Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Przy szpitalu działa poradnia laktacyjna dla mam. Porady są bezpłatne

Alina Zawada
Elżbieta Dzierżawska jest certyfikowanym doradcą laktacyjnym.
Elżbieta Dzierżawska jest certyfikowanym doradcą laktacyjnym. Fot. Alina Zawada
Najpierw w szpitalu w Malborku powstała szkoła rodzenia, która ma przygotować panie do porodu. Potem wprowadzono tzw. kangurowanie - pokazujące, jak tatusiowie mogą opiekować się noworodkiem. Teraz pomyślano o tym, jak przygotować mamy do jednej z ważniejszych dla dziecka czynności po porodzie, czyli karmienia piersią. Pomocą służy kobietom bezpłatna poradnia laktacyjna.

Pomysłodawczyniami powołania poradni laktacyjnej przy malborskim szpitalu były Małgorzata Zasempa, koordynator oddziału noworodków, lek. med. Danuta Ostrowska-Perskiewicz, ordynator oddziału i doradca laktacyjny Elżbieta Dzierżawska. Panie postanowiły wspólnie pomóc mamom.

- Zaczęło się, kiedy uświadomiłyśmy sobie, że kłopoty związane z karmieniem piersią są głównymi problemami występującymi po porodzie - mówi Małgorzata Zasempa. - Do tego skrócił się pobyt matek na oddziale i nie mamy wystarczająco czasu, żeby nauczyć je tego wszystkiego, czego byśmy chciały.

Poradnie laktacyjne nie są finansowane przez NFZ, dlatego w niektórych kobieta musi zapłacić nawet do 100 zł za godzinną wizytę. Malborska placówka jest bezpłatna. Z porady mogą korzystać również te pacjentki, które nie rodziły w tutejszym szpitalu.

- Wystarczy, że mama zadzwoni do nas i umówi się na wizytę - mówi Elżbieta Dzierżawska. - Jednak nie ma konieczności przychodzenia do poradni, możemy udzielić porady telefonicznie.

Zdobycie uprawnień doradcy laktacyjnego nie jest proste. Trzeba wziąć udział w kilkutygodniowym szkoleniu w Warszawie. Potem trzeba zdać egzamin, którego pozytywny wynik gwarantuje otrzymanie certyfikatu. Dokument jest ważny siedem lat.

Zobacz też: Szpital w Malborku po termomodernizacji [ZDJĘCIA]

Początkowo panie zaczęły zaopatrywać się w niezbędny sprzęt oraz dostosowywać nawyki personelu do potrzeb pacjentek. Teraz już każda mama, przebywająca na oddziale ginekologiczno-położniczym, może skorzystać z udogodnień oferowanych przez szpital. Na miejscu udostępniany jest najnowszy laktator i inne akcesoria ułatwiające karmienie malucha: podnóżki, fotele, rogale (specjalne poduszki ułatwiające podtrzymywanie dziecka podczas karmienia), maści, kapturki itp.

- Na początku, po porodzie, mleka matki potrzeba tyle, co w naparstku - mówi Danuta Ostrowska-Perskiewicz. - Najważniejsze jest pierwsze pół roku. Podczas tego okresu pobudzany jest układ immunologiczny oraz wzmacniana więź między matką a dzieckiem. Taki okres jest zalecany też przez Światową Organizację Zdrowia.
Mamy, zwłaszcza rodzące pierwszy raz, często nie wiedzą, jak sobie poradzić z problemami dotyczącymi laktacji. Niepokoją się, gdy dziecko nie chce ssać. Czasami podstawą problemu jest stres, jaki przeżywa mama, a który udziela się dziecku. Najważniejsze jest, aby mama do karmienia podchodziła ze spokojem i była nastawiona pozytywnie.

- Często mama myśli, że kiedy dziecko płacze, to ona nie ma pokarmu. Po zważeniu dziecka i sprawdzeniu, w jaki sposób mama karmi, mogę ocenić, co jest problemem - mówi Elżbieta Dzierżawska.

Zaleca się, aby pacjentki zgłaszały się do poradni laktacyjnej na dwa tygodnie przed planowanym powrotem do pracy. W tym przypadku doradca pomoże w opracowaniu schematu postępowania, który jest dopasowany do każdej mamy indywidualnie.

Malborska poradnia mieści się w przychodni przy ul. Słowackiego 71. Zapisy na wizyty przyjmowane są od poniedziałku do piątku pod numerem telefonu 698 61 05 89. Na wizytę należy zgłosić się z dzieckiem i wziąć ze sobą: książeczkę zdrowia dziecka i wypis ze szpitala, dwie tetrowe pieluszki oraz sprzęt laktacyjny, którego używa mama.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto