Echo Twardogóra najlepszym młodzieżowym klubem sportowym w powiecie

Dawid Samulski
Stoją od lewej: Katarzyna Biernacka, Paweł Olszański, Małgorzata Biernacka i Wiesław Lenda Dawid Samulski
Najmocniejszym młodzieżowym klubem sportowym w powiecie okazało się ponownie Echo Twardogóra. Uroczyste spotkanie podsumowujące sezon odbyło się 28 stycznia w Moszycach

Tradycyjnie już przybyłych zawodników i ich rodziców oficjalnie powitał Wiesław Lenda, prezes Międzyszkolnego Ludowego Klubu Sportowego Echo Twardogóra, niegdyś świetny biegacz, m.in. trzykrotny zwycięzca Maratonu Warszawskiego.
Dla przypomnienia, Echo zostało reaktywowane 18 lat temu. Dokładnie tyle sobie liczy sekcja lekkiej atletyki, dwa lata młodsza jest sekcja siatkówki, a najmłodsza, bo 6-letnia, orienteringu.

Na 82,4 pkt, który robi cały powiat oleśnicki, aż 63,42 należy właśnie do Echa. Lekkoatleci tego klubu wywalczyli 39 pkt, biegacze na orientację - 19 i siatkarki - 5,42.
– Jesteśmy najsilniejszą gminą w powiecie, dlatego troszeczkę mam żal, że nie przekłada się to pieniądze. Ale może w końcu się to zmieni – wyraził nadzieję opiekun sekcji lekkoatletycznej, a zarazem wiceprezes DZLA Paweł Olszański. On i jego koledzy trenerzy opowiedzieli w skrócie o największych zeszłorocznych osiągnięciach swoich podopiecznych.

Jest się czym pochwalić

Rozpoczął dr Piotr Cych, adiunkt w Zakładzie Teorii Treningu Sportowego na wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego, który mówił o orienteringu. Zawodnicy Echa w październiku wzięli udział w międzywojewódzkich mistrzostwach młodzików w biegu na orientację, w których odnieśli szereg sukcesów. Do największych należało potrójne zwycięstwo Weroniki Cych (w biegu klasycznym, sprinterskim oraz sztafetowym). Ponadto na podium stanęli: Maja Olszańska (brązowy medal w biegu sprinterskim oraz sztafetowym), Paweł Głowacz (złoty medal w biegu sztafetowym) oraz Mateusz Gąsior (brązowy medal w biegu sztafetowym). Zawodyodbyły się w Bolesławcu i okolicach. W czerwcu sukcesem zakończył się udział w Pucharze Najmłodszych rozegranym koło Łodzi. Z zawodów tych członkowie klubu Echo wrócili z czterema medalami. Weronika Cych w kat. K14 zajęła I miejsce na dystansie klasycznym oraz drugie w biegu sprinterskim i sztafetowym; Agnieszka Cych zdobyła brązowy medal w biegu sprinterskim, zaś Mateusz Gąsior i Paweł Głowacz srebrne medale w biegu sztafetowym.
Piąte miejsce w kategorii klubów siatkówki żeńskiej na Dolnym Śląsku zajęły zawodniczki prowadzone przez Jana Świerada. Echo wyprzedziły tylko Gwardia Wrocław, Top Bolesławiec, Świdnica oraz Trzebnica. Jak poinformował dyrektor GOSiR-u, w sekcji systematycznie trenuje około 25 zawodniczek. Są to dziewczęta z klas IV-VI, gimnazjalistki i kilka licealistek. Zajęcia prowadzone są trzy razy w tygodniu. Od tego roku Janowi Świeradowi pomagać będzie wychowanka klubu Karolina Walczak, która poprowadzi kadetki, a po zakończeniu tego sezonu już juniorki. Do największych zeszłorocznych osiągnięć siatkarek należy IV miejsce w finale dolnośląskim, gdzie uległy jedynie faworyzowanej Gwardii Wrocław, Polonii Świdnica i Top Bolesławiec. Dziewczęta starsze zajęły II miejsce finale wojewódzkim LZS-ów. Jan Świerad nie zapomniał podkreślić, że wciąż zawodniczką Echa jest 17-letnia Karolina Szymańska, która z reprezentacją Polski siatkarek awansowała do Mistrzostw Europy Kadetek w Turcji.

Najlepsi w województwie i na zawodach ogólnopolskich

Normą jest, że lekkoatleci Pawła Olszańskiego (któremu pomagają Waldemar Czajkowski i Jaromir Sobczak) zajmują czołowe miejsca w województwie, a także na zawodach ogólnopolskich. Nie inaczej było tym razem. Największymi osiągnięciami mogą się pochwalić: Małgorzata Biernacka - świeżo upieczona kadrowiczka, III wieloboistka mistrzostw Polski w Opolu, a także Kacper Schubert (110 m ppł), który zajął III miejsce podczas mistrzostw Polski Młodzików w Toruniu. Na początku zeszłego roku Gosia triumfowała jeszcze na halowych mistrzostwa Dolnego Śląska juniorów i juniorów młodszych w Wałbrzychu, gdzie startowała na 60 m ppł, oraz na mistrzostwach Dolnego Śląska juniorów i juniorów młodszych w Bogatyni. Tam I miejsca zajęli również Joanna Olszańska (100 m ppł), Katarzyna Biernacka (400 m ppł) i Gracjan Hnatów (rzut oszczepem). Wspomniany Kacper Schubert na najwyższym stopniu podium stawał jeszcze na mistrzostwach Dolnego Śląska Młodzików we Wrocławiu (110 m ppł) i II międzywojewódzkich mistrzostwach młodzików w Zielonej Górze (110 m ppł i 300 m ppł).
Jak co roku, wyróżniającym się zawodnikom zostały przyznane nagrody, a tym, którzy osiągnęli najwięcej burmistrz Jan Dżugaj ufundował bony pieniężne. Otrzymali je: Weronika Cych, Karolina Szymańska, Małgorzata Biernacka i Kacper Schubert.