Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzybórz: Gimnazjaliści uczą się języka poprzez Internet

Beata Samulska
archiwum
Międzyborscy gimnazjaliści w nowatorski sposób uczą się języków obcych, uczestnicząc w programie eTwinning. Przy okazji poznają swoich rówieśników z innych krajów Europy

Założeniem programu jest zrealizowanie ze szkołami partnerskimi z krajów europejskich wspólnego projektu przy wykorzystaniu sieci internetowej. - Krótko mówiąc: jedna z setek zarejestrowanych szkół opracowuje projekt, znajduje partnera do współpracy - wyjaśnia nauczycielka języka niemieckiego i autorka projektów Karolina Skoczylas. - Potem obie strony uzgadniają zasady wspólnych działań. Następnie projekt zgłaszany jest do Biura Narodowego. Po otrzymaniu akceptacji szkoły otrzymują indywidualną przestrzeń TwinSpace, której są administratorami. Są tam zarówno narzędzia do komunikacji, jak i narzędzia do prezentacji efektów pracy, np. zarządzanie plikami, dokumentami, zdjęciami.

W czasie realizacji projektu od nauczyciela wymagana jest nie tylko bardzo dobra znajomość języka obcego, ale również technik informacyjnych. - Sporo dowiedziałam się i nauczyłam na kursie e-learningowym, który ukończyłam w ramach pracy w programie - przyznaje pani Karolina. - Kiedy mówi się o projekcie realizowanym w programie eTwinning, brzmi to ciekawie i wydaje się dość łatwe. W rzeczywistości trudno jest znaleźć szkołę partnerską. Najwięcej jest szkół, które chcą realizować projekt w języku angielskim, mniej jest szkół, których językiem współpracy jest niemiecki.

Gimnazjum w Międzyborzu już drugi rok z rzędu realizuje projekt w języku niemieckim. W ubiegłym roku międzyborzanie byli partnerami szkoły z Włoch i realizowali projekt "Eine Reise durch die Welt der Jugend" ("Podróż przez świat młodzieży"). W tym roku to międzyborzanie są inicjatorami projektu "Auf der Spur der Entdecker und Erfinder" ("Śladami odkrywców i wynalazców") realizowanego wspólnie ze szkołą z Litwy. - Do współpracy zaprosiłam jeszcze szkoły z Czech, Estonii i Bułgarii - informuje nauczycielka.

Opiekunkami 23-osobowej grupy są w tym roku Karolina Skoczylas i Regina Kaczmarek. Założeniem jest, że każda ze szkół przedstawi swojemu partnerowi noblistów z własnego kraju oraz osoby z różnych dziedzin życia: geografii, biologii, fizyki, chemii, języka polskiego, świata polityki. - Poza tym dowiadujemy się o ważnych wydarzeniach z życia naszych szkół, przesyłamy sobie życzenia świąteczne - mówią uczniowie. - Napisaliśmy mejle do kolegów z zagranicy i czekamy teraz na odpowiedź. - Ostatnia wiadomość, jaką otrzymałam od pani Brone Rudvaliene z Litwy, to mejl zapewniający, że są z nami i rozumieją smutek polskiego narodu w obliczu tragedii w Smoleńsku - dodaje Karolina Skoczylas.

Tempo pracy nad projektem dyktuje życie. Pracę spowolniła na przykład jesienią epidemia grypy, potem międzyborzanie zwolnili tempo w związku z przygotowaniami do obchodów 10-lecia szkoły.

Program eTwinning zachęca do nauki zarówno nauczycieli, jak i uczniów. Współpraca nad projektem wymaga też wykorzystania techniki do kontaktów społecznych. - Na zajęciach panuje luźna atmosfera, dajemy uczniom dużą swobodę - przekonuje pani Karolina. - Nigdy nie przepytuję swoich uczniów z tego, co zrobili. Oglądam efekty ich pracy, pomagam wtedy, gdy tej pomocy potrzebują i o nią proszą. Najciekawsze jest to, że uczniowie z całego świata przedstawiają siebie, swój kraj, szkołę tak, jak to czują, z ich punktu widzenia, co jest najlepszą, najwierniejszą metodą pokazywania danego kraju. eTwinning pozwala nawiązać kontakty międzynarodowe, uczy współpracy, odpowiedzialności, terminowości, solidności. Nauka jest bardziej zintegrowana, a język obcy staje się łącznikiem pomiędzy różnymi przedmiotami szkolnymi - chwali program pani Karolina. - To bardzo ciekawy program - oceniają Anna Kamzol i Martyna Szymańska. - Świetna forma nauki języka obcego, daleka od nudnej książkowej. To jest też dobry sposób poznawania nowych ludzi. - Podoba mi się taki sposób nauki języka - dodaje Łukasz Kluska. - Zajęcia z eTwinningu pozwalają na porozumiewanie się z kolegami z innych krajów - mówi Dawid Florczak. - Dzięki temu poznaję inną kulturę i doskonalę znajomość języka niemieckiego.

Szkoły współpracujące z Gimnazjum w Międzyborzu w projekcie eTwinning to: August Kitzbergi nim. Gümnaasium w Karksi-Nuia w Estonii (opiekun: Salme Allik), Fremdsprachengymnasium GEO MILEV w Dobrich w Bułgarii (opiekun: Vanja Lolova), Kazlu Rudos Kazio Griniaus gimnazja w Kazlu Ruda na Litwie (opiekun: Brone Rudvaliene), Gymnázium Sušice w Republice Czech (opiekun: Miloslava Hodánková).

Uczniowie pracujący nad projektem: Dawid Florczak, kl. 2c, Łukasz Kluska, kl. 2c, Bartłomiej Ilski, kl. 2c, Daria Kwiatkowska, kl. 2b, Dominika Dudek, kl. 2b, Anna Stempin, kl. 2b, Kamila Kędziora, kl. 2b, Paula Kocemba, kl. 3c, Zuzanna Jankowska, kl. 3c, Martyna Szymańska, kl. 3b, Sara Gruszczyńska, kl. 3b, Mateusz Warkocz, kl. 3b, Dominik Nędza, kl. 3b, Patryk Niełacny, kl. 3b, Mateusz Niełacny, kl. 3b, Anna Kamzol, kl. 3b, Kamila Wichłacz, kl. 3a, Hubert Wajnert, kl. 3a, Radosław Piskorski, kl. 3a, Miłosz Smolis, kl. 3a, Konrad Ilski, kl. 3a, Agnieszka Ilińska, kl. 3a, Barbara Biwald, kl. 3a.

Co to jest eTwinning?
Program eTwinning jest częścią flagowego unijnego programu edukacyjnego "Uczenie się przez całe życie". Nazwa odnosi się do współpracy szkół bliźniaczych na bazie Internetu. eTwinning wprowadzono do edukacji w 2004 roku. Dziś w programie zarejestrowanych jest już 5058 aktywnych projektów. Platforma opracowana jest w 23 językach. W ramach programu można ubiegać się o Krajową Odznakę Jakości, a następnie o Europejską Odznakę Jakości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto