Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Twardogóra dołączyła do programu profilaktyki raka jelita grubego

Karolina Jurek-Bugla
Karolina Jurek-Bugla
Gmina Twardogóra przystąpiła do Programu Profilaktyki Raka Jelita Grubego. Porozumienie w tej sprawie podpisali w twardogórskim ratuszu: Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski oraz Burmistrz Miasta i Gminy Twardogóra Paweł Czuliński.

Twardogóra to kolejne miasto w powiecie oleśnickim, które dołączyło do programu, który oparty jest na szybkich testach, dzięki którym możliwe jest oznaczenie krwi utajonej w kale. Testy są pierwszym etapem w diagnostyce raka jelita grubego i uzupełniają w tym zakresie badania przesiewowe – kolonoskopię. Pacjent wraz z pozytywnym wynikiem testu otrzymuje informację gdzie może wykonać badanie kolonoskopowe. W ten sposób, jeśli wykryte zostaną zmiany nowotworowe - pacjent trafia na ścieżkę kompleksowej opieki onkologicznej.

Gmina w Programie Profilaktyki Raka Jelita Grubego
Piątek, 15.10.2021
Gmina w Programie Profilaktyki Raka Jelita Grubego
Gmina Twardogóra przystąpiła do Programu Profilaktyki Raka Jelita Grubego. Samorząd województwa dolnośląskiego, wspólnie z marszałkowskim szpitalem – Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu, realizuje Program Profilaktyki Raka Jelita Grubego.

Porozumienie w tej sprawie podpisali w twardogórskim ratuszu: Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski oraz Burmistrz Miasta i Gminy Twardogóra Paweł Czuliński.

Program ten oparty jest na szybkich testach, dzięki którym możliwe jest oznaczenie krwi utajonej w kale. Testy są pierwszym etapem w diagnostyce raka jelita grubego i uzupełniają w tym zakresie badania przesiewowe – kolonoskopię. Pacjent wraz z pozytywnym wynikiem testu otrzymuje informację gdzie może wykonać badanie kolonoskopowe. W ten sposób, jeśli wykryte zostaną zmiany nowotworowe - pacjent trafia na ścieżkę kompleksowej opieki onkologicznej.

Choroby nowotworowe, to poważne zagrożenia. Dlatego cieszę się, że mieszkańcy naszej gminy mogą skorzystać z możliwości, jakie daje ten Program. To szansa na wczesne wykrycie choroby i podjęcie skutecznego leczenia - podsumował Paweł Czuliński, Burmistrz Miasta i Gminy Twardogóra

Program skierowany jest do grup wiekowych:

osoby w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego;
osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnie, u którego rozpoznano raka jelita grubego;
osoby w wieku 25 – 49 lat, ze stwierdzoną mutacją genetyczną.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto