Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gminy zorganizowały obchody 70. rocznicy zbrodni w Katyniu

Beata Samulska
Wystawa "Katyń... ocalić od zapomnienia" towarzyszyć będzie uroczystości upamiętnienia ofiar Katynia
Wystawa "Katyń... ocalić od zapomnienia" towarzyszyć będzie uroczystości upamiętnienia ofiar Katynia Beata Samulska
Pamięć i cześć to dwa powody, dla których gminy organizują obchody 70. rocznicy śmierci 22 tys. Polaków bestialsko zamordowanych w Katyniu

Szczególnie uroczyście rocznicę obchodzić będzie Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Międzyborzu. Z uwagi na pogrzeb pary prezydenckiej, obchody z 18 kwietnia przesunięto na 25 kwietnia. Do udziału zapraszają organizatorzy: burmistrz Miasta i Gminy Międzybórz oraz dyrektor Gimnazjum. Na terenie szkoły przy obelisku upamiętniającym podpułkownika Stanisława Zygmunta van der Coghena, wojskowego lekarza-kardiologa, który zginął w Twerze zamordowany strzałem w tył głowy, odbędzie się m.in. apel poległych.

W ub. roku szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego programu edukacyjnego "Katyń... ocalić od zapomnienia", organizowanego przez gminę Radzymin, tamtejszą parafię pod honorowym patronatem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. W efekcie gimnazjum dostało certyfikat z dębem pamięci dla uhonorowania jednego z zamordowanych oficerów. Przez cały ub. rok gimnazjaliści poznawali tę tragiczną w dziejach Polski kartę historii.

O godz. 15.30 odbędzie się zbiórka uczestników obchodów a o 16 rozpoczęcie uroczystości przygotowanej przez nauczycieli Gimnazjum. Przy obelisku stanie posterunek honorowy - warta żołnierzy Śląskiego Okręgu Wojskowego, harcerzy Hufca w Sycowie i funkcjonariuszy sycowskiego Komisariatu Policji. Pojawią się poczty sztandarowe międzyborskich szkół i Związku Sybiraków. Po odśpiewaniu hymnu narodowego wystąpi dyrektor Franciszek Fąka i gimnazjaliści, którzy wprowadzą w tematykę katyńską. O 18.25 rozpocznie się polowa msza święta. Po oddaniu podczas liturgii hołdu zmarłym w 1940 i 2010 roku, wystąpią zaproszeni goście, wśród których będzie Piotr van der Coghen, wnuk Stanisława Zygmunta van der Coghena. W liście do gimnazjalistów i nauczycieli potomek podpułkownika opowiedział historię ucieczki ojca z sowieckiego transportu i losach dziadka w Katyniu. - Jestem wzruszony i zaszczycony - tak napisał w odpowiedzi na zaproszenie.

W uroczystości ma wziąć udział przedstawiciel Dolnośląskiej Rodziny Katyńskiej, Związku Sybiraków z Oleśnicy, przedstawiciele Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego. Pojawi się też Orkiestra Reprezentacyjna Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Część artystyczną zaprezentuje młodzież gimnazjalna przygotowana przez Anetę Król. Potem modlitwę za zmarłych poprowadzi ksiądz proboszcz Marian Szczykno, natomiast apel poległych wykonają żołnierze pododdziału honorowego Śląskiego Okręgu Wojskowego. Na końcu wszystkie delegacje złożą kwiaty pod obeliskiem, a uroczystość zakończy burmistrz Międzyborza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto