Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łuna ognia między Wrocławiem a Doliną Baryczy. Widać ją z odległości 30 km. Co tak świeci w nocy?

Tomasz Pawlak, ADA
Płonie gaz ziemny w Wierzchowicach. Jest to spalanie technologiczne
Płonie gaz ziemny w Wierzchowicach. Jest to spalanie technologiczne Tomasz Pawlak
Kierowcy jadący wieczorem z Wrocławia do Trzebnicy przecierają oczy ze zdumienia. Nad całą Doliną Baryczy unosi się wielka, ognista łuna. Okazuje się, że w Wierzchowicach pod Miliczem trwa spalanie techniczne gazu. Podziemny Magazyn Gazu Wierzchowice jest jednym z siedmiu największych w kraju obiektów tego typu. Jako magazyn wykorzystuje dawne złoże gazu ziemnego. Łuna ognia jest widziana w promieniu 30 km od Wierzchowic.

Wydano komunikat o kontrolowanym spalaniu gazu w Wierzchowicach. Łunę ognia widać nad całą Doliną Baryczy

- W otworze wiertniczym zlokalizowanym w Wierzchowicach prowadzone są prace związane z wywołaniem, oczyszczaniem i pomiarem odwiertu Wierzchowice. W związku z tym konieczne jest przeprowadzenie kontrolowanego spalania gazu ziemnego na kominie zrzutowym

- taką informację przekazała firma Exalo Drilling S.A, firma która wykonuje tam odwierty. Jak poinformowano, będą one przeprowadzone z zachowaniem wszelkich środków ostrożności wymaganych prawem górniczym. Prace potrwają jeszcze 5-7 dni.

Komin, jak potężna świeczka płonąca w Wierzchowicach, gdzie spalany jest gaz ziemny

Efekt spalania gazu jest spektakularny. Nad kominem unoszą się kilkumetrowe języki ognia, które rozświetlają niebo w promieniu 30 km. Zdziwieni są szczególnie kierowcy, którzy przejeżdżają przez Dolinę Baryczy i nie wiedzą, że w Wierzchowicach, niespełna 60 km od Wrocławia, znajduje się potężny Podziemny Magazyn Gazu.

30 sierpnia 2023 roku Grupa Orlen poinformowała, że powiększy zdolności tego największego magazynu gazu w Polsce. Od 1971 roku, czyli momentu w którym w tym miejscu pod ziemią odkryto złoże, wydobyto 7,8 mld metrów sześciennych gazu (65 procent z całości). Pozostała część została przeznaczona na poduszkę gazową służącą zabezpieczeniu zapasów po przestawieniu obiektu na pracę w roli magazynu.

Według planów Orlenu, magazyn zostanie powiększony z 1,3 do 2,1 mld m sześć., czyli o około 800 mln m sześc.
(60 procent).

Magazyn gazu w Wierzchowicach jest jednym z największych w kraju

Dziś PMG Wierzchowice to jeden z siedmiu magazynów wysokometanowych obsługiwanych przez spółkę PGNiG z Grupy Orlen, która zajmuje się m.in. poszukiwaniem i wydobyciem gazu ziemnego oraz ropy naftowej. Koncern ma w swoim portfolio magazyny złożowe

  • PMG Husów
  • PMG Strachocina
  • PMG Swarzów
  • PMG Brzeźnica

oraz kawernowe

  • KPMG Kosakowo
  • KPMG Mogilno

Pierwsze są zlokalizowane w wyczerpanych złożach gazu ziemnego i ropy naftowej. Te drugie wykorzystują puste przestrzenie utworzone w złożach soli w wyniku jej wypłukiwania (tzw. ługowania). Łączna pojemność wszystkich magazynów Grupy Orlen wynosi około 3,3 mld m sześc.

Podziemny Magazyn Gazu Wierzchowice to zakład dużego ryzyka awarii przemysłowej

Głównym zadaniem PMG Wierzchowice jest realizowanie procesu zatłaczania i odbioru gazu ziemnego ze złoża.
W procesie eksploatacji w okresie letnim gaz ziemny jest zatłaczany do wyeksploatowanego złoża Wierzchowice na głębokości około 1250 m, a w zimowym odbierany i kierowany do celów grzewczych w gospodarstwach domowych oraz przemyśle.

Zaliczenie do kategorii zakładów o dużym ryzyku poważnej awarii nastąpiło z uwagi na ilość magazynowanego gazu
ziemnego w złożu, przekraczającą określoną w odpowiednim rozporządzeniu wartość progową.

Jak mówił w sierpniu ub. roku Daniel Obajtek, ówczesny prezes Orlenu

- Rozbudowa magazynów wpisuje się w nasz strategiczny cel wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Zwiększamy nie tylko możliwość gromadzenia zapasów gazu, ale inwestujemy także we własne wydobycie w kraju i Norwegii, zawieramy kolejne kontrakty na zakup surowca i rozbudowujemy flotę statków do przewozu LNG – wymieniał Obajtek.

Więcej o podziemnym zbiorniku gazu w Wierzchowicach i inwestycji PGNiG czytaj w tekście poniżej
Daniel Obajtek na Dolnym Śląsku: Budujemy największy magazyn gazu w Polsce! Jesteśmy bezpieczni i przygotowani na zbliżającą się zimę

Zobacz też

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Łuna ognia między Wrocławiem a Doliną Baryczy. Widać ją z odległości 30 km. Co tak świeci w nocy? - Dolnośląskie Nasze Miasto

Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto