18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czas na Sycowski Jarmark

Dawid Samulski
Adam Kocjan pokazuje naczynie do wyrobu ciasta chlebowego
Adam Kocjan pokazuje naczynie do wyrobu ciasta chlebowego Dawid Samulski
Jedno jest pewne - w weekend od 10 do 12 września z Sycowa wyjeżdżać nie warto. Właśnie w tym czasie obchodzone tu będą Europejskie Dni Dziedzictwa, w ramach których zaplanowano niezliczoną ilość atrakcji

Przedsmak będzie stanowić wystawa sprzętu użytkowego z poprzednich wieków, wzbogacona eksponatami z Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu. Choć jej otwarcie przewidziano na 10 września, już teraz w naszym muzeum ciekawych okazów nie brakuje. – Wystawiliśmy te eksponaty z nadzieją, że podziwiający je ludzie, wzrokowo skojarzą sobie, iż gdzie u siebie na strychu posiadają podobne przedmioty i w efekcie je do nas dostarczą – mówi kierownik muzeum Adam Kocjan i pokazuje naczynie do wyrobu ciasta chlebowego wydrążone w jednym pniu drzewa. Pochodzi ze Św. Marka, a przywiózł je do muzeum jeden z mieszkańców tej wioski, który wcześniej zobaczył, że na wystawie znajduje się podobne. 150-letni eksponat uchronił w ten sposób przed spaleniem. Podobnie jak sito do przesiewu mąki.
Wrześniowa wystawa będzie nawiązywała do konkretnych rzemiosł związanych z naszym regionem, czyli do drzewnego, tkactwa, garncarstwa itp. Pierwsze z wymienionych będą reprezentować m.in 200-letnie taborety zwane zydlami. Odwiedzający nasze muzeum, już dziś na własne oczy mogą przekonać się, jak wyglądały kiedyś szufle do chleba, maglownica z końca XIX w., wyciskacz do winogron, garnek gliniany do kiszenia kapusty, maszynka do mięsa, maselnica tradycyjna i bardziej unowocześniona, przyrządy pszczelarskie, uprzęża końskie czy kołowrotki do przędzenia. A skoro już przy nich jesteśmy, to z narzędzi do obróbki lnu należy wymienić jeszcze międlicę i cierlicę, różniące się między sobą ilością wyżłobień. Ciekawostkę stanowi również fragment drewnianej rury wodociągowej z rejonu ul. Kępińskiej oraz napierśnica, którą leśnicy mierzyli grubość pnia drzewa. Dlatego „napierśnica”, bo trzymano ją na wysokości piersi. Stara drewniana maglownica z wałkiem pochodzi z Nowego Dworu, a jej pierwotne pochodzenie do Ochotnica (powiat Nowy Targ), natomiast na popielnicy podarowanej przez Waleriana Czemplika widnieje napis: „Offenbaum Strasse”. A co kryje wielka podróżna walizka? – Wszystko, co każdy potrzebował kiedyś na podróż – uśmiecha się Adam Kocjan, wyciągając z niej butelkę po piwie z browaru sycowskiego, piersióweczkę, pistolet, turystyczną kuchenkę na denaturat, budzik, sebuwnik ułatwiający ściąganie oficerskiego obuwia, liczydło oraz gofrownicę.
Kolejną atrakcję w ramach Dni Dziedzictwa stanowić będzie wystawa uczniów liceum oraz I Jarmark Sycowski, który zorganizowany zostanie w niedzielę, 12 sierpnia, na placu przy Centrum Kultury. Stoiska rozstawione w tym miejscu zaprezentują wyroby rękodzielnicze zanikających zawodów: garncarza, kowala, miodziarza, wytapiacza świec, słomkarza, wikliniarza, rzeźbiarza, koronczarki, hafciarki, wytwórcy ozdób z sizalu, perukarza, kapelusznika, handlarza starociami, czy cieśli. Pokażą się też działkowcy, rzemieślnicy i sycowscy kupcy.
– Twórców wszelkiego rodzaju rękodzieła artystycznego zapraszamy do prezentacji oraz sprzedaży swoich dzieł i wyrobów. Kontaktować się z nami należy pod nr 62 785 51 53, a zapisy trwają do 3 września – informuje Maria Wróbel, instruktor w sycowskim Centrum Kultury.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto