Komunikat w sprawie Powiatowego Zespołu Szpitali w Oleśnicy. Interna nie wróci

Beata SamulskaZaktualizowano 
Podczas konferencji zapewniono, że oddział wewnętrzny nie powróci do Sycowa, natomiast w planach jest otwarcie oddziału geriatryczno-opiekuńczego Beata Samulska
Jako pierwsi publikujemy komunikat wypracowany w wyniku sobotniej narady w biurze poselskim minister Beaty Kempy.

Powodowani troską o bezpieczeństwo medyczne pacjentów powiatu oleśnickiego, a także obawami o przyszłość pracowników restrukturyzowanego Powiatowego Zespołu Szpitali, wraz z zaangażowanymi w poprawę jego sytuacji przedstawicielami administracji rządowej i samorządowej, podjęliśmy wspólny wysiłek opracowania skutecznych i realnych rozwiązań służących ratowaniu tej jednostki.
Mimo wcześniejszej różnicy zdań, w wyniku długotrwałych rozmów, motywowani przede wszystkim dobrem lokalnej społeczności i mając na uwadze pozostawiony przez poprzedników stan zadłużenia Szpitala, obecnie w kwocie ponad siedemnaście milionów złotych, osiągnęliśmy kompromis, którego wyniki prezentujemy poniżej.
Nieporadne próby zaklinania rzeczywistości przez winnych fatalnej kondycji szpitala polityków poprzedniej koalicji rządzącej w powiecie, nie są w stanie zatrzymać procesu absolutnie koniecznej naprawy szpitala. Nie wolno bowiem dopuścić do jego bankructwa czy sprzedaży innym podmiotom ze względu na długi. Konieczne jest przy tym pełne i efektywne wykorzystanie szpitalnego budynku w Sycowie na cele lecznicze.
Nie ustaniemy w wysiłkach, żeby uratować tak potrzebny w powiecie oleśnickim ośrodek, zapewniając także bezpieczeństwo pracy jego kadrom, a mieszkańcom opiekę.
Kluczowe założenia prezentujemy w załączonym komunikacie.

KOMUNIKAT
W dniach 8 i 9 stycznia 2016 r. odbyły się zainicjowane przez minister Beatę Kempę wielogodzinne spotkania dotyczące kryzysowej sytuacji Powiatowego Zespołu Szpitali. Dotyczyły programu ratunkowego dla PZS w Oleśnicy.
Poza szefową Kancelarii Prezesa Rady Ministrów udział w dwudniowych rozmowach wzięli wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, przewodniczący Rady Powiatu Alojzy Kulig, a także starosta powiatu oleśnickiego Wojciech Kociński, wicestarosta Artur Noworyta oraz władze Oleśnicy, reprezentowane przez burmistrza Michała Kołacińskiego i jego zastępcę, Jarosława Sadowskiego.
Wiodącym tematem była zasadność i następstwa przeniesienia oddziału wewnętrznego szpitala w Sycowie do Oleśnicy. Bezpośrednią przyczyną podjęcia rygorystycznego programu naprawczego jest katastrofalna sytuacja finansowa PZS, do której doprowadziły wieloletnie zaniedbania i nieudolne próby jej poprawienia w latach poprzednich. Analiza dokumentów, raportów Najwyższej Izby Kontroli oraz rachunków i zasobów PZS, potwierdziła ostatecznie konieczność restrukturyzacji jednostki.
Wcześniejsze zastrzeżenia minister Beaty Kempy, powodowane troską o pacjentów z Sycowa i okolicznych gmin oraz o personel przenoszonego oddziału, po wnikliwym zapoznaniu się z przyczynami i założeniami restrukturyzacji, są nadal aktualne, dlatego zespół podjął próbę nakreślenia korekty planu restrukturyzacji.
W wyniku prac przygotowano dodatkowy plan i wspólnie opracowano propozycje działań, podnoszących bezpieczeństwo medyczne mieszkańców Sycowa, Międzyborza i Dziadowej Kłody oraz zapewniających skuteczne wsparcie dla pracowników jednostki.
1. Na wyraźny wniosek B. Kempy dyrektor Szpitala zostaje zobowiązany do niezwłocznego uruchomienia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej - dostępnych w szpitalu w Sycowie dyżurów lekarzy i pielęgniarek, poza godzinami pracy sycowskich przychodni oraz zlokalizowanego w tamtejszym szpitalu POZ-u, tj. w godzinach od 18.00 do 8.00;
2. Podjęte będą kroki zmierzające do dodatkowego, komercyjnego udostępnienia oddziału opieki dla osób starszych oraz pozyskania publicznego finansowania na świadczenie usług geriatryczno-wewnętrznych. Przy wsparciu wojewody negocjowane będzie z dolnośląskim NFZ rozszerzenie kontraktów na dwa oddziały rehabilitacyjne (neurologiczny i ogólnoustrojowy) oraz na Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy w Sycowie;
3. Dyrektor szpitala zostaje zobowiązany przez starostę do niezwłocznych działań, zmierzających do zapewnienia etatów i miejsc pracy dla pielęgniarek z przeniesionego oddziału wewnętrznego. Jeżeli możliwości pozwolą, a zainteresowane osoby wyrażą zgodę, również w innych miejscowościach powiatu oleśnickiego;
4. Stwierdzono, iż strategicznym i optymalnym kierunkiem naprawy oraz rozwoju Powiatowego Zespołu Szpitali jest profilowanie działalności placówek w Sycowie i Oleśnicy. Powiat zabezpieczy na swoich nieruchomościach długoterminowy kredyt, zaciągnięty przez PZS na cele restrukturyzacji, obsługi zobowiązań oraz na rzecz sfinansowania niezbędnych inwestycji, w tym na zakup sprzętu medycznego;
5. Zobowiązano dyrektora szpitala do tego, aby proces restrukturyzacji nie odbywał się z uszczerbkiem dla jakości świadczonych usług. Organ prowadzący zobowiązano natomiast do nadzoru nad nową jakością, poprzez wprowadzenie stałego instrumentu oceny pracy szpitala przez pacjentów;
6. Pan wojewoda Paweł Hreniak zapewnił o gotowości spotkań z przedstawicielami załogi oraz dyrekcją Szpitala i władzami powiatu, w celu wspierania procesu restrukturyzacji oraz pomocy przy rozwiązywaniu problemów;
Plan naprawy wypracowany został wspólnie przez przedstawicieli władz centralnych, wojewódzkich i powiatowych, przy udziale zaniepokojonych sytuacją samorządowców z Oleśnicy. Władze Sycowa, mimo wielokrotnych wcześniejszych próśb o włączenie się w proces naprawczy i o rzeczowe wskazanie możliwości wymiernej, konkretnej pomocy dla sycowskiej jednostki, poprzestały na ogólnikowych deklaracjach bez pokrycia. Do procesu ratowania szpitala trudno było natomiast zaprosić odpowiedzialnych za jego tragiczną kondycję działaczy samorządowych PS 2002/2018 i Platformy Obywatelskiej powiatu oleśnickiego. W obecnej kadencji samorządu przedstawiciele poprzednich władz powiatowych nie zaproponowali jakiejkolwiek sensownej propozycji naprawczej, a raporty NIK z kontroli w Powiatowym Zespole Szpitali i w starostwie, były wobec zaniedbań z poprzednich lat wręcz miażdżące. W tym kontekście należy wspomnieć, iż kondycja finansowa Szpitala (zobowiązania i strata z działalności bieżącej) oraz zadłużenie powiatu, przekraczają łącznie siedemdziesiąt milionów złotych. Stan ten narastał przez lata, a obecna ekipa rządząca musi się z tym zmagać.
Zaangażowanie wspomnianego gremium w pomoc szpitalowi, przyniosło efekt w postaci konkretnego programu naprawy i dało impuls do zdefiniowania kierunków rozwoju placówki, której istnienie jest kluczowe dla mieszkańców Oleśnicy, Sycowa oraz innych gmin powiatu. Trzeba zapobiec bankructwu i groźbie likwidacji szpitala.
Władze samorządu powiatowego, wsparte przez wspomniane osoby i środowiska, z determinacją przystępują do wdrażania wypracowanych założeń. Pierwsze rezultaty powinny być widoczne już w najbliższych miesiącach.
Nadto Starosta Oleśnicki pragnie przeprosić wszystkich mieszkańców Sycowa, za wzbudzone koniecznością zapobieżenia bankructwu szpitala, lęki i obawy o zabezpieczenie medyczne naszych mieszkańców. Brak decyzji skutkowałby utratą kolejnych oddziałów, a w konsekwencji likwidacją placówki - do czego nie możemy dopuścić. Wyrażamy przy tym nadzieję, że nowe, kompleksowe reformy ochrony zdrowia na poziomie centralnym, pomogą także i naszemu szpitalowi.

Łączymy wyrazy szacunku:
/-/ Wojciech Kociński Starosta
/-/ Artur Noworyta Wicestarosta
/-/ Alojzy Kulig Przewodniczący Rady Powiatu
/-/ Michał Kołaciński Burmistrz Oleśnicy
/-/ Jarosław Sadowski Zastępca Burmistrza Oleśnicy
/-/ Paweł Hreniak Wojewoda Dolnośląski
/-/ Beata Kempa poseł na Sejm RP

polecane: 60 Sekund Biznesu: Niemcy najważniejszym partnerem handlowym.

Wideo

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3