Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koło łowieckie nagradza nauczycielkę ze Stradomii Wierchniej

Beata Samulska
Z odznaki przyznanej przez Okręgową Radę Łowiecką we Wrocławiu pani Jolanta jest bardzo dumna
Z odznaki przyznanej przez Okręgową Radę Łowiecką we Wrocławiu pani Jolanta jest bardzo dumna Beata Samulska
Jolanta Rzemyk uczy w Stradomii Wierzchniej przyrody i ekologii. Myśliwi odznaczyli ją za współpracę z kołem

Początki współpracy Szkoły Podstawowej w Stradomii Wierzchniej z Kołem Łowieckim Hejnał z Sycowa sięgają 2006 roku, kiedy z taką propozycją w szkole pojawili się myśliwi.

Nauczyciele i uczniowie od samego początku chętnie włączyli się do wszelkich akcji inicjowanych przez koło. Ich rola polegała przede wszystkim na całorocznej zbiórce pożywienia dla zwierzyny leśnej.

- Dzieci gromadziły kasztany, żołędzie, suchy chleb, siano i zboże - wymienia pani Jolanta Rzemyk, nauczycielka przyrody i opiekunka koła ekologicznego. - W zamian koło organizuje dla nas wycieczki edukacyjne do lasu. Mali przyrodnicy mają okazję przekonać się, że najważniejszym zadaniem myśliwego nie jest organizacja polowań, tylko otaczanie zwierzyny opieką, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Dzieci obserwują, jak dokarmia się zwierzęta, jakie urządzenia i poletka żerowe do tego służą. Dowiadują się, że zakładane są w tym celu plantacje kukurydzy i topinamburu.

Gospodarka łowiecka to również hodowla i wprowadzanie takich gatunków, jak bażanty czy daniele, ochrona zwierząt przed kłusownikami i drapieżnikami, inwentaryzacja zwierzyny. Uczniowie poznają kulturę i zwyczaje myśliwych, mają okazję do bezpośredniego obcowania z przyrodą. Odwiedziły m.in. zagrodę dzików w Dziadowej Kłodzie. Dwukrotnie uczestniczyły w kuligu po okolicach Arboretum w Stradomi. Odwiedzają paśniki, dokarmiając zwierzęta i przy ognisku słuchają opowieści o zimowych zwyczajach mieszkańców lasów.

Łącznikiem pomiędzy kołem a szkołą jest pan Henryk Sałek. Panią Jolantę za tę współpracę odznaczono medalem Zasłużony dla Łowiectwa Wrocławskiego. Ku jej wielkiemu zaskoczeniu odznaczenie wraz z legitymacją członkowską Polskiego Związku Łowieckiego przywiózł i uroczyście wręczył 19 stycznia prezes koła Walenty Płonka i Henryk Sałek. - Jesteśmy dumni, że taki zaszczyt spotkał naszą koleżankę - mówią nauczyciele.

To jedno z niewielu takich odznaczeń przyznanych przez Okręgową Radę Łowiecką we Wrocławiu osobie spoza organizacji. - Było to dla mnie miłe zaskoczenie - przyznaje skromnie nauczycielka. - Cieszę się, że ktoś dostrzegł pracę szkoły na tym polu. Posiadamy certyfikat Ekoszkoły a uczniowie mają sporą wiedzę ekologiczną. Bywa, że rywalizują ze sobą w zbiórce pożywienia dla zwierząt. Wielką rolę odgrywają w tym względzie rodzice, którym należy się ogromne podziękowanie.

W kalendarz imprez ekologicznych szkoły wpisane są obchody Dnia Drzewa, sadzenie od siedmiu lat przez pierwszoklasistów drzewek w pobliżu szkoły, prelekcje pracowników Nadleśnictwa Syców, konkurs o tematyce leśnej oraz regionalny konkurs plastyczno-przyrodniczy obejmujący zasięgiem gminy należące do Partnerstwa Dobrej Widawy. Napływa wówczas do 200 prac, a każda z nich jest uhonorowana dyplomem. Podsumowanie tego konkursu odbywa się zwykle w Arboretum im. Stefana Białoboka w Stradomi w maju, podczas kwitnięcia różaneczników. Niezwykle hojni są liczni sponsorzy naprawdę cennych nagród.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto