Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

COVID-19 w Oleśnicy w odwrocie. Ile osób zmarło od początku pandemii?

Karolina Jurek-Bugla
Karolina Jurek-Bugla
Karolina Jurek-Bugla
Jak wynika z ostatnich danych epidemicznych, po blisko dwóch latach od wybuchu pandemii koronawirusa w kraju możemy mówić o odwrocie piątej już fali zachorowań. Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oleśnicy Urszula Kozioł przyznaje jednak, że koronawirus łatwo nie odejdzie z naszej codzienności. Będziemy musieli nauczyć się z nim żyć na co dzień.

Pierwszym pacjentem chorym na COVID-19 w powiecie oleśnickim był młody mężczyzna, który kilka dni przed zgłoszeniem się do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oleśnicy z podejrzeniem, że może być zakażony wrócił samolotem z Wielkiej Brytanii. Chwilę później do szpitala trafiła jego żona i dziecko. Test potwierdził obecność wirusa także u nich. A liczba zachorowań od tamtej pory w powiecie oleśnickim rosła lawinowo. Wśród zakażonych były m.in. osoby starsze, dzieci, pacjenci szpitala, pracownicy dużych firm, mundurowi i medycy. Nie wszystkim udało się przeżyć.

Od początku pandemii czyli od marca 2020 roku do chwili obecnej zgłoszono do PSSE w Oleśnicy 221 zgonów covidowych. Z czego od 1 stycznia do 25 lutego odnotowano 35 zgonów, w tym 10 osób było zaszczepionych, a 25 niezaszczepione.

Ostatnie dane epidemiczne, wskazują jednak, że piąta fala pandemii jest w odwrocie.

Widoczny jest spadek liczby nowych zakażeń, średnio dobowo w ostatnich dniach mamy około 30 pacjentów z wynikiem pozytywnym, przy średniej ilości wykonywanych wymazów, których jest około 150 dziennie - mówi nam dyrektor PSSE w Oleśnicy Urszula Kozioł.

O mniejszej liczbie zakażeń mówił też w minionym tygodniu wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. W środę 23 lutego premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski, przekazali informacje o odejściu od większości obostrzeń.

Nasza rozmówczyni podkreśla jednak, że mimo mniejszej liczby zakażonych nie możemy mówić o całkowitym wygaszeniu wirusa. - Koronawirus łatwo nie odejdzie z naszej codzienności, tak więc musimy nauczyć się z nim na co dzień żyć - mówi Urszula Kozioł.

A poza przejściem zakażenia wielu chorych musi mierzyć się z groźnymi powikłaniami po zakażeniu COVID-19. Szczególnie narażone są dzieci do piątego roku życia, które obecnie nie mogą być jeszcze szczepione oraz osoby po 65. roku życia.

Istotne zmiany, które weszły w życie z dniem 25 lutego 2022 roku, dotyczą rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 lutego 2022 roku, które zwalnia z obowiązkowego odbywania kwarantanny osoby przekraczające odcinek granicy Rzeczpospolitej Polskiej z Ukrainą w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto