Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Filia WORD w Oleśnicy. Jak ze zdawalnością egzaminów w naszym mieście?

KJ
fot. Klaudia Kłodnicka
Filia Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego działa w Oleśnicy od października. Chętnych do zdawania egzaminów na prawo jazdy nie brakuje. Jak prezentują się statystyki? Co niepokoi?

Od 1 października do końca stycznia przeprowadzono ogółem 1216 egzaminów, w tym 482 teoretyczne i 734 praktyczne. Zdawalność w procentach kształtowała się kolejno 59,8 i 41 procent. Przez cały październik do egzaminu teoretycznego podeszło 108 (zdawalność na poziomie 63 proc.), a do egzaminów praktycznych 171 osób (zdawalność 35,76 proc.). Od 1 października do 31 grudnia do egzaminu teoretycznego podeszło 332 osoby (zdawalność 59,64 proc.), a do praktycznego 488 osób (zdawalność 43,44 proc.). Tylko przez cały styczeń do egzaminu teoretycznego podeszło w sumie 150 osób (zdawalność 60 proc.), a do egzaminu praktycznego 246 osób (zdawalność 38,52 proc.)

Jak podkreśla Dariusz Galik, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego we Wrocławiu, od początku funkcjonowania oddziału do 31 grudnia zdawalność z części praktycznej egzaminu państwowego na prawo jazdy poprawiła się i jest wyższa o 8 punktów procentowych niż w miesiącu październiku i jest nieznacznie wyższa od średniej WORD we Wrocławiu, która wynosi 43 procent.

- Z pewnością jest to zasługa podmiotów prowadzących szkolenie praktyczne oraz to, że do egzaminów w oddziale przystępują osoby, które szkoliły się już w Oleśnicy. Uległa natomiast pogorszeniu o ponad 3 punkty procentowe zdawalność z części teoretycznej egzaminu. W naszej ocenie ma to związek z tym, że do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy mogą przystąpić osoby, które nie uczestniczyły w szkoleniu teoretycznym w OSK - przyznaje dyrektor i dodaje, że niepokoi jednak to, że w dalszym ciągu 43 procent zdających egzamin praktyczny kończy go niepowodzeniem na placu manewrowym.

Głównie z powodu dwukrotnie nieprawidłowo wykonanego zadania ruszanie z miejsca oraz jazda pasem ruchu do przodu i do tyłu, ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu oraz potrącenia pachołka lub tyczki.

A co nie idzie w mieście?
Jak się okazuje w ruchu drogowym najczęstszą przyczyną wyniku negatywnego i przerwania egzaminu jest: nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niezastosowanie się do znaku STOP, niezastosowanie się do sygnałów świetlnych i niezastosowanie się do sygnału świetlnego (S- 2) wjazd warunkowy.

Będą inne kategorie?
Obecnie w oleśnickiej filii WORD można przystąpić jedynie do egzaminu na prawo jazdy kat. B. Czas oczekiwania na egzamin praktyczny wynosi średnio siedem dni. - Nie przewidujemy rozszerzenia naszej oferty w zakresie przeprowadzania egzaminów na inne kategorie prawa jazdy - mówi dyrektor Dariusz Galik.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto