień 30 czerwca 2020 roku. Aktualnie trwa uruchamianie obiektu po modernizacji.

W ramach przebudowy i rozbudowy przewidziano: remont komory kraty koszowej rzadkiej na dopływie ścieków, wymiana kraty koszowej rzadkiej, przebudowę komory pod zabudowę kraty panelowo-taśmowej, instalację kraty panelowo-taśmowej z prasopłuczką doskratek, wymianę stacji zlewnej wraz z płytą żelbetową, budowę zbiornika odświeżania ścieków dowożonych z instalacją odświeżenia ścieków,przebudowę przepompowni głównej wraz z wymianą pomp i armatury, przebudowę sitopiaskownika, montaż nowego kratopiaskownika, budowę komory rozdziału ścieków na istniejące reaktory biologiczne, zmianę układu przepływu ścieków w istniejących reaktorach biologicznych, rozbudowę instalacji napowietrzania, remont powierzchni betonowych, budowę nowych osadników wtórnych, remont zbiornika komory tlenowej stabilizacji osadu KTS wraz z wymianą urządzeń, remont budynku odwadniania osadu, montaż nowej prasy taśmowej w budynku, budowę dwóch zadaszonych magazynów osadu, budowę pompowni osadu wraz z montażem pomp i armatury, remont zbiorników retencyjnych, remont pompowni wody deszczowej, montaż szlabanu z automatycznym otwieraniemza pomocą pilota oraz ze sterowni głównej/dyspozytorni wraz z domofonem, budowę nowych dróg dojazdowych i chodników, rozbudowę sieci wewnętrznych międzyobiektowych na terenie oczyszczalni, wymianę oświetlenia na terenie oczyszczalni. Zakres zatem robót był potężny.

Co będzie, to będzie. Radny zamierza żyć dalej

Przy tejże inwestycji firma budowlano-montażowa Krzysztofa Lentki pracowała jako podwykonawca. Co na to Ustawa o samorządzie gminnym? Przepisy ustawy o samorządzie gminnym zawierają bezwzględny zakaz podejmowania pracy przez radnego w urzędzie gminy, w której pełni funkcję oraz w charakterze kierownika gminnej jednostki organizacyjnej i jego zastępcy. Radnemu nie można również powierzyć pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej. Nie może również prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności.

Krzysztof Lentka nie kryje zaskoczenia: – Zdarzało mi się w trakcie innych kadencji wykonywać zlecenia wykonawców gminnych inwestycji, ale w charakterze podwykonawcy – wyjaśnia.

– Nie widzę tutaj podstaw do odwoływania mnie, ale to już jest sprawa przewodniczącego Rady Miejskiej Roberta Dziergwy, który informację od Dariusza Maniaka otrzymał – poinformował nas. – Jakie będą dalsze kroki? Przewodniczący skieruje zapewne sprawę do radnych z komisji rewizyjnej, którzy skontrolują dokumentację SGK. A w dokumentacji nie będzie nawet śladu, iż moja firma wykonuje zadanie przebudowy oczyszczalni, ponieważ pracuję na zlecenie głównego wykonawcy. W dalszej kolejności wnioski wrócą do przewodniczącego Dziergwy i to on podejmie decyzję o ewentualnym skierowaniu wniosku o wygaszenie mojego mandatu do wojewody dolnośląskiego. Tam wnioskiem zapewne zajmie się nadzór prawny. Jakie będa efekty? Nie wiem, jest mi to obojętne. Co będzie, to będzie, zamierzać dalej żyć i dalej prowadzić działalność – mówi ze śmiechem. – Z chęcią jednak poddam się weryfikacji po raz kolejny. Bycie radnym to dla mnie zaszczyt, życzyłbym innym radnym, by zrobili tyle dla tego miasta, ile mi się udało zrobić.

Warto dodać, że gmina Syców otrzymała od Funduszu Ochrony Środowiska w Poznaniu podziękowanie w 1997 roku, czyli kiedy Krzysztof Lentka nie był jeszcze radnym, za budowę wysypiska śmieci w Sycowie. Był on wówczas głównym wykonawcą inwestycji - jednej z takich pierwszych w regionie.

Zadań, jakich się podejmował jako podwykonawca jest kilka. To między innymi remont obiektu Przychodni w Sycowie, remont pomieszczenia z rentgenem w sycowskim szpitalu, dzięki czemu nie został on przeniesiony do Oleśnicy, czy też remont na cmentarzu komunalnym w Sycowie. Jest też wykonawcą licznych remontów w sycowskich wspólnotach.

Radny nie chce publicznie oceniać zachowania burmistrza. Ma jednak na ten temat swoje zdanie.

Do przewodniczącego Rady Roberta Dziergwy wystąpiliśmy dziś z zapytaniem, jak będzie wyglądało dalsze procedowanie w tej sprawie. Odpisał nam: – Informuję, że przekazanie do realizacji nowego zadania komisji rewizyjnej Rady Miejskiej w Sycowie będzie wymagało podjęcia uchwały zlecającej wykonanie działań sprawdzających. Po tej uchwale komisja rewizyjna przystapi do pracy. Od efektów pracy tej komisji uzależnione będzie dalsze działanie Rady Miejskiej.

Kto zasiada w komisji rewizyjnej Rady? Danuta Nowicka - jako przewodnicząca komisji, Marzena Guder i Marian Lempert.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto