Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dodatek węglowy w Sycowie. Kiedy będą wypłaty pieniędzy na konta?

Karolina Jurek-Bugla
Karolina Jurek-Bugla
Dodatek węglowy w powiecie oleśnickim. Ile wniosków wpłynęło? Kiedy wypłata?
Dodatek węglowy w powiecie oleśnickim. Ile wniosków wpłynęło? Kiedy wypłata? fot. Sławomir Kowalski / Polska Press
Od 17 sierpnia możliwe jest złożenie wniosku o dodatek węglowy. Do 14 września w Sycowie wpłynęło 2741 wniosków o dodatek węglowy. Kiedy wypłata pieniędzy na konta?

Spis treści

Prawo do dodatku węglowego w wysokości 3000 zł na każde gospodarstwo domowe mają ci, którzy korzystają z węgla jako głównego źródła ogrzewania. Ponadto piec, jakiego używamy, musi być zgłoszony jako źródła ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Od 17 sierpnia do 14 września do Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sycowie wpłynęło 2741 wniosków o dodatek węglowy i nadal wnioski spływają.

Sierpień przynosił każdego dnia między 150 - 280 samych wniosków o dodatek węglowy oraz uruchomiła się kolejna tura składania wniosków o dodatek osłonowy (20 - 50 dziennie - w sumie już przyjętych jest 1788 wniosków), który ściśle związany z dodatkiem węglowym, gdyż na jego podstawie i deklaracji CEEB na ten moment jest weryfikacja danych. Aktualnie sytuacja przyjęć się stabilizuje, jest około 50 wniosków dziennie i pozostaje ich weryfikacja i kwalifikacja - przekazał Piotr Kwaśny, sekretarz Miasta i Gminy Syców.

Na dzień 15 września do systemu CEEB wprowadzono w Sycowie 5 118 deklaracji.

Kto może się starać o dodatek węglowy?

Zgodnie z wytycznymi Rady Ministrów, dodatek węglowy w wysokości 3000 zł przysługuje jednorazowo na gospodarstwo domowe. Co ważne, wniosek o dodatek węglowy powinna złożyć jedna osoba z danego gospodarstwa domowego.

Dodatek przysługuje osobie w gospodarstwie domowym w przypadku, gdy spełnione są łącznie dwa warunki:

  • głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi (przez paliwo stałe rozumie się: węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierające co najmniej 85% węgla kamiennego)
  • główne źródło ogrzewania zostało wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB), o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Do kiedy składać wnioski?

Informacje przedstawione we wniosku o wypłatę dodatku węglowego składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Chodzi m.in. o to, że gospodarstwo domowe nie korzysta lub nie korzystało z paliwa stałego zakupionego po cenie i od przedsiębiorcy, o którym mowa w przepisach ustawy z 23 czerwca 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych, w związku z sytuacją na rynku tych paliw.

Wniosek o wypłatę dodatku można złożyć w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej ten wniosek do 30 listopada 2022. Z kolei wójt, prezydent miasta dokonywać będzie weryfikacji wniosku o wypłatę dodatku, w szczególności w zakresie zgłoszenia lub wpisania głównego źródła ogrzewania w centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). Jest to warunek konieczny, aby ubiegać się o dodatek.

W przypadku złożenia wniosku za pomocą środków komunikacji elektronicznej wniosek ten opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnia z wykorzystaniem profilu zaufanego.
Gmina ma maksymalnie miesiąc na wypłatę świadczenia (30 dni).

Gdzie w Sycowie należy składać wniosek o dodatek węglowy?

Mieszkańcy Sycowa mogą składać wnioski w Miejsko Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Wrocławskiej 8, tel. 62 785 51 50

Kiedy wypłata dodatku węglowego?

Jeśli ktoś złożył wniosek w pierwszym możliwym terminie, ma szansę otrzymać pieniądze przed 20 września, ponieważ według obowiązującej jeszcze ustawy, gminy mają 30 dni na rozpatrzenie wniosku. Po tym terminie, czyli po wejściu w życie nowelizacji ustawy, która wydłuża gminom czas na rozpatrzenie wniosków do 60 dni, pieniądze mogą wpłynąć na konto dopiero w październiku, ale nie później niż do 30 grudnia 2022.

Aby wnioskować o dopłatę do zakupu węgla, nie trzeba być właścicielem nieruchomości, ani nawet być w niej zameldowanym. Zgodnie z wciąż obowiązującą ustawą, dodatek należy się każdemu gospodarstwu domowemu. Jednak około 22 września wejdzie w życie nowelizacja ustawy z zasadą „jeden dodatek węglowy na jeden adres”

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto