Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krzysztof Penderecki w Arboretum Leśnym im. prof. Stefana Białoboka w Stradomi (GALERIA)

Beata Hadas
Arboretum Leśne im. prof. Stefana Białoboka w Stradomi często gościło w swych progach zmarłego Krzysztofa Pendereckiego. Tutaj można zadumać się pod dębem szypułkowym zasadzonym na cześć tego wybitnego kompozytora w 1995 roku. Niestety, w tym roku Arboretum nie będzie otwarte dla zwiedzających, jak zawsze, 1 kwietnia - z powodu panującej pandemii. Zachęcamy do wirtualnego spaceru po tym pięknym ogrodzie. Zdjęcia pochodzą z ubiegłorocznych majowych drzwi otwartych, podczas których ogród zwiedziło 5 tys. osób.

„Mieszkać mogę wszędzie. Żyć – tylko w Lusławicach. Postanowiłem zawrzeć z naturą pakt szczęśliwości – opowiada Krzysztof Penderecki. Jego trzyhektarowy dworski ogród w ciągu czterdziestu lat rozrósł się do trzydziestohektarowego arboretum - unikalnego nie tylko w skali kraju" - czytamy w artykule Antoniego Adamskiego na portalu biznesistyl.pl.

To właśnie do tego ogromnego ogrodu kompozytor nabywał w naszym rodzimym sycowskim arboretum sadzonki roślin. Ogrodem zarządza Nadleśnictwo Syców. Krzysztof Penderecki był w bardzo dobrych relacjach z leśnikiem opiekującym się arboretum Stanisławem Sęktasem. Nadleśniczy Józef Szymański w rozmowie z nami przyznał, że zdarzało mu się z kompozytorem wypić kawę i porozmawiać.

Sycowskie Arboretum ma powierzchnię około 150 ha i składa się z części: alpinarium (ogrodu roślin wysokogórskich), kolekcji dendrologicznej (1158 gatunków i odmian), kolekcji roślin wodnych i chronionych (ponad 100 gatunków), szkółki drzew leśnych i obcego pochodzenia (roczna produkcja materiału szkółkarskiego taksonów drzew i krzewów to 200 000 sadzonek), kompleksu pięciu stawów, leśnej ścieżki edukacyjnej i automatycznej stacji meteorologicznej. Zostało otwarte w 1993 roku. Z czasem zostało przekształcone w kompleks kultury leśnej z oazami wyciszenia i spokoju.

– Wokół pamiątkowego obelisku, na łące posadzone są nieregularnie różne gatunki drzew liściaste i iglaste, które wchodzą w skład Kolekcji Roślin Pamiątkowych - informuje miłośnik drzew - Paweł Lenart - na swoim blogu i dalej dodaje: – Drzewa te zostały posadzone przez zaproszonych gości, mających związek z tematyką leśnictwa oraz z samym Arboretum Leśnym. Znajdują się tutaj m. in. klon zwyczajny (Acer platanoides) posadzony przez Jego Ekscelencję księdza biskupa Edwarda Janiaka, Krajowego Duszpasterza Leśników; Tulipanowiec chiński (Liriodendron tulipifera) posadzony przez prof. Włodzimierza Senetę w 1995 roku; Magnolia szerokolistna (Magnolia obovata) posadzona w 1995 roku przez ówczesnego Dyrektora Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku – Władysława Bugałę. Nieopodal punktu widokowego znajduje się szczególne drzewo – Dąb Papieski. Jest to dąb szypułkowy (Quercus robur) wyhodowany z żołędzi zebranych w 2003 r. z najstarszego w Polsce pomnikowego Dębu Chrobrego. Żołędzie te zostały poświęcone przez Ojca Świętego Jana Pawła II podczas pielgrzymki leśników do Watykanu, w dniu 28.04.2004 r. Od tamtego czasu, każdy „potomek” wyhodowany z żołędzi Chrobrego nazywany jest dębem papieskim. Z tego miejsca w kierunku południowych rozciąga się Aleja Magnoliowa, mająca długość ok. 400 m.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto