Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Meteopaci - jak przetrwać kaprysy pogody

(mam)
Senność, zmęczenie, zmiany nastroju, brak energii, apatia i kłopoty z koncentracją to najczęstsze objawy meteoropatii — szczególnej wrażliwości na zmiany pogody.

Senność, zmęczenie, zmiany nastroju, brak energii, apatia i kłopoty z koncentracją to najczęstsze objawy meteoropatii — szczególnej wrażliwości na zmiany pogody. Jak bardzo potrafi nam utrudnić życie, wiedzą przede wszystkim kobiety, które — jak wynika z badań przeprowadzonych przez instytut badawczy SMG/KRC- stanowią aż 70 proc. wszystkich meteoropatów.


Ciśnienie, deszcz i wiatr

Wpływ na samopoczucie i zdrowie może mieć każdy czynnik atmosferyczny, ale do najbardziej uciążliwych należą: nagła zmiana ciśnienia, niskie ciśnienie, pora jesienno-zimowa, deszcz, silny wiatr, brak słońca i skoki temperatur. Niektórzy wskazują również na utrzymujący się przez dłuższy czas pewien typ pogody, np. upał lub opady deszczu.

Meteoropatia może być uwarunkowana genetycznie lub nabyta, np. w wyniku stresów, przeciążenia pracą, starzenia się organizmu, przebytych chorów oraz niezdrowego trybu życia. Dla osoby nadwrażliwej na pogodę każda zmiana warunków biometeorologicznych oznacza dezorganizację życia. I choć coraz częściej meteoropatię nazywa się chorobą cywilizacyjną (w Polsce nadmiernie wrażliwych na pogodę jest ponad 60 proc. osób), to bardzo często jest bagatelizowana. Meteoropaci skarżą się, że lekarze odsyłają ich z kwitkiem twierdząc, że są zdrowi.


Co to za przyjemność?

Boże Narodzenie, a zwłaszcza czas przygotowań do świąt to okres szczególnie trudny dla meteowrażliwych. Sprzątanie, przedświąteczna krzątanina w kuchni, przygotowywanie potraw i pieczenie ciast nie sprawiają żadnej przyjemności, kiedy dokucza nam rozdrażnienie, przygnębienie i rozkojarzenie.

- Najgorsze są przedświąteczne zakupy. Chciałabym kupić najbliższym wyjątkowe prezenty, ale jak tu chodzić po sklepach kiedy wieje wiatr, pada deszcz i czuję się źle? — zastanawia się Czytelniczka DZ.

Ewa Gryczuk, lekarz rodzinny zaleca swoim pacjentom zmianę trybu życia. Odpowiednią ilość snu, nawadnianie organizmu, spacery na świeżym powietrzu i aktywność fizyczną. Aby zniwelować objawy meteoropatii, warto również zrobić coś dla siebie. Kupić sobie jakiś elegancki drobiazg, spotkać się z przyjaciółmi, zafundować sobie relaksacyjną kąpiel, pójść do salonu odnowy biologicznej, albo wybrać się na basen. Takie małe przyjemności pomogą choć na chwilę zapomnieć o przykrych dolegliwościach spowodowanych niekorzystną aurą.


Tabletka na niepogodę

Zmiana trybu życia nie zawsze jest jednak możliwa i trzeba sobie radzić w inny sposób. Z myślą o meteowrażliwych, powstał preparat Meteo — pierwszy na polskim rynku środek, który zmniejsza nadwrażliwość organizmu na niekorzystne warunki pogodowe. Zawiera wyciąg z korzenia Rhodioli, który pomaga sprawnie reagować na niekorzystne czynniki zewnętrzne i zachować wewnętrzną równowagę, wyciąg z guarany (poprawia samopoczucie i eliminuje uczucie zmęczenia), lecytynę korzystnie działającą na układ nerwowy, poprawiającą pamięć i koncentrację oraz magnez i witaminy z grupy B, które korzystnie wpływają na układ nerwowy.


Reakcja na pogodę

Osoby wrażliwe na zmiany pogody reagują na nie najczęściej:
• ospałością
• sennością
• zmianami nastroju
• rozdrażnieniem
• brakiem energii i chęci do działania
• kłopotami z koncentracją
• uczuciem rozbicia
• uczuciem osłabienia
• uczuciem ucisku i pulsowania w okolicach skroni.


Dwa typy meteoropatów

Wśród ludzi wrażliwych na pogodę rozróżnia się dwie grupy. Do pierwszej należą ci, którzy na zmiany atmosferyczne reagują obniżeniem sprawności psychofizycznej — pogarsza im się samopoczucie, nastrój i czują się zmęczeni. Druga grupa to ludzie, którzy podczas zmian pogody odczuwają ból i nasilają im się dolegliwości związane ze schorzeniami, na które cierpią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto