Inicjatywa referendalna w Sycowie. Mamy oświadczenie pełnomocnika

Redakcja
Urząd Miasta i Gminy Syców fot. archiwum
W związku z ostatnimi informacjami nt. rozpoczęcia inicjatywy referendalnej w Sycowie publikujemy oświadczenie wydane przez pełnomocnika inicjatora referendum. Oto jego treść (w niezmienionej formie).

Szanowny Panie Burmistrzu, jako pełnomocnik inicjatywy referendalnej pozwoli Pan, iż odniosę się do informacji zamieszczonej na stronie olesnica24.com. Cytuję: „Jesteśmy bardzo mocno zaskoczeni tym wnioskiem, bo osoby, które się pod nim podpisały, nie wyjaśniły, co legło u podstaw ich wniosku. Nie wiemy, jakie działania burmistrza i Rady Miejskiej spowodowały ten ich krok - mówi portalowi olesnica24.com Dariusz Maniak. - Osoby te nigdy nie komentowały w przestrzeni publicznej naszych działań. Jeśli poznam ich argumenty, chętnie się do nich ustosunkuję - dodaje burmistrz Sycowa.”

Rozumiem Pana zaskoczenie otrzymaniem powiadomienia o inicjatywie referendalnej. Niemniej jednak kompletnie niezrozumiały jest dla mnie dalszy komentarz o powodach złożenia powiadomienia oraz o chęci ustosunkowania się do tych powodów. Chciałbym przypomnieć, iż inicjatywa referendalna jest tylko i wyłącznie szansą daną mieszkańcom Miasta i Gminy Syców na odpowiedź na konkretnie postawione pytania – dotyczące odwołania burmistrza i Rady Miasta.

Dziwi mnie fakt, iż Pan jako osoba z ponad ośmioletnim doświadczeniem radnego Miasta i Gminy Syców dwóch kadencji oraz obecnie piastującego stanowisko burmistrza Miasta i Gminy Syców nie rozumie elementarnych podstaw inicjatywy referendalnej.

Nie jest to czas na Pana ustosunkowywanie się lub dyskusje z Panem, a czas dany mieszkańcom na wypowiedzenie się. Informuję, iż na karcie poparcia inicjatywy, zgodnie z zaleceniami ustawodawcy nie znajduje się żadna rubryka typu „powód” lub „argument”. Podkreślam, że ustawodawca przewidział, iż powodów może być wiele i nie jest celem inicjatywy referendalnej ich badanie. Zgodnie z ustawą, żadna osoba nie będzie pytana o to, z jakiego powodu składa swój podpis.

Powodów może być tyle, co podpisów na kartach poparcia inicjatywy. Być może znajdą się tam podpisy osób, dla których nie znalazł Pan czasu, aby pomóc im rozwiązać ważną dla nich sprawę, być może znajdą się podpisy osób, dla których inwestycja w świetlicę w Stradomi Wierzchniej, przerwana przez Pana, a następnie realizowana za kilkaset tysięcy więcej, nie jest sukcesem, a przejawem niegospodarności, być może znajdą się podpisy osób, które po spotkaniu z Panem stwierdziły, iż był to czas stracony a rozmowa była dla nich bezproduktywna, być może znajdą się podpisy osób, które są niezadowolone z prowadzonej polityki kadrowej w Mieście i Gminie Syców, być może znajdą się podpisy osób niezadowolonych z powodu braku realizacji obietnic przedwyborczych, być może znajdą się tam podpisy osób, dla których niezrozumiała jest inwestycja w odcinek drogi osiedlowej przebiegającej koło domu radnego, być może znajdą się tam podpisy osób, które spotykają się brakiem szacunku z Pana strony, być może znajdą się tam podpisy osób, dla których niezrozumiała była organizacja pierwszego wydarzenia biznesowego, w którym uczestniczyły raptem 4 firmy, być może znajdą się tam podpisy osób dla których wydatkowanie pieniędzy podatników w Mieście i Gminie Syców przebiega niezgodnie z ich oczekiwaniami. Być może…

Jednocześnie, zgodnie z ustawą, informuję, iż karty z podpisami nie zostaną przekazane ani Panu, ani Radzie Miasta i Gminy Syców, i nigdy nie zostaną upublicznione, a tylko i wyłącznie (podkreślam: tylko i wyłącznie) zostaną przekazane Komisarzowi Wyborczemu we Wrocławiu.

Mam nadzieję, iż zrozumiał Pan, dlaczego przepisy prawa wyborczego jednoznacznie wskazują, iż nie umieszcza się argumentów inicjatywy referendalnej w powiadomieniu. Dla każdej osoby powód podjęcia oraz poparcia takiej inicjatywy może być indywidualny i, zgodnie z założeniem ustawodawcy, każdy z tych powodów jest tak samo ważny i nie jest poddawany pod żadną dyskusję ani ocenę.

Jeszcze raz zwracam uwagę, iż ustawodawca jasno określa, jak przebiega inicjatywa referendalna i oczekiwanie przez Pana podania powodów świadczy o Pańskim braku znajomości Ustawy. Rozumiem, że może Pan się nie zgadzać z tym faktem, jednakże nie zwalnia to Pana z szanowania i przestrzegania ustaw oraz prawa mieszkańców – obywateli do wypowiedzenia się w określonej kwestii.

Dajmy szansę mieszkańcom Miasta i Gminy Syców na udzielenie odpowiedzi na konkretnie postawione pytanie: Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Pana Burmistrza Dariusza Maniaka przed upływem kadencji?

Z wyrazami szacunku
Pełnomocnik inicjatora referendum
Karol Nowicki

Wyrok trybunału ws. aborcji opublikowany

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
mad

"Na prośbę Kancelarii Prezydenta RP przeprowadzono w ramach projektu Decydujmy Razem sondę w dziesięciu gminach,w których odbędą się referenda w sprawie odwołania władz we wrześniu 2013. Pytania kierowano do odwoływanych wójtów i burmistrzów, przewodniczących rad oraz inicjatorów referendów. W ogromnej większości przypadków napotkano na niechęć udzielania jakichkolwiek informacji na temat przyczyn wniosków o odwołanie władz. Nawet inicjatorzy referendów nie chcieli lub nie umieli odpowiedzieć konkretnie,jakie są powody niezadowolenia, używając jedynie ogólników. W jednym tylko przypadku stwierdzono powody konkretne, związane z zarzutami prokuratorskimi. Również nie umiano odpowiedzieć na pytanie, jakie podejmowano wysiłki, aby zażegnać konflikt bez uciekania się do referendum. Większość odpowiedzi sprowadzała się do stwierdzenia, że strona przeciwna jest arogancka i nie ma możliwości prowadzenia z nią jakichkolwiek rozmów. Nasuwa się więc wniosek, że powodem referendów są spory personalne, a nie rzeczywiste powody merytoryczne". Być może ...

m
mad

"ustosunkowywanie się" oczywiście, przepraszam.

m
mad

" ... być może znajdą się podpisy osób, dla których inwestycja w świetlicę w Stradomi Wierzchniej, przerwana przez Pana, a następnie realizowana za kilkaset tysięcy więcej, nie jest sukcesem, a przejawem niegospodarności". Wszyscy wiemy, że Burmistrz zerwał umowę zgodnie z prawem, był do tego zmuszony, tłumaczył to na spotkaniu z mieszkańcami ekspert prawa zamówień publicznych. Burmistrz podjął decyzję po konsultacji z Radcą prawnym urzędu, Inspektorami nadzoru i Kierownikiem działu. No tak, nikt Burmistrzowi wprost nie zarzuca niegospodarności, tylko pisze - "być może znajdą się podpisy osób ...". Na dodatek "nie jest to czas na Pana ustosunkowanie się lub dyskusje z Panem". Przykre to.

Dodaj ogłoszenie