Dziadowa Kłoda: Hala rośnie w oczach

Dawid SamulskiZaktualizowano 
Ten sportowy obiekt ma stanąć do końca kwietnia bieżącego roku. Sceptycy są zdania, że po wybudowaniu gminy nie będzie stać na jego utrzymanie Dawid Samulski
Najważniejszym tegorocznym zadaniem gospodarczym w rolniczej gminie Dziadowa Kłoda będzie budowa hali sportowej przy miejscowym Zespole Szkół

Ogólna wartość tej inwestycji wynosi 2 374 885 zł, z czego koszty kwalifikowane stanowią 2 174 883 zł, a koszty inżyniera kontraktu 200 002 zł. Gmina pozyskała na to zadanie z Unii Europejskiej 1 522 202 zł.
– Hala będzie miała 1703 m kw. powierzchni użytkowej, powierzchnia płyty sportowej to 712 mkw. – przypomina wójt Tadeusz Ziółkowski.
Na widowni będzie mogło zasiąść 156 osób, będzie nowa kotłownia olejowa, wentylatornia, pomieszczenia pod siłownię i gimnastykę korekcyjną, zespoły szatniowo-łazienkowe. Przedzielona kurtyną grodzącą hala będzie połączona ze szkołą łącznikiem w formie mostu, dzięki któremu uczniowie nie będą musieli wychodzić na zewnątrz. – Oczywiście z hali będą mogli korzystać także pozostali mieszkańcy gminy. Na pewno za ten obiekt się nie powstydzą – nie ma wątpliwości Tadeusz Ziółkowski.
W dziale „Gospodarka Komunalna i Ochrona Środowiska” zaplanowano kwotę 439 195 zł. Środki finansowe w wysokości 385 195 zł przeznaczone zostaną na zapłatę za opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowych pod przyszłe budowy: uzupełnienie kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej w Dziadowej Kłodzie; wykonanie kanalizacji sanitarnej w Stradomi Dolnej; przebudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków w Dziadowej Kłodzie. Kwota 54 000 zł stanowi udział gminy w kosztach budowy Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Olszowej koło Kępna.
– W listopadzie 2010 r. w Poznaniu, w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nastąpiło podpisanie umowy dotyczącej projektu „Modernizacja systemu gospodarki odpadami na terenie południowej Wielkopolski oraz części powiatu oleśnickiego” realizowanego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Beneficjentem, jednostką wdrażającą projekt i ponoszącą koszty realizacji projektu jest „Inwestor - Kępno” Sp. z o.o. Przedmiotem przedsięwzięcia jest kompleksowa modernizacja systemu gospodarki odpadami na terenie południowej Wielkopolski oraz części powiatu oleśnickiego, a głównym celem projektu jest poprawa stanu środowiska przyrodniczego przez zwiększenie stopnia segregacji, odzysku i recyklingu odpadów komunalnych, modernizacja oraz rekultywacja składowiska odpadów komunalnych – informuje wójt.
Istniejący system zostanie uzupełniony o Zakład Zagospodarowania Odpadów w Olszowej o mocy przerobowej 39 600 ton/rok odpadów. ZZO obejmować będzie swoim zasięgiem 13 gmin z województwa wielkopolskiego oraz Dziadową Kłodę, Międzybórz, Syców, miasto Oleśnica i gminę Oleśnica. W ramach porządkowania gospodarki odpadami zastanie również zrekultywowane 7 składowisk śmieci, w tym w Stradomi Dolnej.
Przewidziano także współfinansowanie realizacji projektu „Likwidacja obszarów wykluczenia informacyjnego i budowa dolnośląskiej sieci szkieletowej” w wysokości 15 806 zł. Planowane środki na realizację tego projektu, który ma kosztować ogółem 204 mln 052 tys. zł będą pochodzić: 133 mln 272 tys. zł z UE – RPO, 48 mln 055 tys. zł z budżetu WD, 22 mln 723 tys. zł z JST, tj. 13,4 proc. W projekcie uczestniczy 91 gmin województwa dolnośląskiego, w tym Dziadowa Kłoda. 15.11.2010 r. podpisane zostało porozumienie z województwem, z terminem realizacji zadania do 2013 r. Efektem końcowym realizacji zadania będzie zlokalizowanie w Dziadowej Kłodzie punktu dystrybucyjnego – zewnętrznej szafy kablowej. Zadaniem województwa będzie organizacja i realizacja całego procesu inwestycyjnego. Zadaniem gminy natomiast współpraca w zakresie uzgodnień, projektowych na swoim obszarze oraz dotacja finansowa w wysokości 249 714 zł przekazana w trzech transzach: III kw. 2011 r. - 15.806 zł, II kw. 2012 r. - 110 714 zł, II kw. 2013 r. - 123.194 zł. Wycena ma charakter wstępny i po zakończeniu procedury przetargowej będzie ujęta ostatecznie – na poziomie niższym niż szacowany koszt powyżej.

polecane: Afera Amber Gold - liczby, które szokują

Wideo

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3