Dziadowa Kłoda: Radni uchwalili budżet gminy na 2011 rok

DSZaktualizowano 
Budżet na 2011 rok radni z gminy Dziadowa Kłoda uchwalili na sesji 29 grudnia
Budżet na 2011 rok radni z gminy Dziadowa Kłoda uchwalili na sesji 29 grudnia Dawid Samulski
Radni z gminy Dziadowa Kłoda uchwalili budżet na 2011 rok. Po stronie dochodów zaplanowali 13 773 462 zł, natomiast po stronie wydatków 15 196 079 zł. Różnica to 1 422 617 zł

Kwota dochodów obejmuje: subwencję ogólną z budżetu państwa w wysokości 6 423 866 zł, dochody własne – 3 764 935 zł, dotacje celowe i dotację rozwojową – 3 584 661 zł.
Planowane dochody w porównaniu do roku poprzedniego są niższe o 9,57 proc., gdyż w budżecie gminy ujęto niższe planowane dotacje rozwojowe na realizację zadań inwestycyjnych, które zostały zrealizowane w roku 2010.
W strukturze budżetu gminy dochody zewnętrzne stanowią 72,67 proc., natomiast własne 27,33 proc. Nastąpił wzrost subwencji ogólnej i dotacji celowych.
– Wzmożona zostanie windykacja zaległych należności gminy, w szczególności poprzez zabezpieczenie wykonania zobowiązań podatkowych, polegające na ustanawianiu hipotek. Największe zaległości podatkowe i opłat występują w podatku rolnym, od nieruchomości, od środków transportowych i w czynszach – informuje skarbnik Krystyna Maciejewska, dodając, że w zakresie dochodów podatkowych i opłat w celu zwiększenia wpływów podejmowane będą działania polegające na weryfikacji danych zawartych w deklaracjach podatkowych z danymi wynikającymi z ewidencji gruntów i budynków.
W 2011 r. gmina przewiduje uzyskać dochody ze sprzedaży mienia komunalnego w kwocie 350 000 zł. Wpływy ze sprzedaży wody i za odbiór ścieków zaplanowano na poziomie wyższym niż w roku 2010, biorąc pod uwagę większe zużycie i wzrost ceny za wodę .
Plan dochodów gminy obejmuje również dochody z usług świadczonych przez gminne jednostki organizacyjne. Największy udział w tej grupie mają dochody z usług świadczonych przez szkoły podstawowe i przedszkola w zakresie żywienia.
– Prognozowane dochody budżetowe zabezpieczają podstawowe funkcjonowanie oświaty, kultury, opieki społecznej, administracji państwowej i samorządowej, podstawowe funkcjonowanie urządzeń komunalnych i remonty mienia komunalnego. Zabezpieczone są środki dla jednostek pomocniczych gminy na utrzymanie świetlic i dróg gminnych, wypłaty dodatków mieszkaniowych oraz na realizację Gminnego Programu Przeciwdziałania Alkoholizmowi i Narkomanii – zapewnia wójt Gminy Tadeusz Ziółkowski.
Jeżeli chodzi o wydatki, to są one wyższe od dochodów 1 422 617 zł. Planowany deficyt zostanie pokryty w całości zaciągniętym kredytem. Przypadająca na ten rok spłata zobowiązań z tytułu pobranych kredytów (w Banku Spółdzielczym w Oleśnicy o/Dziadowa Kłoda, Banku Pocztowym o/Wrocław oraz w Banku Millennium SA w Warszawie) wyniesie w sumie 930 750 zł. Spłata tych zobowiązań nastąpi ze środków zaciągniętego kredytu i wolnych środków na rachunku budżetu, wynikających z rozliczeń kredytów i pożyczek z lat ubiegłych.
Krystyna Maciejewska wyjaśnia: – Z ogólnej kwoty wydatków budżetowych 81,35 proc. przeznacza się na działalność bieżącą i stanowi to 12 362 193 zł. Z tego na wynagrodzenia i pochodne od nich przeznaczone zostanie 6 794 187 zł.
Zaplanowane wydatki majątkowe w kwocie 2 833 886 zł stanowią 18,65 proc. ogółu wydatków zaplanowanych w budżecie gminy na 2011 rok. W projekcie budżetu zaplanowano własne środki na realizację zadań inwestycyjnych przy udziale środków z UE. Planuje się współfinansowanie ze środków unijnych budowę hali sportowej przy Zespole Szkół, budowę kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej w Dziadowej Kłodzie i Stradomi Dolnej wraz z modernizacją oczyszczalni ścieków w Dziadowej Kłodzie, budowę Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Olszowej. Ponadto zaplanowano w ramach inwestycji: współfinansowanie projektu „Dolnośląskiej sieci szkieletowej – Internet”, wykonanie ograniczników prędkości w Dziadowej Kłodzie.
Na obsługę długu publicznego przeznaczono 407 250 zł, natomiast na wydatki związane z realizacją zadań określonych w Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałaniu Narkomanii - 58 000 zł.

polecane: 60 Sekund Biznesu: Niemcy najważniejszym partnerem handlowym.

Wideo

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3