Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzybórz: Nadszedł czas, żeby się spisać

Beata Samulska
Agnieszka Nawrot i Monika Stempin z terminalami i legitymacjami
Agnieszka Nawrot i Monika Stempin z terminalami i legitymacjami Beata Samulska
Do domów w gminie Międzybórz pukają od 12 kwietnia sympatyczne rachmistrzynie, które przeprowadzają ankiety w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań: Monika Stempin na terenie Międzyborza i Agnieszka Nawrot na terenie sołectw w gminie Międzybórz. Od 1 kwietnia można spisać się samemu przez internet.

Gminna komisja do spraw spisu powstała 6 grudnia ub. roku, a czuwa nad nią sekretarz gminy Przemysław Sadowski, który już spisał się przez internet.

– Gorąco polecam tę formę spisu – zachęca. – Z czystej ciekawości zajrzałem do ankiety, by zobaczyć, jakie informacje muszą się w niej pojawić. Ankieta jest przejrzysta i bardzo szybko można ją uzupełnić. W ciągu dwudziestu minut spisałem sześć osób. Na początku podajemy informacje o mieszkaniu, do którego dopisujemy jego mieszkańców. Inaczej wygląda badanie grupy reprezentacyjnej wylosowanej do szczegółowego spisu. Tutaj procedura trwa nieco dłużej. W odpowiedzi respondentów nie ma prawa ingerować ani rachmistrz, ani telefoniczny ankieter Głównego Urzędu Statystycznego. Obowiązkiem każdego z nas jest udzielanie odpowiedzi zgodniej z prawdą.

Przemysław Sadowski przekonuje, że spis nie ma żadnego podtekstu, jak sądzą niektórzy. GUS jest już w posiadaniu wielu dotyczących nas informacji, np. peselu, NIP-u, wszelkich danych pochodzących z takich instytucji, jak urzędy skarbowe, ZUS, KRUS, ewidencje ludności, ośrodki pomocy społecznej, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nieprawdziwa informacja może jedynie zniekształcić wynik ankiety.

Narzędziem spisowym rachmistrza jest mobilny terminal, który komunikuje się z serwerem GUS-u. Załadowane są w nim ankiety interaktywne.
Po zalogowaniu się do formularza spisowego na stronie GUS-u respondent ma 14 dni od pierwszego poprawnego logowania na uzupełnienie i zakończenie spisu. Jeśli tego nie uczyni, zmyka się przed nim droga do internetowego spisu, a wówczas musi spodziewać się wizyty rachmistrza.
Duże badanie reprezentacyjne będzie w Międzyborzu przeprowadzone na 337 wylosowanych gospodarstwach domowych.
Czy gromadzenie tak wrażliwych informacji na terminalu jest bezpieczne? Jeśli dostanie się on w niepowołane ręce, aplikacje, w których gromadzone są dane, zabezpieczone są odpowiednim pinem. Po trzykrotnym błędnym wpisaniu pinu, dane zostają automatycznie skasowane. Rachmistrz ustalając punkty, które danego dnia odwiedzi, dokonuje synchronizacji aplikacji z danymi w oddziale GUS we Wrocławiu. Wypełnianie jednej ankiety reprezentacyjnej przez rachmistrza trwa średnio godzinę, zatem tyle czasu trzeba sobie zarezerwować. – Rachmistrzów czeka ciężka praca – przyznaje Przemysław Sadowski.

W Międzyborzu do tej pracy podejmowanej na umowę zlecenie, podpisaną z GUS, zakwalifikowały się w wyniku naboru dwie panie: Agnieszka Nawrot i Monika Stempin. Zostały wytypowane do tej roli po szeregu testów kwalifikacyjnych i egzaminie we Wrocławiu. Panie zobowiązane są do zachowania tajemnicy statystycznej.

– Bądźmy łaskawi dla naszych rachmistrzyń – apeluje Przemysław Sadowski. – Panie mają obowiązek okazania podczas wizyty legitymacji GUS.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto