Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz mniej gospodarzy hoduje świnie. Ile jest takich punktów w powiecie oleśnickim?

Karolina Jurek-Bugla
Karolina Jurek-Bugla
W powiecie oleśnickim wciąż trwa walka przeciwko świńskiej grypie (AFS)
W powiecie oleśnickim wciąż trwa walka przeciwko świńskiej grypie (AFS) pixabay.com
Ogniska ASF, czyli tzw. świńskiej grypy zarówno w hodowlach trzody chlewnej., jak i w środowisku naturalnym u dzików jest stałym problemem. Tak jak w roku poprzednim nadal trwa walka z chorobą. Na terenie województwa dolnośląskiego stwierdzono 11 ognisk ASF w hodowlach świń. A jak jest w powiecie oleśnickim?

Jak informuje Powiatowy Lekarz Weterynarii Henryk Bajcar na terenie powiatu oleśnickiego szczęśliwie nie stwierdzono dodatnich wyników u świń.

W ubiegłym roku stwierdzono jeden przypadek ASF u dzika odstrzelonego w rejonie Ligoty Małej. We wszystkich gospodarstwach utrzymujących trzodę chlewną przeprowadzono dwukrotne kontrole bioasekuracji - przekazuje Bajcar i dodaje, że w gospodarstwach niespełniających zasad bioasekuracji wydano 13 decyzji zakazujących dalszego chowu świń na okres co najmniej jednego roku, a wznowienie chowu może nastąpić wyłącznie po
pozytywnej kontroli spełniania tychże zasad.

Jak już wcześniej informowaliśmy od lipca minionego roku powiat oleśnicki pozostaje w pierwszej strefie ograniczeń tzn. niebieskiej, a od grudnia południowa część powiatu została objęta drugą strefą ograniczeń – różowa. To dokładnie obszar na południe od trasy S8.

Hodowla mniej opłacalna

Doktor Bajcar przekazuje, że nadal na terenie powiatu funkcjonuje 12 punktów przetrzymywania tusz dzików. Każdy odstrzelony dzik podlega badaniu w kierunku ASF. Na początku 2021 r. na terenie powiatu oleśnickiego znajdowały się 144 gospodarstwa utrzymujący świnie.

Stan na koniec roku 2021 wyniósł 114 gospodarstw, a na dzień dzisiejszy ilość takich gospodarstw zmalała do 93. Główny powód rezygnacji z chowu świń stanowią przesłanki ekonomiczne - wyjaśnia Henryk Bajcar.

Jak już informowaliśmy w ramach zwalczania Afrykańskiego Pomoru Świń wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski podjął decyzję o odstrzale dzików. Do końca roku z terenu Dolnego Śląska ma zniknąć ponad dwa tysiące zwierząt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto