Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Podlaskie. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko. Komu przysługuje, gdzie się zgłosić, jak wypełnić wniosek

Jba
Najbliższe dwa tygodnie to czas szeroko zakrojonych działań, które mają zapobiegać szybkiemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce. Rząd ograniczył w całym kraju duże skupiska ludzi, bo im mniej ludzi w jednym miejscu, tym mniejsze szanse na szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa lub innych wirusów. Stąd decyzja o zawieszeniu zajęć w szkołach, przedszkolach, żłobkach, a także uczelniach.

Wszystkie działania są możliwe dzięki tzw. specustawie - specjalnej ustawie dotyczącej szczególnych rozwiązań w walce z epidemią koronawirusa. Dzięki tej ustawie rodzicom dzieci w wieku do lat 8, będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy:
- opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia,
- są objęci ubezpieczeniem chorobowym (np. są pracownikami, zleceniobiorcami, osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą).

Czytaj też:Epidemia koronawirusa. Raport minuta po minucie

Dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym dla rodziców objęte są dzieci poniżej 8 roku życia. To oznacza, że nie można z niego korzystać dłużej niż do poprzedzającego ósme urodziny dziecka. Co ważne, do okresu wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego (14 dni) nie wlicza się do ogólnego limitu 60 dni, które przysługują na opiekę nad dzieckiem do lat 14.

Czytaj też:Poradnik: Koronawirus w Polsce vs odwołane lekcje i zamknięte przedszkola. Poznaj prawa pracujących rodziców

Zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień opieki nad dzieckiem – również za dni, które są ustawowo wolne od pracy. Aby uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy wystarczy złożyć oświadczenie do swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy. Wzór oświadczenia można pobrać na stronie internetowej ZUS. Zamieściliśmy go także w naszej galerii. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Nie jest potrzebny wniosek Z-15A.

O korzystaniu z zasiłku można poinformować w dowolnym momencie, ale od tego uzależniona jest wypłata zasiłku. Bez oświadczenia nie jest możliwa wypłata.

Czytaj też:Koronawirus. Miasta zamykają obiekty sportowe, kulturalne

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. We wniosku można podać łączny okres opieki nad dzieckiem albo wyłączyć z tego okresu dni, w których nie było się zobowiązanym pracować, np. sobotę i niedzielę lub dziecko miało zapewnioną opiekę.

Jeśli oboje rodzice dziecka pracują, to o dodatkowy zasiłek opiekuńczy może wystąpić jedno z rodziców. Mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach limitu 14 dni. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom łącznie przez 14 dni, niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki.

Zasiłek opiekuńczy oraz dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługują z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Oznacza to, że zasiłki nie obciążają funduszu pracodawców. Nawet jeżeli pracodawca wypłaca zasiłek (w przypadku gdy jest do tego zobowiązany), wypłacone kwoty rozlicza z ZUS.

Podlaskie służby sanitarne i placówki medyczne przygotowują się na wypadek epidemii koronawirusa. Zdaniem wojewody szpitale są gotowe na przyjmowanie osób chorych na COVID-19.

Koronawirus. Podlaskie. Lista placówek przygotowanych na kor...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lomza.naszemiasto.pl Nasze Miasto