Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciężarne chcą rodzić w Sieradzu

Anna Sikora
A. Sikora
Nie tylko kobiety z naszego powiatu chcą rodzić na sieradzkiej porodówce. Decydują się na to panie z Wielkopolski, Bełchatowa czy Częstochowy. Od wdrożenia programu Koordynowanej Opieki nad Ciężarną, w sieradzkim szpitalu narodziło się blisko tysiąc dzieci.

Od sierpnia ubiegłego roku mieszkanki naszego regionu, które spodziewają się dziecka, korzystają z programu opieki KOC, czyli koordynowanej opieki nad ciężarną. Jako pierwsze do programu przyłączyły się trzy szpitale z województwa łódzkiego. To: łódzkie Salve, Wojewódzki Szpital Zespolony w Skierniewicach i Szpital Wojewódzki w Sieradzu. Lecznice zapewniają całkowitą opieką nad kobietą od momentu potwierdzenia ciąży lub zgłoszenia się pacjentki do programu.
Do programu można przystąpić na każdym etapie ciąży, również tuż przed samym porodem, bez konieczności prowadzenia ciąży przez nasz zespół – wyjaśnia Katarzyna Wojtysiak, koordynatorka programu KOC w sieradzkim szpitalu. – Dotychczas wiele pacjentek decydowało się na wizyty w gabinetach prywatnych lub samodzielnie ustalało wizyty w poradniach, pojawiając się w systemie sporadycznie w celu odbycia porodu w publicznym szpitalu.

Szpital Wojewódzki w Sieradzu może się pochwalić, że urósł do rangi lidera w zachodniej części województwa łódzkiego pod względem liczby kobiet, które decydują się tu rodzić. Od sierpnia zeszłego roku na sieradzkiej porodówce przyszło na świat prawie tysiąc dzieci. W samym kwietniu tego roku urodziło się tu aż 105 małych obywateli. W sieradzkim szpitalu rodzą panie nie tylko z naszego powiatu, ale także z wieluńskiego, łaskiego, zduńskowolskiego, tureckiego czy bełchatowskiego. Często decydują się na rodzenie w Sieradzu mamy z Kalisza czy Częstochowy. Od 1 czerwca w szpitalu ruszył kolejny etap programu, KOC II/III.

Czym charakteryzuje się program KOC? Kobieta ma możliwość wyboru osoby sprawującej opiekę, lekarza ginekologa i położnika lub położną. Szpital gwarantuje wykonanie terminowych badań, świadczenia w zakresie poradnictwa ambulatoryjnego związanych z ciążą i porodem. Ponadto przyszła mama może skorzystać z usług stomatologa i psychologa. Ciężarne kobiety mogą stworzyć swój plan opieki przedporodowej i plan samego porodu, który będzie odpowiednio modyfikowany do sytuacji zdrowotnej w trakcie opieki. Ciężarna może skorzystać z całodobowej konsultacji telefonicznej. Przekazane zostaną jej wszelkie informacje o sposobach radzenia sobie z bólem porodowym, niefarmakologicznie i farmakologicznie. Przyszła mama może wziąć udział w zajęciach działającej przy poradni Szkoły Rodzenia i z przygotowania do porodu, połogu, karmienia piersią i rodzicielstwa.
Aby przystąpić do programu KOC, wystarczy zgłosić się do naszej poradni ginekologiczno-położniczej mieszczącej się na parterze sieradzkiego szpitala – dodaje Katarzyna Wojtysiak. – Przyszła mama otrzyma w poradni kartę informacyjną KOC i instrukcję na temat dalszej realizacji procesu. Na tym etapie może dokonać wyboru lekarza prowadzącego ciążę spośród siedmiu naszych lekarzy pracujących również na oddziale.

W przypadku wystąpienia wskazań do leczenia w szpitalu o wyższym poziomie referencyjności, pacjentka zostanie skierowana do Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Czym ponadto charakteryzuje się program KOC? Przyszli rodzice, którzy uczestniczą w zajęciach w Szkole Rodzenia mają możliwość obejrzenia bloku porodowego i położnictwa. Ponadto podczas porodu, ciężarnej nie musi towarzyszyć partner, może to być również jej mama, siostra, przyjaciółka, albo jakakolwiek osoba, która może wspomóc psychicznie kobietę podczas porodu.
Porody odbywają się w nowoczesnych, rodzinnych salach, wyposażonych w niezbędny sprzęt medyczny, czy wannę z hydromasażem – kontynuuje Katarzyna Wojtysiak. – Każda rodząca przebywa przez cały okres powodu w sali i ma do dyspozycji swoją łazienkę.

Po porodzie mama ma możliwość wyboru sali na położnictwie.
Dysponujemy dwuosobowymi pokojami dla matek z dziećmi i pokojami rodzinnymi dla pacjentek chcących przebywać z partnerem lub osobą towarzyszącą i dzieciątkiem do momentu wypisu do domu – mówi Wojtysiak. – Sale te są wyposażone w pełny węzeł sanitarny. Pacjentka przebywa tam pod opieką położnych, położnika i neonatologa. Pokój rodzinny to miejsce intymne, przypomina pokój w domu, a obecność personelu jest ograniczona do tej niezbędnej. Położna uczy i pomaga rodzicom opiekować się ich dzieckiem.

Nastawiałam się na to, że poród to jedno z najcięższych przeżyć w życiu kobiety _– mówi pani Marta, która urodziła niedawno w Sieradzu zdrowego synka. - Jednak z taką obsługą i możliwościami można było na chwilkę o bólu zapomnieć. Do dyspozycji miałam gaz rozweselający, wannę z hydromasażem, piłkę pilatesową._

Sieradzki szpital przystąpił do kolejnego etapu programu koordynowanej opieki nad ciężarną, czyli KOC II/III. Warunki negocjowała dyrektorka lecznicy, Magdalena Banach.
- Sieradzki szpital od 1 czerwca realizuje już program KOC II - mówi Anna Leder, rzeczniczka łódzkiego NFZ. - Będzie mógł się zajmować pacjentkami z powikłaną ciąża.
Co ponadto? Zwiększy się wówczas finansowanie na opiekę nad ciężarną kobietą. Od samego początku, czyli od 1 sierpnia 2016 roku, do pilotażowego programu zakwalifikowało się zaledwie dwanaście szpitali w całym kraju, z czego trzy w Łódzkiem. Według danych NFZ, w sierpniu ubiegłego roku na starcie zapisanych do KOC było dwa tysiące przyszłych mam. Razem NFZ na starcie przeznaczył na KOC w całej Polsce blisko 44 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto