Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzybórz: Dane wyborców nie przekazane. Brak lokalu gminnego na przeprowadzenie wyborów!

Beata Hadas-Haustein
Beata Hadas-Haustein
Burmistrz Jarosław Głowacki nie przekazał danych wyborców, ale zadeklarował, że uczyni to, jeśli wniosek będzie sformułowany zgodnie z prawem. Poinformował ponadto, że Międzybórz nie dysponuje aktualnie lokalem gminnym, w którym można przeprowadzić wybory korespondencyjne
Burmistrz Jarosław Głowacki nie przekazał danych wyborców, ale zadeklarował, że uczyni to, jeśli wniosek będzie sformułowany zgodnie z prawem. Poinformował ponadto, że Międzybórz nie dysponuje aktualnie lokalem gminnym, w którym można przeprowadzić wybory korespondencyjne Fot. Beata Hadas
Burmistrz Międzyborza Jarosław Głowacki również nie przekazał Poczcie Polskiej danych wyborców, ale zastrzegł uczciwie, że w momencie otrzymania wniosku sformułowanego zgodnie z prawem - takie dane przekaże. – W odpowiedzi na korespondencję poinformowałem, że deklaruję pełne wsparcie w ramach obowiązujących przepisów prawa wyborczego oraz przepisów wykonawczych dotyczących prowadzenia rejestru wyborców – zaznaczył. Dowiadujemy się też, czy będzie możliwe przeprowadzenie w gminie wyborów korespondencyjnych.

– Podobnie jak inne gminy otrzymaliśmy wniosek Poczty Polskiej S.A. dotyczący przekazania danych z rejestru wyborców Gminy Międzybórz celem przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta RP w formie korespondencyjnej – napisał 30 kwietnia na oficjalnym profilu miasta i gminy Międzybórz.

Przypomnijmy, burmistrzowie i wójtowie otrzymali taki wniosek drogą mailową, bez jakiegokolwiek podpisu osoby-wnioskodawcy czy faksymile, sygnowany jedynie nazwą spółki - Poczta Polska.

Dane będą przekazane, jeśli wniosek będzie zgodny z prawem
– Po dokonaniu szerokiej analizy prawnej wniosku informuję, że dane z rejestru wyborców, jak również spis wyborców nie zostały spółce przekazane. W odpowiedzi na korespondencję poinformowałem, że deklaruję pełne wsparcie w ramach obowiązujących przepisów prawa wyborczego oraz przepisów wykonawczych dotyczących prowadzenia rejestru wyborców – napisał. – Jesteśmy zobowiązani do przestrzegania obowiązujących przepisów prawa, w toku interpretacji których pojawiły się istotne wątpliwości. Mając na uwadze odpowiedzialność administratora danych za ich ewentualne nieuprawnione udostępnienie, które będzie miało skutek nieodwracalny, jako administrator danych osobowych wezwałem Pocztę Polską S.A. do przedłożenia aktualnej decyzji polecającej wnioskodawcy realizację działań w zakresie przeciwdziałania covid-19, polegających na podjęciu i realizacji niezbędnych czynności zmierzających do przygotowania przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej w 2020 r., w trybie korespondencyjnym. Uzasadnienie żądania przekazania danych nie ma oparcia w obowiązujących przepisach prawa. Procedowana obecnie Ustawa o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020r. nie może stanowić podstawy działania jakiegokolwiek organu władzy publicznej, gdyż procedura ustawodawcza nie została jeszcze zakończona. Obecnie zarówno Kodeks wyborczy ani żadna inna ustawa nie przewidują w tym zakresie udziału Poczty Polskiej. Do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów został złożony w trybie administracyjnym wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy wraz z wnioskiem o wstrzymanie wykonania decyzji polecającej Poczcie Polskiej S.A. realizację zadań zmierzających do przeprowadzenia wyborów Prezydenta RP w trybie korespondencyjnym.

Międzybórz przygotowuje się do wyborów stacjonarnych, a nie korespondencyjnych. Są problemy
– Oczywiście z mocy Ustawy z 18 kwietnia mamy obowiązek przekazać Poczcie jako operatorowi takie dane, natomiast oczekujemy, że będzie taki wniosek przesłany profilem zaufanym, z podpisem osoby upoważnionej do wnioskowania o takie dane i żądamy informacji od premiera o tym, że Poczta została upoważniona do zbierania takich danych. Jeśli takie zabezpieczenia dostaniemy, to, oczywiście zgodnie z Ustawą z 18 kwietnia te dane przekażemy - powiedział nam burmistrz. – Natomiast póki co formalnie przygotowujemy się do wyborów 10 maja w trybie stacjonarnym - dodał w rozmowie z nami Jarosław Głowacki.

Międzybórz nie skompletował komisji wyborczych. Komisarz wyborczy we Wrocławiu poinformował, że powołano jedynie173 komisje spośród 731 wymaganych na Dolnym Śląsku.

– Udało się skompletować jedynie komisję nr 3 z minimalnym składem 5 osób - dodał burmistrz. – Pozostałe nie zostały powołane, ponieważ nie ma w nich minimalnych składów. Nie jesteśmy w tym momencie w stanie przeprowadzić skutecznie wyborów. Czekamy na to, co będzie. Natomiast gdyby się zmieniła Ustawa o formie wyborów, gdyby Sejm zatwierdził tryb korespondencyjny wyborów, to komisarz wyborczy musi powołać nową komisję wspólną - jedną w gminie i pewno będzie w stanie powołać ją w Międzyborzu z wszystkich kandydatów, którzy w naszej gminie się zgłosili, jest takich osób 10. Może się zdarzyć, że te osoby zmienią zdanie i nie będą chciały, przypuśćmy, dywagując - przez 3 doby liczyć głosy. Czekamy na informację. Jeszcze raz podkreślam - jeśli otrzymamy wniosek sporządzony zgodnie z prawem - wtedy takie dane wyborców przekażemy. Co będzie dalej - nie wiemy.

Brak lokalu wyborczego!
Jak burmistrz ocenia nastroje przedwyborcze mieszkańców gminy, czy wezmą udział w wyborach korespondencyjnych? – Trudno wyrokować, jak postąpią ludzie, bo głosy są podzielone - zastanawia się Jarosław Głowacki. – Część mieszkańców obawia się o uczciwość takich wyborów. Czy są one zgodne z Konstytucją i z obowiązującym prawem? Przecież Kodeks wyborczy wyraźnie wskazuje, że na 6 miesięcy przed wyborami nie wolno zmieniać żadnych zasad wyborczych... Jeśli dwie izby Parlamentu przyjmą nową Ustawę, a prezydent podpisze, to musimy się wówczas trzymać tej wersji, że wybory będą przeprowadzone. W wariancie wyborów korespondencyjnych niestety ani gmina, ani komisarz wyborczy sie są ujęci w kwestii organizacji wyborów. Organizatorem wyborów będzie wówczas Poczta Polska i administracja rządowa.

Burmistrz poinformował również, że zapytano gminy o możliwość wskazania obiektów, w jakich można by przeprowadzić wybory korespondencyjne. Jarosław Głowacki odpisał, że Międzybórz takiego obiektu nie posiada. Obiekt Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury został przeznaczony na kwarantannę, zatem wyłączony z możliwości przeprowadzenia wyborów. – Poinformowałem, że w szkołach absolutnie nie ma możliwości przeprowadzenia takich wyborów, gdyż możemy narazić dzieci i kadrę placówki na ryzyko zakażenia – powiedział nam burmistrz. – Z możliwości przeprowadzenia wyborów wyłączono także u nas dwie świetlice wiejskie przeznaczone na kwarantannę. Zaproponowaliśmy przeprowadzenie wyborów w obiekcie Poczty. Czekamy na odpowiedź.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto