Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Daniel Chojnacki: Mamy więcej pieniędzy, będą nowe ścieżki i parkingi rowerowe [rozmowa MM]

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
Daniel Chojnacki
Daniel Chojnacki archiwum Daniela Chojnackiego
O tym, co czeka rowerzystów w nowym sezonie, opowiedział nam Daniel Chojnacki, wrocławski oficer rowerowy.

Oficjalnie sezon rowerowy ruszył 1 marca. Znów można wypożyczać rowery miejskie.(zobacz też: Wrocławski Rower Miejski zmienił kolor. Będą nowe stacje). To jednak nie wszystko. W planach są nowe ścieżki i pasy rowerowe. Pojawi się więcej parkingów. O tym wszystkim rozmawiamy z Danielem Chojnackim, oficerem rowerowym Wrocławia.
Nowy sezon rowerowy zapowiada wiele nowości. Rowerzyści mogą liczyć m.in. na nowe trasy rowerowe. Gdzie?

Rowerzyści mogą liczyć na ułatwienia w centrum miasta. Połączymy rejon Parku Słowackiego z ul. Wita Stwosza i ścisłym centrum. Również wyjazd z centrum w kierunku zachodnim będzie ułatwiony przez ul Św. Mikołaja gdzie na części powstanie kontrapas i droga rowerowa wraz z przejazdem przez ul. Nowy Świat. Dodatkowo powstanie pas na pl. Dominikańskim, będzie też połączenie m.in. św. Antoniego i Szajnochy. W planach jest również kontrapas na Kościuszki na odcinku Pułaskiego - Piotra Skargi, a to nie wszystko. Przewidujemy też drogę rowerową na ulicy Legnickiej od strony północnej (chodzi tutaj o odcinek Poznańska - Rybacka, więcej o nowych trasach rowerowych w ramce na dole).

A co z poprawą bezpieczeństwa na ulicy Legnickiej? Wystarczy przypomnieć sobie wypadek rowerzysty, który zginął przygnieciony przez samochód do ściany wiaduktu.

W bezpośrednim sąsiedztwie tego miejsca znajduje się wąska rampa. Zostanie ona przebudowa i poszerzona, dzięki czemu zwiększy bezpieczeństwo i komfort pieszych i rowerzystów. Sporo wypadków zdarzało się też na ulicy Dobrej. Planujemy zrobić tam wyniesione przejście i przejazd, dzięki któremu kierowcy będą musieli zwolnić, a to - mam nadzieję - zmniejszy liczbę wypadków. Takie przejścia powstaną jeszcze przy ulicy Inowrocławskiej i Młodych Techników.

Ile pieniędzy miasto przeznaczy na poprawę sytuacji rowerzystów we Wrocławiu?

W budżecie na rok 2013 na wszystkie działania związane z ruchem rowerowym (jak trasy rowerowe, parkingi i poprawę bezpieczeństwa rowerzystów) radni przeznaczyli 3,6 mln złotych. To dwa razy więcej w porównaniu do roku poprzedniego.

Dzięki temu będą też pieniądze na obniżenie krawężników.

Będziemy tę inicjatywę kontynuować na drogach rowerowych. W tym roku obniżenia zostaną wykonane m.in. na Brucknera, Obornickiej i Legnickiej.

Wspomniał pan o parkingach. Gdzie powstaną i ile ich będzie?

Pojawi się 540 nowych stojaków. Udało nam się uwzględnić wszystkie wnioski mieszkańców, które zgłoszono do nas do 2009 roku. Parkingi dla rowerzystów pojawią się w ponad stu różnych lokalizacjach w całym mieście, m.in. na Nowowiejskiej, Kazimierza Wielkiego czy Widok.

zobacz też: Park&Bike. Na Psim Polu stanęły boksy dla rowerów

Na rowerach mają też dojeżdżać do pracy pracownicy Urzędu Miejskiego.

Pracownicy dojeżdżają do pracy na rowerach już teraz. Dodatkowo chcemy zakupić rowery służbowe do realizowania obowiązków w czasie pracy, takich jak spotkania służbowe. Ten pomysł nie jest odkrywczy. Tak dzieje się już w wielu krajach europejskich. Na razie chcemy sprawdzić, jakie będzie zainteresowanie, dlatego urzędnicy będą mieli do dyspozycji tylko cztery rowery, ale nie wykluczam, że ta liczba się zwiększy.

Tylko cztery rowery? To nie brzmi zbyt ambitnie jak na miasto promujące jazdę na rowerze.

To proszę pokazać inną instytucje publiczną lub prywatną we Wrocławiu, która chociaż planuje coś takiego. Uznałem, że jeśli testujemy nowe rozwiązanie, to najpierw warto zrobić to na małą skalę i jeśli pomysł wypali, to wtedy zwiększyć liczbę rowerów. Tak jest po prostu rozsądniej.

Co dalej?

Chcielibyśmy, żeby z rowerów zaczęli korzystać także pracownicy prywatnych firm. Cieszy nas to, że wrocławian jeżdżących na rowerach jest coraz więcej, ale nie spoczywajmy na laurach. Promocja takiego sposobu poruszania się po mieście jest bardzo ważna, dlatego powstaną mapy jak poruszać się po Wrocławiu.

To znaczy?

W planach mamy wydanie map dla mieszkańców niektórych wrocławskich osiedli. Na mapach zaznaczymy rekomendowane trasy, prowadzące w kierunku centrum miasta. Mapy będą dostępne zarówno w wersji elektronicznej i papierowej. Odbędą się również przejazdy z instruktorami, którzy wyjaśnią, na co na danych trasach należy zwrócić największą uwagę.

Kiedy możemy spodziewać się zrealizowania wszystkich planowanych inwestycji?

Pas między Parkiem Słowackiego a Wita Stwosza, kontrapas na Kościuszki i pas na pl. Dominikańskim, a także kontrapas na św. Mikołaja i przejazd przez Nowy Świat pasem w kierunku pl. Jana Pawła II powstaną do końca czerwca. W przypadku wszystkich pozostałych projektów trwają prace przetargowe, ale na pewno zrealizujemy je jeszcze w tym roku.

Zobacz, gdzie jeszcze powstaną nowe ścieżki i pasy rowerowe:

 

  • ul. Żmigrodzka na odcinku Kasprowicza - Rowerowa
  • dwa odcinki na Powstańców Śląskich: Rondo - Wielka oraz 200 metrów drogi rowerowej i chodnika od ulicy Szczęśliwej w kierunku północnym
  • Zwycięska
  • Purkyniego
  • Kutrzeby
  • Mińska
  • za ulicą Wejherowską przez obszar zajezdni tramwajowej.

Zobacz inne materiały na MMWroclaw.pl





Woodstock 2013
Prawo jazdy 2013
Koncerty we Wrocławiu
Matisyahu
od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto