Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gminne Pyrkowanie w Bukowinie Sycowskiej (GALERIA i ARTYKUŁ)

Beata Hadas
Burmistrz Międzyborza Jarosław Głowacki oraz sołtys Bukowiny Sycowskiej Grzegorz Biernat wraz z radą sołecką zaprosili mieszkańców do udziału w dorocznym Gminnym Pyrkowaniu - w sobotę 14 września od godziniy 14 na placu wiejskim w Bukowinie Sycowskiej. To była już szósta edycja tego święta, zainicjowanego przez sołtysa Wiesława Plichtę. Królową Pyra została mieszkanka Czarnegolasu Helena Matysiak.

Impreza zatoczyła koło, gdyż pierwszym królem pyra został podczas pierwszego pyrkowania w 2014 roku aktualny sołtys Bukowiny Sycowskiej Grzegorz Biernat. Wydarzenie było wtedy współorganizowane przez Partnerstwo na Rzecz Rozwoju Gminy Międzybórz.

W tym roku impreza zorganizowana została przez sołtysa Grzegorza Biernata, którego wspierały panie: Anna Biernat, Marzena Grzana, Małgorzata Cepil, Urszula Okrasa.

Odbył się turniej boccia poprowadzony przez pana Patryka Pleciaka, a także konkurs na najsmaczniejszą potrawę z pyra i konkurs na króla pyra.

Nie zabrakło występów dzieci z Bukowiny Sycowskiej. Na scenie zaprezentowali się: Amelka Krawczyk, Asia Biernat, Nataniel Kanclerski, Kamil Przybyłek, Alicja Sługocka, Krzysiu Szczupak i Nikola Chorążyczewska. Sołtys zadbał o nagrody dla każdego dziecka występującego podczas imprezy.

Potem na scenie z przepięknym repertuarem zaprezentował się zespół Zbrucz z Tarnopola na Ukrainie i wystąpiły Czarnoleskie Nutki - zespół, który podarował sołectwu piękny krzew hortensji. Krzew na pamiątkę zostanie posadzony przy nowo wybudowanej świetlicy wiejskiej w Bukowinie Sycowskiej.

Wzrok podczas imprezy przyciągały piękne panie w kwiecistych spódnicach z czerwonymi koralami na szyi. Imprezę uświetniły i sołtysa wsparły panie z Koła Gospodyń Wiejskich Bukowina Sycowska, które zawiązało się w czerwcu tego roku z inicjatywy tutejszej aktywnie działającej radnej gminnej Iwonie Dzikowskiej. - W imieniu wszystkich członków KGW bardzo serdecznie dziękujemy naszej wspaniałej radnej Iwonce Dzikowskiej za wsparcie w postaci gadżetów, które były rozdawane gościom na pyrkowaniu, oraz za jej oddanie i wspaniałą współpracę. Pragniemy również podziękować firmie Ciacho Trans - Anecie i Pawłowi Przybyłkom za ufundowanie naszych przypinek - napisały po imprezie członkinie koła.

O inicjatywie KGW napiszemy obszernie w Gazecie Sycowskiej 18 września.

Wśród atrakcji dla dzieci było przeciąganie liny, wata cukrowa, dmuchane zjeżdżalnie. Można było również postrzelać razem z członkami Związku Strzeleckiego „Strzelec" Józefa Piłsudskiego. Nie brakowało oczywiście pysznego poczęstunku w postaci ziemniaczków z gziką, chleba ze smalcem i ogórkami kiszonymi, grochówki oraz ciasta upieczonego przez mieszkanki. Częstowano się ponadto pysznym pieczonym dzikiem przygotowanym przez kucharza z Gołuchowa.

Imprezę swoją obecnością zaszczycił burmistrz Jarosław Głowacki z małżonką Danutą oraz starosta oleśnicki Jana Dżugaj. Nie dotarł zapowiadany lider Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, ale pojawiła się i rozmawiała z mieszkańcami pani poseł Joanna Augustynowska. Starosta i posłanka przyjęli zaproszenie sołtysa do jury oceniającego potrawy z pyra. Tę konkurencję wygrała potrawa przygotowana przez Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Międzyborzu.

Warto odnotować, że w spotkaniu udział wziął również znany bokser, trener i oleśnicki radny Wojciech Bartnik, z którym młodzi ludzie i mieszkańcy Bukowiny Sycowskiej chętnie rozmawiali. Pojawił się równiez radny powiatowy Alojzy Kulig z wnuczkami oraz były starosta oleśnicki Wojciech Kociński z małżonką Aleksandrą i wnuczką Hanią, którzy uczestniczyli w imprezie niemal do samego końca.

Pod dwoma ogromnymi namiotami biesiadowali licznie zgromadzeni mieszkańcy regionu i zaproszeni goście. Potem biesiadnicy ruszyli w tany.

Sołtys Bukowiny Sycowskiej składa serdeczne podziękowanie: - Dziękuję serdecznie za wsparcie burmistrzowi Jarosławowi Głowackiemu i jego małżonce Danucie, Anecie i Pawłowi Przybyłkom - właścicielom firmy Ciacho-Trans, Patrycji i Grzegorzowi Gawinom, Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Międzyborzu - pani prezes Barbarze Szczerba, Krzysztofowi Moska, ZM Król Ose, Miejsko-Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Międzyborzu - Monice Goraj, Katarzynie Drabczyńskiej, Piekarni Marcello z Sycowa, Pani Bińczewskiej, Kołu Tropowiec, Joannie i Pawłowi Szymankom, Dawidowi Szymanek, Renacie i Remigiuszowi Andrzejczakom, Marzenie i Piotrowi Grzana, Urszuli Okrasa, Danucie i Darkowi Szymankom, Zofia Grzanie, Natalia Kołodziejczak, Annie Siwek, Agnieszce Głowackiej, Małgorzacie i Arturowi Cepilom, Monice Kłobus, Joannie Szymczak, Karolowi Świtoniowi, Radosławowi Świtoniowi, Krzysztofowi Biernatowi, Mateuszowi Szczęch, Bronisławowi Krawczykowi i OSP Królewska Wola, Ewie i Wiesławowi Plichtom, Oli i Dawidowi Cepilom, Rafałowi Wajnertowi, Ani Uran, na którą zawsze można liczyć, Wiolecie i Waldemarowi Graczom, a w szczególności mojej żonie Ani za trud i zaangażowanie – dodał sołtys.

Podziękowanie należy się również radnej Iwonie Dzikowskiej, paniom z Koła Gospodyń Wiejskich Bukowina Sycowska oraz Jolancie Michałek i uczennicom Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Międzyborzu.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto