Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Karetki z Oleśnicy kursują do Wrocławia

Katarzyna Kijakowska
Cholewińska zapewnia, że karetki na czas dojeżdżają do chorych
Cholewińska zapewnia, że karetki na czas dojeżdżają do chorych Grzegorz Kijakowski
Podległe pod oleśnicki szpital pogotowie ratunkowe wykonuje transport międzyszpitalny, ze szpitala w Oleśnicy do szpitali wrocławskich oraz ze szpitala w Sycowie do szpitala w Oleśnicy i również do szpitali wrocławskich - karetką systemu

Niejednokrotnie przyczynia się to do braku dostępności karetek tam, gdzie są potrzebne czyli w rejonie działania - informuje nasz Czytelnik.

I dodaje: - Zdarzało się, że np. w Sycowie podczas zdarzenia karetka systemu musiała jechać aż z Oleśnicy (mimo że Syców ma podstację pogotowia), ponieważ sycowska karetka systemu wykonywała transport międzyszpitalny. Pokazuje to, że bezpieczeństwo obywateli jest na dalszym planie, a najważniejsze są, co nie jest niespodzianką, pieniądze. - Szpitala najwidoczniej nie stać na zakup specjalistycznej karetki transportowej, która wykonywałaby transporty międzyszpitalne, a nie byłaby karetką systemu - uznaje nasz Czytelnik. Zdaniem naszego Czytelnika w ten sposób pogotowie łamie przepisy, m.in. te, które dotyczą jego bezpośredniej współpracy z NFZ.

Co na te zarzuty dyrektorka Powiatowego Zespołu Szpitali Agnieszka Cholewińska? - Nie zgodzę się z tymi zarzutami. Uważam, że są niesprawiedliwe i nieprawdziwe - mówi Cholewińska, która zapewnia, że jeśli nawet karetka wykonywała usługę przewozu pacjenta do szpitala we Wrocławiu, na przykład w celu przeprowadzenia konsultacji medycznych, w tym samym czasie do dyspozycji innych pacjentów jest inny, równie dobrze wyposażony pojazd. - Nie świadczymy innych usług poza tymi, które są zawarte w kontrakcie z NFZ - zaznacza.

Starosta Zbigniew Potyrała przyznał, że kiedyś taki sygnał już do niego dotarł.
- Wtedy sprawdzałem ten sygnał, ale nie został on potwierdzony przez dyrekcję szpitala - mówi.

Rzecznik NFZ we Wrocławiu Joanna Mierzwińska wyjaśnia, jak ta sytuacja wygląda z prawnego punktu widzenia.
- Nie należy mylić podstawowej działalności pogotowia, którą jest ratownictwo z realizowanymi świadczeniami z zakresu ambulatoryjnej i wyjazdowej pomocy lekarskiej - informuje rzeczniczka. - Jest to działalność wykonywana niezależnie od ratownictwa medycznego. - Transport sanitarny to z kolei świadczenie udzielane osobom uprawnionym na podstawie zlecenia lekarza w przypadku dysfunkcji narządu ruchu uniemożliwiającej korzystanie ze środków transportu publicznego, w celu odbycia leczenia we właściwej placówce - wyjaśnia nasza rozmówczyni.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto