Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy ezgzaminy gimnazjalne są zagrożone? Nauczyciele strajkują, co z uczniami?

Ewa Chojna
Czy ezgzaminy gimnazjalne są zagrożone? Nauczyciele strajkują, co z uczniami?
Czy ezgzaminy gimnazjalne są zagrożone? Nauczyciele strajkują, co z uczniami? Ewa Chojna
Rozmowy ostatniej szansy nie przyniosły pozytywnego rozstrzygnięcia. Większość lubińskich szkół i przedszkoli rozpczęła dzisiaj strajk. Uczniowie zrobili sobie wolne – po apelach dyrekcji placówek.

W związku z przystąpieniem naszej szkoły do ogólnopolskiego bezterminowego strajku pracowników oświaty, informujemy, że w szkole w tym czasie nie będą mogły być realizowane zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. Ponownie prosimy w miarę możliwości o zapewnienie opieki swoim dzieciom. O ewentualnym zakończeniu strajku zostaną Państwo poinformowani poprzez szkolną stronę internetową.
Bardzo prosimy o zrozumienie.
Dyrekcja szkoły

Komunikaty podobnej treści otrzymali rodzice lubińskich uczniów. Szkoły nie zapewniają zajęć dodatkowych uczniom.

W Zespole Szkół nr 2 w Lubinie pracuje pięć osób. – Mamy 625 uczniów i tylu nie pojawiło się dzisiaj na lekcjach – powiedział nam Bogdan Dudek, dyrektor ZS nr 2. – Złożyłem wniosek o wyrażenie zgody na zawieszenie zajęć przez organ prowadzący. Czekamy na decyzję.

Lubińskie szkoły i przedszkola publiczne są dzisiaj otwarte, ale ich pracownicy, w zdecydowanej większości przystąpili do strajku. Część z nich jest na zwolnieniach lekarskich, inni wybrali urlopy. Na razie nie mamy informacji by w placówkach pojawili się uczniowie. Większość z nich została w domach. W Lubinie nie zorganizowano innych form rozrywki dla dzieci wzorem sąsiednich miast.


Ile potrwa strajk?

Na razie wszystkie informacje docierające z central związkowych mówią o strajku bezterminowym. Nieoficjalnie pojawiają się również głosy, że nauczyciele mogą wiele stracić na tym, że rozpoczęli strajk tuż przed egzaminem gimnazjalnym i egzaminem ósmoklasisty.

ZUS PRZYPOMINA

Tylko rodzice małych dzieci mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego, gdy szkoła malucha przystąpi do strajku. Wniosek bowiem mogą złożyć wyłącznie rodzice dziecka, które jeszcze nie ukończyło ośmiu lat. Żeby móc zostać z dzieckiem w domu wystarczy swojemu pracodawcy złożyć wniosek o wypłatę i oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka, przedszkola lub szkoły.

Zasiłek, o który mogą wystąpić zarówno ojciec jak i matka dziecka - wypłacany jest w wysokości zasiłku chorobowego, czyli 80 proc. pensji. Jednak żeby go dostać trzeba spełnić kilka warunków.

- Pierwszym z nich jest to żeby dziecko miało mniej niż 8 lat, czyli jeszcze nie obchodziło swoich ósmych urodzin, drugim żeby nikt w czasie zamknięcia szkoły nie mógł opiekować się dzieckiem – mówi Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Istotne jest jeszcze to, aby zamknięcie placówki, do której chodzi dziecko było nieprzewidziane, czyli żeby o fakcie tym rodzice dowiedzieli się w terminie krótszym niż siedem dni – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Ustawa pozwala rodzicom skorzystać z zasiłku opiekuńczego zarówno gdy będą opiekować się dziećmi własnymi, dziećmi małżonka jak i dziećmi przysposobionymi, czy przyjętymi na wychowanie i utrzymanie. Rodzice nie muszą do wniosku o wypłatę zasiłku dołączać kopii zwolnienia a więc wizyta u lekarza jest niepotrzebna. Takie zaświadczenie dołączamy wtedy, gdy będziemy korzystać z zasiłku opiekuńczego z powodu zwolnienia lekarskiego niani zatrudnionej na umowie aktywacyjnej albo dziennego opiekuna dziecka, a także w przypadku choroby lub pobytu w szpitalu małżonka albo rodzica dziecka, który stale się nim opiekuje.

- W przypadku wystąpienia o zasiłek opiekuńczy w momencie przystąpienia szkoły czy przedszkola do strajku potrzebne jest tylko samodzielnie napisane oświadczenie o konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem z powodu nieprzewidzianego zamknięcia placówki – dodaje rzeczniczka ZUS.

Dokumenty, które należy złożyć w swoim zakładzie pracy niezbędne do przyznania i wypłaty zasiłku opiekuńczego to oświadczenie rodzica o nieprzewidzianym zamknięciu placówki oraz wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15.

W przypadku, gdy zasiłek jest wypłacany przez ZUS (np. w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej), złożyć trzeba ZAS-36, czyli oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat i dodatkowo zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 - w przypadku pracowników albo ZUS Z-3a - w przypadku pozostałych ubezpieczonych oraz ZAS-36. Druk wniosku można pobrać ze strony internetowej ZUS albo w osobiście w ZUS. Można także go wydrukować po wypełnieniu - w formie elektronicznej na profilu PUE ZUS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto