Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Gołębiczanki" rozwijają kulinarne umiejętności i nie tylko. Poznaj najmłodsze koło gospodyń w gminie Dziadowa Kłoda

Klaudia Kłodnicka
Klaudia Kłodnicka
mat. KGW Gołębiczanki
Ich koło powstało dopiero w ubiegłym roku, jednak planów i działań na najbliższy czas nie brakuje. "Gołębiczanki" prężnie działają w Gminie Dziadowa Kłoda, a także w okolicach! Zapraszamy do lektury wywiadu z Jolantą Thiel, przewodniczącą stowarzyszenia.

Od kiedy istnieje KGW "Gołębiczanki"?

Koło Gospodyń Wiejskich "Gołębiczanki" w Gołębicach powstało się w listopadzie 2021 roku. Przez pandemię i zamknięte urzędy udało się dopiąć wszystkie sprawy w marcu 2022. Wtedy ruszyłyśmy z kopyta z działaniem.

W jakich okolicznościach powstało, kto się do tego przyczynił?

Do powstania koła przyczyniło się wiele osób i jeszcze więcej rozmów przy różnych okazjach. Plany kiełkowały dość długo, była to bardzo przemyślana decyzja, rozważone wszystkie za i przeciw. Jednak doszłyśmy do tego, że fajnie byłoby coś zrobić. Chęć przeciwdziałania zastojowi i chęć rozwoju wsi zwyciężyła.

Kto jest zastępcą w kole, a kto skarbnikiem?

Przewodniczącą jestem ja - Jolanta Thiel. Zastępcą jest Aleksandra Grześniak. Skarbnikiem Anna Smolnik, a członkiem zarządu jest Magdalena Domalaczna. Naszą prawą ręką i doradcą jest Ewelina Pacholik. Warto dodać, że nie ważne, kto jaką funkcję pełni - najważniejsze jest to, żebyśmy się wszystkie czuły równo i nawzajem się szanowały.

Ilu członków aktualnie zrzesza koło? Czy są to tylko panie, czy panowie też? Czy są to osoby tylko z Gołębic czy sąsiednich miejscowości? W jakim są wieku?

Obecnie KGW "Gołębiczanki" liczy ponad 60 członkiń i ciągle nas przybywa. Na chwilę obecną są to tylko kobiety, ale oczywiście Panów też zapraszamy do wstąpienia w nasze skromne progi. W statucie mamy zapisane, że do koła mogą wstąpić osoby zamieszkujące tereny wiejskie z całej Polski, dlatego jest z nami kilka dziewczyn z sąsiednich miejscowości. Pyta Pani o wiek? A podobno kobiet o wiek się nie pyta. Nasze gospodynie są w wieku od 18 do 80 lat - jesteśmy wielopokoleniowym kołem.

Co aktualnie dzieje się w kole, jakie są plany na przyszłość? Co do tej pory udało się zrealizować?

Oj dzieje się dużo. Aktualnie dzięki dotacji z LGD Dobra Widawa pn. "DZIAŁAJ LOKALNIE" przeprowadzamy warsztaty kulinarne. Będą one trwały do końca października. Szykujemy się do obstawiania gastronomicznie Letniej Fiesty w Międzyborzu - serdecznie zapraszamy. Będzie możliwość spróbowania naszych pyszności: Gołąberów (hamburgerów Gołębickich) i naszej specjalności - pierogów z ziemniakami, serem (z Mleczarni Międzybórz) i lubczykiem oraz wiele innych dań. Planów długofalowych mamy trochę. W najbliższym czasie chcemy zorganizować spotkanie z ambasadorkami onkocafe. Dziewczyny będą nas uczyły badać piersi.

W sierpniu mamy wziąć udział w "Bitwie Regionów". Zaprezentujemy tam przepis autorski Ewelinki (Gołąbki z kaszą gryczaną i sosem grzybowym). W tym samym dniu będziemy także pomagać naszym Gołębickim strażakom organizować 75-lecie ich jednostki. Kolejnymi planami są imprezy tematyczne np. "Świniobicie u Sołtysa", "Pierzok- darcie pierza", "Wesele". Końcem października mamy w planach dwudniową wycieczkę do Sandomierza. Mamy głowy pełne pomysłów.

Udało się nam zrealizować, mam nadzieję, że z sukcesem, stoisko gastronomiczne na Dniach Gminy Dziadowa Kłoda - zaowocowało to zaproszeniem do Międzyborza. Zorganizowałyśmy też imprezy na lokalnym podwórku: rodzinny festyn na przywitanie lata, gdzie członkinie były przebrane za postacie z bajek, imprezy integracyjne: śpiew przy ognisku z udziałem akordeonisty, wycieczka do Wadowic z drogą krzyżową w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Jak układa się współpraca z innymi kołami, a także z samorządem?

Bardzo dobrze. Z Urzędem Gminy w Dziadowej Kłodzie i samym Wójtem na czele płynnie i owocnie współpracujemy. Doceniamy starania urzędu, Wójta i Gminnego Ośrodka Kultury. W każdej sytuacji starają się nam pomóc i nas wspierać. Jesteśmy otwarte na współpracę z innymi kołami, a w przyjacielskich stosunkach jesteśmy z KGW Gronowice, Ślizowiankami i KGW Miłowice. Bardzo cenimy sobie rady doświadczonych Ślizowianek, podziwiamy charyzmę KGW Miłowice i kibicujemy powstałemu w tym samym czasie KGW Gronowice. Sołtys wsi Marcin jest zawsze chętny do pomocy. Ze stoickim spokojem znosi nasze pomysły (śmiech).

Czy jest coś, co wyróżnia Wasze koło? Może potrawa lub charakterystyczny strój?

Z tej racji, że koło istnieje bardzo krótko, to ciężko coś takiego stwierdzić - ale na pewno chcielibyśmy się wyróżniać. Nasze logo nawiązujące do nazwy miejscowości (w Polsce są tylko jedne Gołębice).

Klaudia Kłodnicka

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto