Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leśnicy z Arboretum Leśnego w Stradomi rozmnażają najsłynniejsze drzewo w Polsce. Dąb Bartek oddał ponad 300 pędów

KJ
Najsłynniejsze polskie drzewo pomnikowe, dąb Bartek, stanowi największą atrakcję turystyczną Gór
Świętokrzyskich.
Najsłynniejsze polskie drzewo pomnikowe, dąb Bartek, stanowi największą atrakcję turystyczną Gór Świętokrzyskich. Mateusz Zapart
Pędy potrzebne do klonowania drzewa pobrali z ok. 700-letniego dębu Bartek, rosnącego koło Zagnańska pobrali w czwartek (17 lutego) leśnicy z Arboretum w Stradomii działającego przy Nadleśnictwie Syców. Pędy zostaną zaszczepione tak, by za dwa lata wyrosły z nich małe klony wiekowego drzewa.

Najsłynniejsze polskie drzewo pomnikowe, dąb Bartek, stanowi największą atrakcję turystyczną Gór Świętokrzyskich. Ze względu na sędziwy wiek oraz imponujące rozmiary jest najokazalszym dębem w Polsce. Jak przekazał nam Mateusz Zapart z sycowskiego Nadleśnictwa słynny dąb zostanie rozmnożony wegetatywnie poprzez szczepienie. Pracownicy Arboretum Leśnego im. Stefana Białoboka w Stradomi na zlecenie Nadleśnictwa Zagnańsk w miniony czwartek pobrali 300 zrazów, czyli jednorocznych pędów dębu Bartek.

Szczepienie polega na połączeniu części szlachetnej w tym wypadku pędu Bartka z tzw. podkładką, która posiada system korzeniowy. Dzięki takiemu zabiegowi część nadziemna przyszłego drzewka stanowi stuprocentową kopię genetyczną Bartka - mówi Mateusz Zapart.

Wysadzone w Arboretum pod Sycowem jednoroczne pędy trafią do Gospodarstwa Nasienno-Szkółkarskiego, gdzie pod okiem leśników osiągną pełnoletność i będą mogły ruszyć w świat.

Według tradycji dąb Bartek ma ponad tysiąc lat. Naukowcy twierdzą jednak, że nie jest ani najstarszym, ani największym drzewem w Polsce. Według najnowszych badań wiek tego dębu szypułkowego szacuje się na 645-670 lat. Rzeczywiste określenie wieku „Bartka” nie jest możliwe z powodu spróchnienia pnia drzewa.

„Bartek” jest pomnikiem przyrody od 1952 r. Wysokie na 30 metrów drzewo ma osiem konarów. Obwód jego pnia przy ziemi przekracza 13 metrów. Według legend w cieniu dębu mieli odpoczywać królowie, m.in. Bolesław Chrobry, Władysław Jagiełło i Stanisław August Poniatowski. Jan III Sobieski miał ukryć w drzewie skarby.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto