Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Meteoropatia.Co trzeci Polak odczuwa zmiany pogody

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Każdy z nas reaguje na zmiany pogody. Część osób na widok chmur wiszących za oknem staje się kłótliwa i agresywna, część apatyczna i senna. Ludzie-barometry zaczynają cierpieć dużo wcześniej niż na błękitnym niebie ...

Każdy z nas reaguje na zmiany pogody. Część osób na widok chmur wiszących za oknem staje się kłótliwa i agresywna, część apatyczna i senna. Ludzie-barometry zaczynają cierpieć dużo wcześniej niż na błękitnym niebie pojawią się pierwsze chmurki.Dolegliwości, które nasilają się wraz ze zmianą pogody, mogą odbić się na kondycji kierowcy. Warto o tym pamiętać, planując podróż szczególnie na początku listopada.

Typowe objawy

Warto pamiętać, że typowe objawy meteoropatii, jak migreny, osłabienie zdolności do koncentracji, znużenie, a czasem pobudzenie mogą obniżyć zdolność kierowcy do prowadzenia pojazdów. Osoba, która czuje się od rana fatalnie, powinna zrezygnować z siadania za kierownicą i wybrać inny środek lokomocji, który zawiezie ją do pracy. Planując dalszą podróż warto zapoznać się z długoterminową (np. tygodniową) prognozą pogody. Osoby chore przewlekle powinny planować dalszą podróż tylko w "bezpiecznych" porach roku.

Decyduje płeć, wiek...

Od płci, wieku i stanu zdrowia człowieka zależy bowiem, czy reakcja na bodziec meteorologiczny będzie niezauważalna, czy też istotnie wpłynie na nasze samopoczucie i zachowanie. Najbardziej podatni na zmiany pogody są ludzie starsi, chorzy przewlekle, dzieci oraz osoby o zdolnościach parapsychicznych. Wbrew obiegowym sądom, mężczyźni, a nie kobiety - słabe i wrażliwe z natury rzeczy, szczególnie silnie odczuwają zmiany frontów atmosferycznych, skoki temperatury czy silne wiatry.
Jesienne szarugi (podobnie jak wiosenne huśtawki pogodowe) odbijają się na ich przewodach pokarmowych. Odzywają się wrzody. Fronty chłodne są bardzo niezdrowe dla sercowców. Około 90 proc. zawałów występuje właśnie w tym okresie. Jesienią częściej odzywają się kolki wątrobowe, nerkowe, dokuczają migreny i pojawia depresja.
Dlatego o tej porze roku najlepiej żyć na zwolnionych obrotach, pogodowe anomalie mniej nam wtedy dadzą w kość.

Czego się obawiać

- Migrena i bóle głowy związane są najczęściej ze zmianą ciśnienia atmosferycznego. Szczególnie duże nasilenie bólów głowy stwierdza się wówczas, gdy nie występuje ranne ochłodzenie w porównaniu z dniami poprzednimi. Bóle głowy (i to rozległe) nasilają się też przy zmianie temperatury i wilgotności powietrza w kierunku ocieplenia.
- Dolegliwości sercowo-krążeniowe występują głównie przy równoczesnych zmianach wilgotności powietrza i temperatury. Nasilają się, gdy wzrasta temperatura i ciśnienie. Tłumaczy się to większym obciążeniem serca spowodowanym dostosowaniem krążenia krwi w skórze do czynności termoregulacji. Dzięki termoregulacji pocimy się, kiedy jest nam za gorąco.
- Dolegliwości sercowe zmniejszają się przy chłodnych wyżach.
- Fronty ciepłe mogą odbijać się negatywnie na pacjentach z dolegliwościami sercowo-krążeniowymi, natomiast fronty chłodne mogą prowokować kryzysy naczyń mózgowych (łatwiej o udar mózgu czy wylew) i sercowych (zawał, obrzęk płuc). Klasycznymi objawami tych stanów są: rozdrażnienie, uczucie zmęczenia, bezsenność, bóle głowy, przyspieszone bicie serca, przyspieszone tętno, dodatkowe skurcze.
- Zawały serca występują najczęściej w okresach zmian pogody, rzadziej w okresach jej stabilizacji.
- Ciepła i wilgotna pogoda nasila dolegliwości związane z owrzodzeniem żołądka i jelit.
- W zimnych i wilgotnych fazach pogody częściej mogą występować ataki kolki.
- Zimne, wilgotne i wietrzne okresyokresy pogody sprzyjają dolegliwościom reumatycznym
- Osoby z wadami serca są mniej zagrożone podczas złej pogody w lecie niż w pozostałych porach roku.

Dobre rady

Nie masz wpływu na pogodę, możesz jednak przywrócić organizmowi zdolność przystosowywania się do jego zmian.
- Zahartuj się, a wtedy kaprysy pogody nie będą przysparzać ci kłopotow ze zdrowiem
- Spędzaj jak najwięcej czasu na powietrzu
- Ubierz się tak, byś się nie zgrzał i nie zmarzł i idź na spacer niezależnie od tego, czy akurat leje deszcz, czy świeci słońce
- Zrezygnuj ze spaceru "samochodem", uprawiaj jogging lub jazdę na rowerze
- Ogranicz ilość kawy i mocnej herbaty - tylko na krótko poprawią ci samopoczucie
- Wzbogać dietę w produkty zasobne w witaminę A, C i E oraz magnez, wapń i żelazo. Jedz dużo świeżych warzyw, owoców, chudych jogurtów i ciemnego pieczywa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Meteoropatia.Co trzeci Polak odczuwa zmiany pogody - Pomorskie Nasze Miasto

Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto